Розглянувши результати ревізії бюджету міста Запоріжжя та ревізії фінансово-господарської діяльності 9 установ і підприємств за 2011 рік та завершений звітний період 2012 року виконавчий комітет відмічає, що загалом формування та виконання бюджету міста протягом періоду, що ревізувався, проводилось з дотриманням бюджетного законодавства.
Поряд з цим, результати ревізії свідчать про наявність ряду недоліків при використанні бюджетних коштів підприємствами та установами, що фінансуються за рахунок коштів бюджету міста, а також резервів наповнення бюджету.
Так, в ході контрольних заходів встановлено фінансових порушень на загальну суму 141 122 тис.грн., з яких недоотримання фінансових ресурсів - 25 171 тис.грн., порушень, що призвели до втрат фінансових і матеріальних ресурсів, - 5 669 тис.грн., інших порушень фінансової дисципліни - 110 282 тис.грн. Крім того, встановлені факти втрати можливості отримати доходи на суму більш як 18 197 тис.грн.
Зокрема, департаментом комунальної власності та приватизації міської ради у Положенні про порядок передачі в оренду об’єктів права комунальної власності територіальної громади м.Запоріжжя, затвердженому рішенням міської ради від 27.04.2012 №42, не передбачений порядок внесення орендної плати за користування майном. В результаті зазначеної недбалості встановлено недотримання п.14 ч.1 ст.69 Бюджетного кодексу України в частині перерахування окремими комунальними підприємствами до загального фонду бюджету міста коштів, отриманих від надання в оренду нерухомого та іншого окремо визначеного індивідуального майна, на суму 916 тис.грн.
Крім того, ревізією з питання умов виконання договорів оренди в частині повноти надходження орендної плати за користування майном комунальної власності встановлено тенденцію до зростання заборгованості. При цьому, департаментом комунальної власності та приватизації міської ради не в повному обсязі вжиті заходи щодо стягнення наявної заборгованості на загальну суму 3 017 тис.грн. Таким чином, за відсутністю належного контролю з боку даного департаменту зазначене призвело до втрати доходів бюджету міста.
В порушення вимог частини 1 п.5 ст.71 Бюджетного кодексу України, п.6 ст.60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (із змінами) кошти, отримані комунальними підприємствами міста в сумі 364 тис.грн. від реалізації комунального майна, до спеціального фонду бюджету міста (бюджету розвитку) не перераховано.
Внаслідок неперерахування комунальним підприємством «Запорізьке міське інвестиційне агентство» протягом листопада-грудня 2011 року та січня–травня 2012 року плати за тимчасове користування місцями розташування рекламних засобів, що перебувають в комунальній власності, до бюджету, недоотримано зазначеної плати в сумі 1 047 тис.грн.
При цьому, слід зазначити, що вимоги п.1.2 та п.1.2.2 рішення виконавчого комітету міської ради від 01.02.2010 №41 із змінами та доповненнями, які чинні з 01.11.2011 року, суперечать п.2 Типових правил розміщення зовнішньої реклами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2003 року №2067 із доповненнями, в частині визначення суб’єктів плати за тимчасове користування місцями розміщення рекламних засобів, що перебувають у комунальній власності, власників рекламних засобів, а не розповсюджувачів, яким видано дозвіл на підставі рішення виконавчого комітету міської ради на розміщення зовнішньої реклами на певний строк та у певному місці.
В порушення ч.1, 5 ст.40 Закону України від 17.02.2011 №3038-VІ «Про регулювання містобудівної діяльності» до теперішнього часу не затверджений порядок залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста. З суб’єктами господарювання, що здійснювали будівництво на території громади, договори щодо розміру та порядку сплати коштів пайової участі у розвитку інфраструктури м.Запоріжжя не укладалися. Враховуючи зазначене, у зв’язку із відсутністю відповідного рішення міської ради бюджетом міста втрачено можливість отримання доходів від сплати пайового внеску на розвиток інфраструктури в сумі 18 141 тис.грн.
Найбільші резерви наповнення доходної частини бюджету міста визначені в ході ревізії управління з питань земельних відносин міської ради. Відсутність належного контролю за приведенням у відповідність до чинного законодавства договорів оренди земельних ділянок з боку зазначеного управління та системності у його роботі призвела до втрат доходів бюджету на загальну суму 19 691 тис.грн. Зокрема, за 213 договорами оренди земель несільськогосподарського призначення не переглянуті ставки до трикратного розміру земельного податку, внаслідок чого недоотримано належних доходів в сумі понад 7 809 тис.грн. Через не приведення по 230 договорах оренди землі нормативної грошової оцінки земельних ділянок до вартості, визначеної рішенням міської ради від 03.03.2008 №79, бюджет міста втратив можливість отримати доходів у вигляді надходжень орендної плати в обсязі 10 183 тис.грн. Крім того, внаслідок порушення 70 землекористувачами граничного терміну укладання та реєстрації договорів оренди, бюджет міста не отримав 1 466 тис.грн.
За результатами ревізії установ охорони здоров’я встановлено порушень фінансово-бюджетної дисципліни на загальну суму 2 064 тис.грн., з яких найбільші – це покриття коштами загального фонду бюджету витрат сторонніх юридичних осіб (Запорізького державного медичного університету та Державного закладу «Запорізька медична академія післядипломної освіти Міністерства охорони здоров’я України») на оплату комунальних послуг та енергоносіїв на суму 1 517 тис.грн., що завдало збитки бюджету.
Ревізіями п’яти виконавчих органів міської ради на утримання апарату управлінь встановлено фінансових порушень на суму 125 тис.грн., з яких завдано збитків бюджету на суму 75 тис.грн., інші порушення – 50 тис.грн.
При проведенні ревізії бюджету міста Запоріжжя контролем також охоплено 2 комунальних підприємства (Концерн «Міські теплові мережі», КП «Управління капітального будівництва»), за результатами проведення ревізій на зазначених підприємствах встановлено фінансових порушень на загальну суму 109 635 тис.грн., в тому числі завищення вартості незавершеного будівництва – 94 287 тис.грн. (з якої суми індексації, нарахованої в 1997 році, яку при передачі на баланс завершених об’єктів експлуатуючі організації відмовились прийняти – 91 616 тис.грн.), що є порушенням вимог Положення (стандарту) бухгалтерського обліку.
Враховуючи результати ревізії бюджету, керуючись Бюджетним кодексом України, Законами України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про оренду державного та комунального майна», «Про регулювання містобудівної діяльності», Типовими правилами розміщення зовнішньої реклами, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2003 №2067 (із доповненнями), з метою усунення встановлених порушень і недоліків та недопущення їх в подальшому, виконавчий комітет міської ради
ВИРІШИВ:
1. Попередити директора департаменту комунальної власності та приватизації міської ради Стецюка С.В про неналежне виконання посадових обов’язків щодо реалізації покладених на департамент завдань та, у разі не вжиття відповідних заходів, притягнути до дисциплінарної відповідальності.
2. Начальнику управління з питань земельних відносин міської ради Сколибог Ю.О. звернути увагу на недостатній контроль за укладанням договорів оренди земельних ділянок у відповідності до чинного законодавства.
3. Зобов’язати керівників виконавчих органів міської ради, бюджетних установ та комунальних підприємств, які були охоплені контрольними заходами:
3.1. Забезпечити стовідсоткове усунення порушень, притягнення до відповідальності винних посадових осіб, максимальне відшкодування збитків бюджету.
3.2. Своєчасно інформувати органи Державної фінансової інспекції України про вжиті заходи щодо усунення виявлених порушень.
3.3. Інформацію щодо виконання зазначених заходів надавати департаменту фінансової та бюджетної політики міської ради щомісячно в термін до 10 числа місяця, наступного за звітним, до повного усунення порушень і недоліків.
4. Департаменту комунальної власності та приватизації міської ради в термін до 20 вересня 2012 року підготувати та внести на розгляд чергової сесії міської ради:
4.1. Проект рішення міської ради щодо приведення у відповідність до вимог чинного законодавства (Бюджетного кодексу України, Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» зі змінами) Положення про порядок списання майна, яке належить на праві комунальної власності територіальній громаді міста Запоріжжя, затвердженого рішенням міської ради від 05.10.2011 №80 (зі змінами) та Положення про порядок відчуження рухомого майна, яке належить на праві комунальної власності територіальній громаді міста Запоріжжя, затвердженого рішенням міської ради від 26.06.2012 №25 в частині зарахування комунальними підприємствами міста коштів від реалізації комунального майна до бюджету розвитку міста.
4.2. Проект рішення міської ради про внесення змін до Положення про порядок передачі в оренду об’єктів права комунальної власності територіальної громади м.Запоріжжя, затвердженого рішенням міської ради від 27.04.2012 №42, щодо перерахування комунальними підприємствами коштів від оренди до загального фонду бюджету міста.
5. Директору департаменту комунальної власності та приватизації міської ради Стецюку С.В. взяти під контроль та особисту відповідальність питання щодо забезпечення перерахування комунальними підприємствами міста коштів, отриманих від передачі в оренду комунального майна протягом 2011 року та січня-квітня 2012 року, в сумі 916 тис.грн. до загального фонду бюджету міста.
6. З метою залучення коштів до спеціального фонду бюджету міста (бюджету розвитку) у відповідності до вимог Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» зобов’язати департамент архітектури та містобудування міської ради до 20 вересня 2012 року доопрацювати проект рішення міської ради щодо затвердження Порядку залучення та використання коштів на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м.Запоріжжя та внести на розгляд чергової сесії міської ради.
7. Комунальному підприємству «Запорізьке міське інвестиційне агентство» (Надточій А.О.):
7.1. Скласти та погодити графік по перерахуванню до загального фонду бюджету міста у 2013-2014 роках плати за тимчасове користування місцями розташування рекламних засобів, що перебувають в комунальній власності, за період з листопада 2011 року по травень 2012 року в сумі 1 047 тис.грн. та забезпечити його безумовне виконання.
7.2. Під час складання фінансових планів підприємства на 2013-2014 роки врахувати відповідне коригування фінансових показників та податкового навантаження у зв’язку з перерахуванням вищезазначених коштів.
8. Департаменту економічного розвитку міської ради встановити контроль за виконанням комунальним підприємством «Запорізьке міське інвестиційне агентство» складеного графіку по перерахуванню до загального фонду бюджету міста плати за тимчасове користування місцями розташування рекламних засобів, що перебувають в комунальній власності, в сумі 1 047 тис.грн.
9. Управлінню комунального господарства та дорожнього будівництва міської ради в термін до 20 вересня 2012 року підготувати та внести на розгляд чергової сесії міської ради проект рішення про затвердження Положення про порядок плати за тимчасове користування місцем розташування рекламних засобів, що перебуває у комунальній власності територіальної громади м.Запоріжжя, з урахуванням приведення у відповідність до вимог Типових правил розміщення зовнішньої реклами, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2003 року №2067 (із доповненнями) питання визначення суб’єктів плати за тимчасове користування місцями розміщення рекламних засобів, що перебувають у комунальній власності.
10. З метою збільшення доходів бюджету міста на виконання власних повноважень управлінню з питань земельних відносин міської ради:
10.1. Забезпечити приведення у відповідність до законодавства договорів оренди земельних ділянок в частині збільшення орендної ставки до трикратного розміру земельного податку та встановлення діючої нормативної грошової оцінки землі.
10.2. Посилити контроль за дотриманням землекористувачами граничних термінів укладання договорів оренди землі.
11. Управлінню з питань охорони здоров’я міської ради відпрацювати механізм проведення лабораторних (бактеріологічних) досліджень амбулаторно-поліклінічними закладами та відділеннями з урахуванням вимог діючого законодавства.
12. Концерну «Міські теплові мережі» та КП «Управління капітального будівництва» забезпечити безумовне дотримання вимог Положення (стандарту) бухгалтерського обліку.
13. Керівникам виконавчих органів міської ради, комунальних підприємств, установ та організацій:
13.1. Взяти до уваги результати проведених контрольних заходів з метою профілактики та недопущення подібних порушень у подальшій роботі.
13.2. Забезпечити жорсткий контроль за законним і цільовим використанням бюджетних коштів та комунального майна.
13.3. Забезпечити достовірність та обґрунтованість бюджетних запитів, які надаються до департаменту фінансової та бюджетної політики міської ради, не допускати випадків включення до бюджетних запитів видатків на придбання основних засобів, потреба в яких не є нагальною.
13.4. Встановити контроль за відповідністю Програмі економічного і соціального розвитку міста напрямків використання бюджетних коштів за місцевими цільовими програмами.
14. Департаменту фінансової та бюджетної політики міської ради забезпечити контроль за повнотою усунення порушень, виявлених ревізією бюджету міста Запоріжжя та фінансово-господарської діяльності бюджетних установ та комунальних підприємств.
15. Контроль за виконанням цього рішення покласти на заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради, директора департаменту фінансової та бюджетної політики міської ради Малиш В.І.
Міський голова О.Ч.Сін