Логотип

Запорізька міська рада

Запорізька область, Запорізький район

21.04.2025 15:15

Встановлення статусу ВПО – перший крок до захисту прав внутрішньо переміщених громадян

f05ec950-e77d-4cdd-8518-7e0315dcbf99.png

У Запоріжжі на обліку департаменту соціального захисту населення Запорізької міськради перебуває понад 150 тисяч громадян, які були вимушені покинути власні домівки, рятуючи своє життя і життя близьких.

Наше місто стало тимчасовим прихистком, а подекуди і другим домом для людей із різних регіонів, але більшість з них – переселенці саме з Запорізької області. За інформацією відділів прийому департаменту соцзахисту, у першій декаді поточного місяця статус внутрішньо переміщених осіб отримало 254 людини.

Як отримати статус ВПО і для чого потрібна довідка про нього докладно розповіла заступниця начальника управління - начальник відділу у справах внутрішньо переміщених осіб департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради Інна Любарська.

Отже, наявність довідки ВПО дозволить:

  • отримати адресну матеріальну допомогу на проживання;
  • переоформити соціальні виплати та пенсії;
  • влаштувати дитину до дитячого садка або школи;
  • отримати доступ до медичного обслуговування.

Хто має право звернутися для отримання довідки ВПО:

  • заява подається внутрішньо переміщеною особою особисто, зокрема неповнолітніми дітьми віком від 14 до 18 років;
  • від імені малолітніх дітей, недієздатних осіб або осіб, дієздатність яких обмежена, заява подається через законного представника.

Які виплати державної допомоги передбачаються для ВПО:

  • 2000 грн - для дорослих;
  • 3000 грн - для людей з інвалідністю та дітей.

Куди звертатися щодо встановлення статусу ВПО:

  • до відділів прийому департаменту соцзахисту населення за місцем фактичного перебування. У кожному районі Запоріжжя є свій відділ прийому.

Підставою для постановки на облік  та включення до Єдиної інформаційної бази даних про ВПО  є факт проживання на ТОТ або території, де проводяться бойові дії.  Їх перелік затверджено наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 28 лютого 2025 року №376. Цей документ набрав чинності 20 березня. Ознайомитися з ним  можна на сайті ВРУ.

- Якщо людина звертається для встановлення статусу ВПО, вона надає документ, що посвідчує особу і в якому є позначка про реєстрацію на території, на якій ведуться бойові дії або територія тимчасово окупована російською федерацією. У нас бувають випадки, коли людина має реєстрацію на офіційно підконтрольній Україні території, але фактично там вже ведуться бойові дії й у будь-який момент ця територія може опинитися під контролем ворога. У такому разі громадянин має надати докази, що підтверджують факт проживання на цій території, - роз’яснила  Інна Любарська.

Якщо в паспорті є позначка про реєстрацію на відповідній території, з якої здійснено переміщення, то статус ВПО встановлюється у день подачі заяви. Якщо позначки немає, то рішення про його встановлення або відмову із зазначенням правових підстав приймається впродовж 15 робочих днів.

- Довідка видається безстроково. Статус ВПО може бути скасовано у разі  повернення людини до покинутого місця проживання або виїзду за кордон на постійне місце проживання.  Якщо ж ВПО потрібно виїхати на термінове лікування за кордон, варто повідомити орган, який видав довідку, про мету виїзду. Тоді внутрішньо переміщена особа отримає право протягом 60 днів бути відсутньою в Україні без втрати свого статусу, - уточнила пані Інна.

Якщо людина здійснює переміщення в межах України або змінює фактичну адресу реєстрації в межах міста, то вона також повинна протягом 10 днів повідомити відповідний орган про зміну місця проживання.

У разі здійснення незаконних виплат внутрішньо переміщена особа має повернути  державі незаконно виплачені гроші у повному обсязі.