Про місто

08-14 жовтня 2021 року: Толока до Покрови - Запоріжжя-2021


Місто Запоріжжя — обласний центр Запорізької області, один з найбільших адміністративних, індустріальних і культурних центрів півдня України. В зоні впливу Запоріжжя як обласного центра розташовано 14 міст, 23 селища міського типу, багато сіл. Чисельність мешканців міста на 1 січня 2018 року складає 745 тис.чол., що є шостим показником в Україні.


Територія

Запоріжжя розкинулося на обох берегах Дніпра, між якими розташований острів Хортиця. Площа міста  — 331 кв.км, і це п’яте за площею місто України. Водні ресурси займають 13% території, промислові та складські об’єкти розмістилися на 24%, під сільське господарство використовуються 18%, решту займає житлова забудова.

Місто розділене на сім адміністративних районів: Олександрівський, Заводський, Комунарський, Дніпровський, Вознесенівський, Хортицький, Шевченківський. Центром міста вважається лівобережна частина Дніпровського району, Вознесенівський та Олександрівський райони. У Заводському районі зосереджені промислові підприємства, але також є житлові масиви. Решта районів — переважно спальні.

До складу міста входить близько 1300 проспектів, вулиць, провулків та площ. Візитівка Запоріжжя — головна вулиця міста, проспект Соборний, який простягнувся на 10,8 км через чотири райони міста.

Проспект Соборний, Запоріжжя
Проспект Соборний, фото: Сергій Лавров

Запоріжжя сусідить з Запорізьким, Вільнянським, Оріхівським, Василівським і Кам’янсько-Дніпровським районами Запорізької області. У складі області місто ділить кордони з Дніпропетровською, Донецькою та Херсонською областями, південний кордон проходить вздовж узбережжя Азовського моря.

 

Транспортна інфраструктура

Запоріжжя — важливий транспортний вузол півдня України. Транспортна інфраструктура міста включає шляхи зовнішнього сполучення, внутрішню транспортну мережу і мережу громадського пасажирського транспорту.

Залізничний транспорт

Запоріжжя — значущий пункт залізничного сполучення, який відноситься до Придніпровської залізниці. У місті функціонують два залізничні вокзали — Запоріжжя-1 та Запоріжжя-2.

Автомобільні перевезення

Транспортний зв'язок між лівим і правим берегами міста здійснюється через греблю ДніпроГЕСу і мости через Хортицю. Територію міста пересікають важливі транспортні артерії: шляхи національного значення: Н08, Н23, Н15; європейська траса Е105; дорога міжнародного значення М14. Міжміські автобусні перевезення пасажирів здійснюються трьома автостанціями і одним автовокзалом.

Авіасполучення

Повітряне сполучення забезпечує міжнародний Запорізький аеропорт, розташований у північно-східній частині міста. У 2017 році розпочато будівництво нового сучасного терміналу.

Водний транспорт

Вантажні і пасажирські перевезення водним транспортом обслуговуються річковим вокзалом «Дубовий гай» та річковим портом, що розташовані на лівому березі Дніпра у нижньому і верхньому б'єфі Дніпровської ГЕС відповідно.

 

Клімат

Запоріжжя лежить в зоні континентального клімату у південній кліматичній області, яка характеризується посушливістю та великою кількістю сонячних днів. У місті тепле і довге літо — воно може тривати з початку травня до кінця вересня. Зима помірно м’яка і малосніжна.

Середньорічна температура — +9,0°C, середня температура липня — +22,8°C, січня — -4,9°C. Абсолютний максимум температур — +40,2°C, мінімум — -29,3°C.

 

Промисловість

Запоріжжя — один з найбільших промислових мегаполісів країни. У ньому зосереджені машинобудівний, енергетичний і металургійний комплекси державного значення. Промисловий потенціал міста  — понад 290 підприємств.

Металургійний комплекс міста представлений підприємствами чорної та кольорової металургії:

  • ПАТ «Запорізький металургійний комбінат «Запоріжсталь» — провідний виробник прокату, сталі та чавуну;
  • ПАТ «Запорізький завод феросплавів» — провідний виробник феросплавів;
  • ПрАТ «Електрометалургійний завод «Дніпроспецсталь» — виробник спеціальних сталей;
  • ТОВ «Титано-магнієвий комбінат» — єдиний в Україні виробник губчатого титану, який також виробляє титанові зливки.
Завод Запоріжсталь
Завод «Запоріжсталь», фото: http://www.zaporizhstal.com/

Економіко-визначальні підприємства машинобудівної галузі:

  • ПАТ «ЗАЗ» — єдине в Україні підприємство, яке має повний цикл виробництва легкових автомобілів, виробляє також вантажні автомобілі та автобуси;
  • АТ «Мотор Січ» — виробник двигунів для авіаційної техніки, промислових газотурбінних установок;
  • ПАТ «Запоріжтрансформатор» — один з лідерів світового будівництва трансформаторів;
  • ПрАТ «Український графіт» — провідний виробник графітованих електродів для електричних печей;
  • ПАТ «Запорізький завод важкого кранобудування» — одне з найбільших кранобудівних підприємств країни;
  • КТ «Запорізький завод високовольтної апаратури «Вакатов і компанія» — постачальник високовольтних вимірювальних трансформаторів, комплектних розподільчих пристроїв середньої напруги та високовольтних роз’єднувачів;
  • КП «Науково-виробничий комплекс «Іскра» — розробник та виробник наземної радіолокаційної техніки оборонного комплексу України;
  • ДП «Запорізький державний авіаційний ремонтний завод «МіГремонт» — спеціалізується на ремонті та модернізації авіаційної техніки;
  • ПАТ «Запорізький механічний завод» — виробляє запасні частини до рухомого складу залізничного транспорту;
  • ПрАТ «Запорізький електроапаратний завод» — спеціалізується на виробництві силових напівпровідникових перетворювачів.

Виробництво харчових продуктів та напоїв представлено підприємствами:

  • ПрАТ «Карлсберг Україна» — підприємство європейського рівня з виробництва пива, алкогольних та безалкогольних напоїв, на якому виробляються найпопулярніші бренди — Балтика, Tuborg, Carlsberg, Львівське, Арсенал, Zatecky Gus, Квас Тарас та інші;
  • ПАТ «Запорізький оліяжиркомбінат» — сучасне підприємство з повним циклом переробки сировини, що випускає маргаринову і жирову продукцію;
  • ПрАТ «Запорізька кондитерська фабрика» — виробник традиційних солодощів;
  • Українсько-іспанське ТОВ «Урожай» — найбільша приватна пекарня міста;
  • ТОВ «Моліс» — сири та молочна продукція.
Лінія розливу на заводі Карлсберг Запоріжжя
Лінія розливу на Запорізькому заводі «Карлсберг Україна», фото: https://carlsbergukraine.com/

Освіта

У Запоріжжі фахівців готують вісім вищих навчальних закладів ІІІ-ІV рівня акредитації, основними з яких є:

  • Запорізька державна інженерна академія;
  • Запорізький державний медичний університет;
  • Запорізький інститут економіки і інформаційних технологій;
  • Запорізький національний технічний університет;
  • Запорізький національний університет;
  • Класичний приватний університет.

Освітні послуги надають 17 професійно-технічних навчальних закладів, 123 загальноосвітні школи I-III ступенів. Для навчання обдарованих дітей працюють 9 ліцеїв, 3 колегіуми, 17 гімназій, 6 спеціалізованих шкіл з поглибленим вивченням окремих предметів. За результатами ЗНО 2017 року дві запорізькі гімназії увійшли у ТОП-100 шкіл країни.

Естетичне виховання запорізькі діти здобувають у 8 музичних школах, 4 школах мистецтв та дитячій художній школі. Для найменших мешканців працює 148 дитячих садків.

 

Культура і мистецтво

Запоріжжя живе насиченим культурним життям. У місті працює шість театрів:

Функціонують 37 міських публічних бібліотек: 17 для дітей, 20 для дорослого населення. Найбільша з них — Запорізька обласна універсальна наукова бібліотека ім. А.М. Горького.

В Запоріжжі більше десяти палаців культури, кіноконцертний зал ім. О. Довженка, обласна філармонія, при якій діє Академічний симфонічний оркестр, чотири сучасних кінотеатри, цирк, нещодавно відновлено роботу планетарію.

З історією краю можна ознайомитись у Краєзнавчому музеї, Музеї історії запорозького козацтва, Музеї техніки Богуслаєва, музеї техніки та ретро-автомобілів «Фаетон», Музеї історії зброї та інших.

 

Спорт

Запоріжжя — спортивне місце, яке пишається своїми чемпіонами. У рейтингу  спортивних досягнень Запоріжжя не опускалося нижче сьомого місця серед інших областей. Запорізькі спортсмени беруть участь та здобувають нагороди на європейських і світових змаганнях, представляють країну на Олімпійських іграх. Місто готує сильних легкоатлетів, гандболістів, борців греко-римського стилю.

За 25 років незалежності України запорізькі спортсмени більше 130 разів піднімалися на п’єдестали європейських та світових змагань, з них 27 разів — на вищу сходинку. Запоріжці принесли країні 4 срібні та 16 бронзових олімпійських медалей.

 

Туризм

Перший туристичний об’єкт, з яким асоціюється Запоріжжя — Національний заповідник Хортиця, одне з семи чудес України. Найбільший річковий острів Європи простягнувся на 12 км вздовж берегів Дніпра. Хортиця має унікальний ландшафт, тваринний і рослинний світ, а також зберігає історію наших предків.

На півночі острова розмістився Історико-культурний комплекс «Запорозька січ» — реконструкція козацької січі. Тут регулярно проходять екскурсії, майстер-класи та виступи січових козаків. Поруч — Музей історії козацтва з оглядовим майданчиком, з якого відкривається вражаючий вид на ДніпроГЕС. У 2017 році було запущено туристичний портал міста, який розповідає про визначні пам'ятки Запоріжжя та області, пропонує тематичні маршрути, розповідає про готелі та заклади харчування міста.

Історико-культурний комплекс «Запорозька січ»
Історико-культурний комплекс «Запорозька січ», фото: Сергій Лавров

Центральна частина Хортиці — це справжній південний степ з численними балками. У цій частині острову розташований історико-культурний комплекс «Скіфський стан». На півдні знаходяться Хортицькі плавні, утворені сполученням озер та проток. Тут можна зустріти кабанів, косуль, оленів.

Хортиця — улюблене місце відпочинку запорожців, тут розмістилися бази відпочинку, санаторії, профілакторії, пляжі, проводяться водні прогулянки-екскурсії навколо острову.

Дніпровська ГЕС — другий туристичний символ Запоріжжя та друга за потужністю гідроелектростанція України. На час введення в експлуатацію це була найпотужніша ГЕС Європи. ДніпроГЕС тягнеться на 1,3 км поперек русла Дніпра і з’єднує правий і лівий береги. І хоча це промисловий об’єкт, він також є архітектурною пам'яткою, яка вражає своєю величчю та красою.

ДніпроГЕС ввечері, вид з Хортиці
ДніпроГЕС ввечері, вид з Хортиці, фото: Сергій Лавров

Тих, хто перебрався з правого берега Дніпра на лівий через ДніпроГЕС, зустрічає проспект Соборний, колишній проспект Леніна. Вздовж головної вулиці міста монументальні будівлі у стилі сталінського ампіру сусідять з архітектурними пам’ятками конструктивізму 30-х років ХХ ст. А в Олександрівському районі — старій частині міста — збереглися будівлі кінця ХІХ - початку ХХ ст., коли Запоріжжя було Олександрівським повітом.

Ще багато цікавого є у Запоріжжі: будинки менонітів, єдиний дитячий ботанічний сад в Україні, найдовша в країні дитяча залізниця, чудові парки, відпочинок на Дніпрі, музеї, театри та кінотеатри, розважальні центри, ресторани і кафе. Детальніше про визначні місця та розважальну інфраструктуру міста ви дізнаєтесь на Туристичному порталі.

Опубліковано: 27.07.2017 16:47 (оновлено: 08.10.2021 15:35)