Логотип

Запорізька міська рада

Запорізька область, Запорізький район

19.05.2025 13:45

Хто може скористатися послугою «Муніципальна няня» під час війни

3c474ea9-a985-413a-9173-3eb5475f8e30.png

У 2025 році компенсація  послуги складає 8 тисяч гривень.

В умовах воєнного стану держава продовжує підтримувати родини з дітьми за допомогою програми «Муніципальна няня». Ця соціальна ініціатива передбачає часткове відшкодування витрат на догляд за дитиною, що дає можливість батькам найняти няню офіційно та зменшити фінансове навантаження на родину.

Програма була започаткована у 2019 році та неодноразово змінювалась, щоб відповідати новим викликам часу. Зокрема, з минулого року та під час дії воєнного стану, а також впродовж трьох місяців після його завершення чи скасування, розширено перелік осіб, які можуть отримати таку допомогу.

- Наразі це такі категорії дітей: дітки до 3 років, які є внутрішньо переміщеними особами, діти до 6 років, які потребують додаткового догляду, діти до 6 років, у яких батьки є особою з інвалідністю І або ІІ групи та діти до 6 років, які проживають на територіях, де дошкільні заклади не функціонують або працюють частково. Наприклад, у Запоріжжі з минулого місяця частково забезпечується функціонування дошкільних навчальних закладів для дітей від 3 до 6 років, - розповіла заступниця начальника відділу прийому громадян Заводського району управління соціальної підтримки населення департаменту соціального захисту населення міськради Валентина Івлєва.

За словами фахівчині, основною перевагою програми є те, що держава компенсує вартість послуг няні у розмірі однієї мінімальної заробітної плати на місяць за кожну дитину (у 2025 році — 8 000 гривень). При цьому отримання компенсації не впливає на інші соціальні виплати родині — всі призначені допомоги зберігаються.

Скористатися програмою можуть як працевлаштовані громадяни, так і самозайняті особи, а також ті, хто перебуває на обліку в центрі зайнятості. Для багатьох батьків ця послуга — не лише полегшення в побуті, а й реальна можливість знайти час для роботи, емоційного відновлення, навчання або перекваліфікації.

Щоб скористатися програмою батькам потрібно самостійно знайти няню та укласти з нею письмовий договір. Це може бути фізична особа-підприємець або юридична особа. Важливо пам’ятати, що муніципальною нянею не можуть бути близькі родичі першого ступеня споріднення — батьки, діти, чоловік чи дружина.

Далі слід подати пакет документів до департаменту соціального захисту населення. Це можна зробити: особисто, звернувшись до відділу прийому громадян за місцем реєстрації, поштою або в електронній формі — через офіційний веб-сайт Мінсоцполітики чи Єдиний державний вебпортал електронних послуг.

- Громадяни можуть не лише скористатися послугою няні для догляду за дитиною, а й працевлаштуватися завдяки цій програмі. Зареєструвавшись як ФОП чи юридична особа та оформившись муніципальною нянею, людина таким чином отримує офіційне працевлаштування. Працюючи за договором «в білу» і сплачуючи офіційно податки, можна претендувати на субсидії й заробляти «страховий стаж». Це особливо важливо для людей передпенсійного віку, які через війну залишились без роботи, - зазначила Валентина Івлєва.

Няня-ФОП може доглядати за трьома дітьми одночасно (з однієї чи різних сімей), а юридична особа — за шістьма. При цьому юридичні особи зобов’язані забезпечити безпечний доступ дітей до укриття під час повітряної тривоги.