06.02.2025 10:15
Запоріжцям нагадали про профілактику ботулізму

У Запоріжжі наприкінці січня зареєстровано випадок захворювання на ботулізм у людини, яка вживала в’яленого ляща (непатраного). Наразі спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області проводять перевірку щодо цього випадку.
А запоріжцям нагадають про профілактику ботулізму. Ботулізм – хвороба, що виникає внаслідок отруєння токсинами бактерій ботулізму і супроводжується важким ураженням центральної та вегетативної нервової системи. Ботулізм може виникнути внаслідок споживання в'яленої чи копченої риби та будь-яких виробів з м'яса (ковбаси, шинки тощо). Найчастіше причиною ботулізму стають в'ялені або копчені продукти домашнього приготування, проте реєструються і випадки хвороби після вживання продуктів, вироблених у промислових умовах. Це трапляється у випадку недотримання відповідних вимог під час заготівлі, переробки чи зберігання продукту. Також причиною ботулізму найчастіше стають продукти домашнього консервування м'яса, риби, рідше овочів. Потенційно небезпечними є усі консервовані продукти, які були погано вимиті, неправильно/недостатньо термічно оброблені, транспортувались або зберігались неналежним чином. Навіть консерви, у яких все гаразд з терміном придатності, виглядом і смаком, можуть бути зараженими: ботулізм не можна визначити за кольором або смаком, мікроорганізм, який спричиняє хворобу, не псує продукти.
Першими симптомами захворювання є:
- порушення зору;
- сильно виражена сухість у роті;
- важко говорити (голос стає тихим або пропадає);
- підвищена стомлюваність, м'язова слабкість;
- запаморочення;
- короткочасні ознаки ураження травної системи (нудота, блювання, послаблення випорожнень), які найчастіше виникають через 12-24 годин після вживання зараженої їжі. Водночас, симптоми так само можуть виникнути раніше (вже через 2 години) або значно пізніше (4 доби й більше). При наявності перших ознак нездужання негайно звертайтеся за медичною допомогою!
Зазвичай у більшості випадків можна уникнути отруєння, якщо дотримуватися простих правил:
- Уникайте споживання в’яленої, солоної, консервованої риби та м'ясних консервів домашнього виробництва.
- Не вживайте вміст консервів з пом’ятих, тріснувших, здутих та в цілому пошкоджених банок;
- Не вживайте консервований продукт, що змінив колір на невластивий, з наявністю помутніння рідини та випадіння осаду;
- Не купуйте продукти харчування в місцях стихійної торгівлі, а також без заводського маркування та супровідних документів, які б підтвердили якість та безпечність харчового продукту.
- Відмовтесь від споживання продуктів, умови зберігання та транспортування яких могли бути не дотримані належним чином.
Важливим чинником отруєнь, на який слід звернути увагу при купівлі товару, виступають терміни придатності продукту та цілісність упаковки.
Пам’ятайте: хворобі легше запобігти, ніж лікувати. Прислухайтесь до вищевказаних порад, бережіть своє здоров’я.
Лікування ботулізму можливе тільки в медзакладі й найбільш ефективне при ранньому встановлені діагнозу, тому при будь-яких симптомах харчового отруєння наполегливо рекомендуємо одразу ж звернутися до сімейного лікаря!
Поділитись
Дізнайтеся також
03/04/2025
Продовжується заміна сміттєвих контейнерів
03/04/2025
Як держава підтримує людей з інвалідністю
Усі новини