Міста-побратими — це два міста в різних державах, між якими встановлені партнерські відносини. Побратими співпрацюють в різних сферах: культурі, освіті, економіці, екології, туризмі, житлово-комунальному господарстві. Вони обмінюються досвідом, культурною та історичною спадщиною, проводять спільні виставки і змагання, допомагають один одному у скрутні часи. При цьому партнерство між містами не дає привілеїв для туристів.
Першими містами-побратимами стали британський Ковентрі і радянський Сталінград. Обидва міста сильно постраждали від німецької армії під час Другої світової війни. У 1944 році жителі Ковентрі надіслали в Сталінград грошову допомогу і символічну скатертину, розшиту іменами місцевих жінок. Ідею співпраці підхопили інші європейські міста, щоб відродити зруйновані війною зв'язки.
У 1957 році у Франції була заснована Всесвітня федерація поріднених міст, а практика офіційної дружби між містами стала повсюдною. Наразі організація налічує кілька тисяч міст-побратимів у всьому світі. А Запоріжжя підтримує побратимські відносини з вісьмома містами в Європі і Азії.
Обергаузен, Німеччина
З 20 травня 1986 року
Обергаузен — невелике місто на заході Німеччини з населенням 225 тисяч чоловік. До кінця ХХ століття місто було переважно індустріальним, але зараз більшість промислових підприємств ліквідована, а частина з них перетворена в туристичні об'єкти.
Символ Обергаузена — 117-метровий газометр, резервуар для зберігання промислових газів, найбільший в Європі. З 1994 року він використовується як виставковий зал і оглядовий майданчик. Інші туристичні об'єкти — торговий центр CentrO, один з найбільших в Німеччині, ландшафтний парк на території закритого сталеливарного заводу, океанаріум та інші.
Обергаузен — це побратим, з яким Запоріжжя співпрацює найбільш активно. Партнерство міст розпочалося у травні 1986 року з підписання Угоди про співпрацю. Це друге за тривалістю партнерство між німецьким та українським містами.
Сьогодні Запоріжжя активно взаємодіє з Обергаузеном в муніципальній, гуманітарній та культурній сферах. Щорічно відбувається близько десяти обмінів делегаціями. Практикуються обміни учнями між запорізькими та німецькими школами, здійснюється молодіжний обмін за програмою MULTI. За роки співробітництва товариства Фёрдеркрайс Запоріжжя і Оберхаузен Запоріжжя реалізували ряд гуманітарних програм.
В силу політичних і економічних обставин активність співпраці між містами знизилася. 2017 рік дав новий поштовх відносинам завдяки запуску Програми «Швидкий старт для України». Мета програми — поглибити і активізувати відносини між німецькими містами і їх партнерами в Україні. Програма ініційована та фінансується німецьким урядом.
В рамках програми швидкого старту муніципалітети Обергаузена і Запоріжжя реалізували проект «Участь громадян у муніципальному управлінні в Обергаузені і Запоріжжі». В ході проекту відбувся обмін делегаціями, навчання представників Запоріжжя в Обергаузені. Під час візиту представники муніципалітету і громадських організацій нашого міста взяли участь у ряді тренінгів, семінарів, лекцій, поспілкувалися з німецькими вченими-практиками. У 2018 році програма продовжить розвиватися під назвою «Розвиток громадянської активності в Обергаузені і Запоріжжі».
У 2011 році в Обергаузені була відкрита площа Saporoshje-Platz з пам'ятним каменем, привезеним із Запоріжжя.
Сайт міста: oberhausen.de/de/index.php
Магдебург, Німеччина
З 29 травня 2008 року
Місто Магдебург розташоване на річці Ельба в центральній Німеччині. Це адміністративна столиця федеральної землі Саксонія-Ангальт, з населенням 228 тисяч жителів. В середні віки Магдебург був одним з ключових міст Європи. Сучасний Магдебург — це центр машинобудування і важливий транспортний вузол Німеччини. Пріоритетними галузями міста виступають охорона здоров'я, інформаційні технології, сучасне мистецтво, дизайн.
Запоріжжя і Магдебург співпрацюють з 2006 року на рівні торгово-промислових палат. У травні 2008 року представники міст підписали «Угоду про споріднення міст». Основний напрямок співпраці — енергоефективність та енергозбереження. За підтримки Магдебурга були модернізовані ліфти в міській клінічній лікарні Запоріжжя. Крім того, Магдебург активно допомагає переселенцям зі сходу України, малозабезпеченим сім'ям.
У 2017 році делегація з Магдебурга на чолі з віце-мером взяла участь у II Міжнародному інвестиційному форумі «InCoForum-2017». У тому ж році був реалізований спільний проект з енергозбереження, в рамках якого представники запорізьких організацій пройшли навчання в Магдебурзі. На 2018 рік заплановано три спільних заходи: демонстрація досліду Отто фон Геріке «Магдебурзькі півкулі» в нашому місті, участь Запоріжжя в конференції «Культура єднає» в жовтні і участь Магдебурга в міжнародному екологічному форумі «Еко Форум-2018» в травні-червні.
Сайт міста: magdeburg.de
Ічан, Китайська Народна Республіка
З 16 жовтня 1997 року
Ічан — китайське портове місто на річці Янцзи, розташоване на заході провінції Хубей. Населення міста — понад 4 мільйони осіб. Найпопулярніша пам'ятка Ічана, відома у всьому світі, — гребля Три ущелини. Це найпотужніша ГЕС в світі, яка приваблює мільйони туристів.
Ічан підписав угоду про розвиток партнерських відносин з Запоріжжям в жовтні 1997 року, чому передувало спільне виробництво радіотелевізійної техніки. Відносини між містами підтримувалися взаємними візитами і культурними обмінами. Китайські студенти регулярно проходили навчання в Запорізькому національному технічному університеті в рамках освітнього проекту.
У 2017 році офіційна делегація з Ічана відвідала Запоріжжя. Це активізувало партнерство: був прийнятий План співробітництва між містами на 2017 – 2019 роки. План включає візити на високому рівні, обміни делегаціями в сферах культури і мистецтва, обміни вчителями та студентами, співпрацю в галузі туризму, в сферах охорони навколишнього середовища і поновлюваних джерел енергії, торгово-економічне співробітництво.
Сайт міста: en.yichang.gov.cn
Ашдод, Ізраїль
З 13 вересня 2011 року
Ашдод — велике ізраїльське місто на узбережжі Середземного моря. Отримав статус міста лише 50 років тому. За останнє десятиліття ХХ століття населення міста збільшилося втричі за рахунок емігрантів з СНД і в 2016 році склало близько 220 тисяч осіб. Це важливий промисловий вузол і найбільший порт країни.
У 2010 році представники Запоріжжя в складі української делегації відвідали міжнародну туристичну виставку в Ашдоді. Під час зустрічі було піднято питання співпраці з українськими містами. Міська рада Ашдода вибрала Запоріжжя, оскільки в їх місті діє запорізьке земляцтво. Угода про партнерство була підписана 13 вересня 2011 року під час візиту ізраїльської делегації на чолі з мером Ашдода в Запоріжжя.
Facebook міста: facebook.com/RusAshdod/
Ашдод, Ізраіль (друге фото: Anatoli Axelrod)
Лахті, Фінляндія
З 21 лютого 1953 року
Лахті — індустріальне місто і порт в південній частині Фінляндії з населенням близько 100 тисяч жителів. Місто знаходиться на озері Весіярві, звідки відправляються круїзи по фінським озерам. У Лахті розвинена легка промисловість, також це центр туризму і зимових видів спорту. Тут, як і в усій країні, дбайливо ставляться до природних ресурсів. Завдяки своїй екологічній політиці Фінляндія займає перше місце в світі за індексом екологічної ефективності.
Лахті — перше місто-побратим Запоріжжя. Договір про побратимство сторони підписали в 1953 році за ініціативою фінів. Сталося це через перекладацьку помилку: фіни вважали Запоріжжя містом столярів, а не сталеварів. Оскільки самі вони були мебельниками, співпраця між містами здавалась їм цілком логічною.
У 70-80ті роки Запоріжжя і Лахті співпрацювали дуже активно: здійснювалися численні обміни делегаціями в різних сферах. Одна з перших вулиць Бабурки, Лахтинська, названа на честь дружби міст. А в 1973 році на честь фінського побратима був названий запорізький ресторан Лахті. Меблі для ресторану виготовили фінські майстри.
Сайт міста: lahti.fi/en
Лахті, Фінляндія (перше фото: Tiia Monto)
Бельфор, Франція
З 2 липня 1967 року
Бельфор — місто на сході Франції з населенням близько 50 тисяч чоловік, адміністративний центр департаменту Бельфор. Виник навколо однойменної фортеці, яка функціонувала за призначенням до Першої світової війни. У 1870-71 роках фортеця витримала 103-денну облогу прусських військ. На честь героїзму захисників фортеці італійський скульптор Фредерік Бартольді, автор Статуї Свободи, створив статую Бельфорського лева. Ця масштабна скульптура з червоного піщаника є символом міста.
Сьогодні це затишне і квітуче місто, яке успішно розвиває електрометалургійну промисловість, випуск пластмас і електроніки. Щорічно в Бельфорі проходить міжнародний фестиваль університетської музики FIMU, куди з'їжджаються сотні виконавців з усього світу. Кілька разів фестиваль відвідували запорізькі музиканти.
Побратимом Запоріжжя Бельфор став в липні 1967 року. Французьке місто завжди радо приймало делегації із Запоріжжя і учнів школи №50, з якою Бельфор підтримував дружні стосунки. На честь побратима в Запоріжжі названа вулиця — бульвар Бельфорський в Дніпровському районі.
Сайт міста: belfort.fr/accueil-3.html
Бельфор, Франція (друге фото: Thomas Bresson)
Бірмінгем, Великобританія
З 20 липня 1973 року
Бірмінгем — індустріальне місто-мільйонник в Центральній Англії, друге за чисельністю населення в Великобританії. У XVI столітті місто стало провідним вузлом промислової революції у Великобританії і розвиненим металургійним центром. Сьогодні пріоритетні галузі промисловості — машинобудування та металообробка, а також ювелірна справа.
У червні 1973 року запорожці уклали договір про партнерські стосунки з Бірмінгемом — Акт побратимства між містами Запоріжжя і Бірмінгем. Сьогодні відносини з цим англійським містом носять, на жаль, формальний характер.
Сайт міста: visitbirmingham.com
Бірмінгем, Великобританія
Лінц, Австрія
З 6 травня 1983 року
Лінц — третє за величиною місто Австрії, знаходиться в регіоні Верхня Австрія на північному заході країни. Населення — близько 190 тисяч осіб. Місто засноване римлянами, в середні віки було важливим торговим центром. ХХ століття характеризується розквітом металургійної та хімічної промисловості. Зараз Лінц поєднує в собі старовинну архітектуру, розвинену промисловість, природні пам'ятки. Крім того, в місті активно розвивають сучасне мистецтво і інформаційні технології.
Лінц і Запоріжжя почали співпрацювати в травні 1983 року. Сьогодні міста обмінюються періодичними виданнями, інформацією про розвиток міст. Ними користуються запорізькі школярі і студенти для удосконалення німецької мови. У 2016 році делегація з Лінца відвідала Запоріжжя, приурочивши візит до Дня міста.
Сайт міста: linz.at