Логотип

Запорізька міська рада

Запорізька область, Запорізький район

16.02.2024 13:15

Зміни у виплатах ВПО з 1 березня: що зміниться

65cf41a0af738__удалить.jpg

З 1 березня в Україні змінено загальний принцип продовження виплат для внутрішньо переміщених осіб – відтепер для розрахунку братиметься сукупний дохід всіх членів родини переселенців. Також деяким категоріям ВПО доведеться прийти до органів соцзахисту населення з пакетом документів для продовження державних виплат. Сьогодні запорізькі соціальні працівники роз’яснили нюанси.

Наприкінці січня цього року Кабмін ухвалив рішення автоматично продовжити виплати для всіх внутрішньо переміщених осіб до 1 березня 2024 року. Також з 1 березня виплати будуть автоматично продовжені деяким категоріям громадян, зокрема пенсіонерам (якщо розмір їхньої пенсії не перевищує 9 444 грн), людям з інвалідністю, дітям-сиротам. Про це сьогодні розповіли фахівці міського відділу соціальної допомоги.

Для інших категорій переселенців продовження виплат ще на шість місяців також можливе, однак слід звернутися до соцорганів із заявою.

Звертатися можна вже з 1 лютого до ЦНАПу або органу соціального захисту населення сім’ям ВПО, які перемістилися (повторно перемістилися) з 1 січня 2022 р., мають низький дохід (нижче 9 444 грн на одну особу - враховуються доходи за 3 міс. перед зверненням)  та у разі коли: 

  • у складі сім’ї є непрацююча особа, яка доглядає за дитиною віком до 14 років, або в сім’ї виховується троє і більше дітей до 18 років (всі діти мають проживати в сім’ї, не в інтернаті). При цьому така сім’я проживає в зоні бойових дій. Якщо сім’я проживає на іншій відносно безпечній території і дитина навчається в садочку/школі, то допомога може бути продовжена лише за умови, що в садочках/школах відсутні місця або навчання проводиться онлайн (повністю або частково). Про навчання онлайн чи відсутні місця потрібно надати документ, яуий це підтверджує. Якщо непрацююча особа працездатного віку зареєструвалася в центрі зайнятості як безробітна або як така, що шукає роботу, і при цьому у сім’ї діти навчаються онлайн, такій сім’ї допомога призначається без додаткових документів.
  • у складі сім’ї є непрацююча працездатна особа, яка на дату звернення за допомогою зареєструвалася в центрі зайнятості як безробітна або як така, що шукає роботу, зокрема для отримання ваучера на навчання, але ще не працевлаштувалася, та у складі сім’ї є діти, які відвідують заклади дошкільної освіти та/або навчаються у закладах загальної середньої освіти, та/або діти, які навчаються в закладах професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти.
  • у складі сім’ї є особа, яка доглядає за особою з інвалідністю I групи або дитиною з інвалідністю віком до 18 років, або особою з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу, або особою, яка досягла 80-річного віку, за дитиною, хворою на тяжкі перинатальні ураження нервової системи та інші види захворювань. 
  • у складі сім’ї є працездатні особи, які протягом попередніх 6 місяців отримання допомоги працевлаштувалися, зареєструвалися як фізична особа — підприємець та розпочали відповідну діяльність або отримали допомогу на здобуття економічної самостійності/мікрогрант/грант на створення або розвиток власного бізнесу/ваучер на навчання, та у складі сім’ї є діти віком до 14 років.

В усіх зазначених вище випадках допомога призначатиметься на всю сім’ю. Але є нюанс.

- Важливо звернути увагу: непрацюючі працездатні особи із складу сім’ї (крім одного отримувача допомоги) зобов’язані зареєструватися протягом місяця в центрі зайнятості як безробітні або як такі, що шукають роботу, зокрема для отримання ваучера на навчання, або розпочати діяльність відповідно до Закону України “Про зайнятість населення”. Якщо цього не буде здійснено, то допомогу буде припинено всій сім’ї, - зазначила начальниця відділу соціальної допомоги та компенсацій управління соціальної підтримки населення департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради Лілія Вербицька.

Також право отримувати виплати ще 6 місяців мають наступні категорії ВПО: 

  • малолітня дитина (до 14 років), яка прибула без супроводу законного представника за заявою особи, яка перебуває у сімейних, родинних відносинах (сімейні/родинні зв’язки мають бути підтверджені документально). Ця категорія має право на продовження виплат без прив’язки до дати переміщення та доходу;
  • вагітна жінка після 30-го тижня вагітності (має бути запис в Реєстрі медичних висновків в електронній системі охорони здоров’я або довідка лікувально-профілактичного закладу встановленого зразка). Ця категорія має право на продовження виплат без прив’язки до дати переміщення та доходу;
  • особи, які втратили працездатність, але не мають права на пенсійну виплату та/або отримують державну соціальну допомогу. Ця категорія не має прив’язки до дати переміщення, але дохід має бути нижче 9 444 грн на одну особу (враховуються доходи за 3 міс. перед зверненням).