Логотип

Запорізька міська рада

Запорізька область, Запорізький район

23.02.2024 15:10

У місті розвивається козацький звичай Спас

65d898b3af9d8__429106567_322674427466593_2807858034359866079_n.jpg

Історія запорозького козацтва, козацькі традиції, потужне патріотичне виховання молоді на засадах козацької педагогіки – усе це потенційні бренди Запоріжжя. Саме тут вони мають зароджуватися і звідси мають ширитися далі усією Україною.

Саме такої думки дотримуються ініціатори створення програми розвитку козацького звичаю Спас у Запоріжжі – президент ГО «Всеукраїнська федерація «Спас» Олександр Притула та почесний президент ГО «Всеукраїнська федерація «Спас» Олександр Рябека. Свою ідею вони презентували керівництву міста. Наступним кроком стало створення робочої групи, яка й займалася доопрацюванням цієї програми та подальшою її реалізацією, після чого вона була винесена на голосування сесії міськради й схвалена більшістю депутатських голосів.

Так, мета програми - відродження і розвиток історичних, патріотичних, культурних традицій та цінностей українського народу, виховання у громадян національної свідомості та поваги до історії України, збереження історико-культурної спадщини шляхом розвитку козацького звичаю Спас.

Серед основних заходів її реалізації, зокрема, передбачені:

  • проведення широкої інформаційно-просвітницької кампанії з історії українських козацьких традицій через призму козацького звичаю Спас;
  • вдосконалення системи військово-патріотичного виховання дітей і молоді на основі традицій козацького бойового мистецтва Спас;
  • пропаганда здорового способу життя серед молоді, поваги до сім’ї та суспільства на основі етичних традицій українського народу;
  • збереження і поширення козацьких та народних традицій;
  • активного залучення громадськості до процесів розвитку козацького руху на основі української національної ідеї в місті Запоріжжя.

- Ця програма передбачає участь чотирьох міських департаментів та управлінь: управління внутрішньої політики, преси та інформації, департаменту культури і туризму, спорту сім’ї та молоді, а також освіти і науки міськради. Культура готує дві виставки за цією програмою – стаціонарну, у Музеї сили, та пересувну. Департамент спорту –  розвиток українського рукопашу Спас. По відділу молоді – народні свята й мистецько-творчі заходи, розраховані на молодь міста. Основне навантаження йде на департамент освіти і науки. Передбачається, що у програму навчальних закладів – шкільних, дошкільних і позашкільних – будуть включені елементи козацької педагогіки, спрямовані на патріотичне виховання національно свідомих громадян міста Запоріжжя і всієї України, - розповів директор ДЮСШ «СПАС» Костянтин Рижов.

Так, передбачається, що вже згадана програма відпрацьовуватиметься на базі опорних навчальних закладів: 9-ти шкіл, 4-х дошкільних і 2-х позашкільних. Відповідне навчання для подальшої роботи з дітьми наразі проходять вихователі, керівники гуртків, методисти і т. ін. 

Як зазначив Костянтин Рижов, ДЮСШ «СПАС» зараз налічує близько 250 вихованців, які у процесі тренувань вивчають елементи гімнастики, бойової акробатики, бойових козацьких танців, ударних технік, а також боротьби й рукопашу. Вже на наступних етапах додаються навички володіння традиційною козацькою, а також сучасною зброєю.