Никифор Авраменко. Спомини Запорожця
Спомини Никифора Авраменка, написані в рідкісному для української літератури жанрі «документального свідоцтва», вражають своєю відвертістю та безпосередністю. Події в Україні першої половини ХХ століття постають крізь особистісне сприйняття простої людини, чия молодість пройшла в Олександрівську (Запоріжжі) та припала на буремні роки Визвольної війни. Життя невеликого повітового міста на початку минулого століття, прогулянки на Хортицю, в Кічкас, карколомна подорож Дніпровими порогами, фронти Першої світової, становлення української армії, бої українських військ у 1917–1919 рр., Зимовий похід, еміграція у Польщу — про все це читач дізнається зі щирої сповіді учасника тих далеких подій.
Никифор Авраменко. Спомини Запорожця (.pdf)
А. Ф. Кащенко. Великий Луг Запорозький
Народжений в Олександрівському повіті Адріан Кащенко (1858–1921) —талановитий письменник, що присвятив себе оспівуванню історії рідного краю. Його праця «Великий Луг Запорозький» надзвичайно важлива для нас, бо в ній він не просто описує величне диво природи Дніпра, а майстерно передає власні яскраві враження мандрівника-романтика: «Під час моїх мандрів по Великому Лугу я не шукав собі подорожніх — мені любо було вештатись у пущах сього надзвичайного й чарівного місця на самоті зі своїми думками та зі своїм жалем за славним минулим запорозького Великого Лугу... Часом мені було моторошно серед очеретів, шелюгів та лісових пущ, але я примушував себе перемагати почуття страху і заходив у самісінькі нетрі». І навіщо було те Каховське «море»?...
А. Ф. Кащенко. Великий Луг Запорозький
А. Ф. Кащенко. Оповідання про славне Військо Запорозьке низове
У своїх оповіданнях український дореволюційний письменник яскраво відтворив епізоди протистоянь запорозьких козаків ворогам в різні історичні періоди України. Багато сторінок автор присвятив конкретним історичним діячам — Б. Хмельницькому, П. Сагайдачному, М. Кривоносу, І. Сірку та іншим.
Читати онлайн А. Ф. Кащенко. Оповідання про славне Військо Запорозьке низове
Д. І. Яворницький. Дніпрові пороги
Про ту дивовижну країну природних чудес, колись принесену в жертву «світлому майбутньому», що так і не настало, найкраще вдалося розповісти видатному історику козацтва — академіку Д. І. Яворницькому (1855–1940). Прагнучи залишити для нащадків красу первісного Дніпра перед її затопленням, він написав цю свою книгу в 1928 році — коли вже стогнали екскаватори на будівництві Дніпрогесу. Книга розрахована на тисячі любителів історії, природи, краєзнавства і туристів, що на човнах-дубах Дніпром, і на волах — берегами Ріки — йшли вздовж порогів. Позаздріть їм — вони їх бачили! Розкрийте книгу — уявіть, як реве Ненаситець, як скриплять колоди плоту, вигинаючись у Вовчому Горлі, як закривають сонце скелі в ущелині Кічкасу...
Д. І. Яворницький. Дніпрові пороги
Д. І. Яворницький. Історія запорізьких козаків
Тритомник видатного вченого-археолога, етнографа, краєзнавця Дмитра Яворницького є найбільш повним історичним дослідженням запорізьких козаків, що охоплює період 1471-1734 рр. На основі ґрунтовного дослідження документальних матеріалів автор в популярній формі висвітлює всі боки життя запорізького козацтва.
У першому томі розповідається про суспільний устрій, життя та побут запорізького козацтва, описані територія й кордони, природні умови Запорізької Січі. Другий том охоплює часові межі від виникнення запорізького козацтва наприкінці XV ст. до 1686 р. В ньому описується боротьба козаків проти орд кримських і турецьких феодалів, сухопутні походи до Криму і морські — до Туреччини. Значну увагу приділено дослідженню участі запорожців у народних повстаннях проти шляхетської Польщі, визвольну війну під приводом Богдана Хмельницького 1648-1654 рр. Третій том охоплює складний і драматичний період в історії Запорізької Січі — 1686-1734 рр.
Читати онлайн Том 1 Д. І. Яворницький. Історія запорізьких козаків
Читати онлайн Том 2 Д. І. Яворницький. Історія запорізьких козаків
В. П. Супруненко. 100 чудес Запорожского края
Запорізька земля — унікальний край південного сходу України, багатий на природні та історичні визначні місця, які перетворилися на символи не лише України, але й всього європейського степового півдня. Дива природи Запоріжжя, його дикі куточки та мальовничі ландшафти, загадки і таємниці історії, археологічні сенсації, аномальні явища, рекорди та відкриття, пам'ятки старовини, звичаї та вдача народів — все це і ще багато такого, що наповнює пам'ять корисними знаннями, пробуджує уяву і кличе в дорогу, знайде читач на сторінках унікальної енциклопедії Запорізького краю.
В. П. Супруненко. Запорозька вольниця
Низове військо Запорозьке виникло у зв'язку з наступом литовців та поляків на Середнє Подніпров'я та Східну Подолію. Козаки вимушені були зі зброєю в руках захищати свою свободу та будувати невеликі дерев'яні укріплення — «січі». Приблизно в 30-х роках XVI ст. відбулося об'єднання розрізнених козацьких груп, пов'язаних з окремими січами, та виникла Запорозька Січ. Вона довго зберігала свою незалежність і займала помітне місце у міжнародних відносинах. Героїчна боротьба Запорозької Січі проти султанської Туреччини і Кримського ханства серйозно підірвала військову міць цих держав. Європейські держави шукали військового союзу з Січчю та зав'язували з нею дипломатичні відносини. Книга В. П. Супруненко розповідає про історію, славетних героїв, повсякденне життя запорозьких козаків.
В. П. Супруненко. Запорожский край: Популярная энциклопедия природных и исторических достопримечательностей, традиций и названий: энциклопедия
На сторінках цієї краєзнавчої енциклопедії читач знайде найрізноманітніші відомості про степ та його заповідні куточки, про Дніпро, плавні, острів Хортицю, Азовське море та інші природні пам'ятки, що стали символами Запорізького краю. Автор захоплююче описує погодні явища, рослинний та тваринний світ, детально викладає історичний матеріал, розтлумачує топоніми області.