Мешканцям Запоріжжя нагадали про заборону спалювання сухої трави та опалого листя

07.11.2023 08:45

За спалювання сміття, гілок або рослинності доведеться заплатити штрафи, а якщо вогонь був розведений у природному заповіднику, тоді сума зросте вдвічі.

Державна екологічна інспекція Південного округу нагадує про сувору заборону спалювання сухої трави та опалого листя.

По-перше, це шкода для довкілля. Під час спалювання рослинності руйнується ґрунтовий покрив та всі наявні в ньому поживні речовини. З листям згорають корисні комахи, знищується насіння і коріння рослин, зазнають пошкоджень нижні частини дерев і кущів, верхні частини їхнього коріння.

У вогні можуть загинути й постраждати звірі, плазуни, земноводні - вони згорають або задихаються.

По-друге, шкода від спалювання трави й листя для здоров’я.

Під час спалювання листя, трави й бур’янів разом з димом вивільняються чадний газ, окис азоту, пестициди та радіонукліди. З листя чи трави, що тліють, виділяється бензопірен, який викликає онкологічні захворювання. З димом вивільняються діоксини, які можуть викликати проблеми з репродуктивним здоров'ям та розвитком, ураження імунної системи, гормональні порушення та рак.

Спалювання листя і трави в Україні є незаконним і передбачає адміністративну, а подекуди й кримінальну відповідальність.

За спалювання сухої трави й листя передбачений штраф від 3 060 до 6 120 грн (для посадових осіб від 15 300 до 21 420 грн).

Якщо спалювання відбувалося на території природно-заповідного фонду – 6 120 до 12 240 грн (для посадовців – від 21 420 до 30 600 грн).

За знищення чи пошкодження лісових масивів, зелених посадок навколо населених пунктів, вздовж залізниці – 90 тис. – 150 тис. грн.

Якщо під час пожежі внаслідок спалювання трави чи листя загинули люди, за це загрожує від двох до п’яти років ув’язнення.

Під час дії воєнного стану в Україні спалювання сухостою може бути прирівняне до диверсій.

Фахівці державної екологічної інспекції наголошують, що у статті 113 «Диверсія» до переліку злочинів додали навмисні підпали, зокрема сухої рослинності.