Дніпровський

Дніпровський район — один з найстаріших районів міста, утворений як адміністративно-територіальна одиниця у 1928 році. Активна забудова району розпочалася у 30-ті роки ХХ ст., для того щоб забезпечити потреби стрімко зростаючих промислових об’єктів Запоріжжя, в першу чергу — ДніпроГЕСу. У 1936 році район було названо Ленінським, в 2016 році перейменовано на Дніпровський.

Вид на греблю ДніпроГЕСу з о. Хортиця
Вид на греблю ДніпроГЕСу з о. Хортиця, фото: Сергій Лавров

Територія

Площа Дніпровського району становить 49,7 кв.км, він на десять кілометрів тягнеться вздовж правого берега Дніпра. Територія об’єднує декілька поселень та мікрорайонів, які сформувалися у різний час, — Великий Луг, Верхня Хортиця, Правий берег, Бородінський та Осипенківський мікрорайони, Соцмісто. Багатоповерхівки сусідять з численними приватними будинками. У складі району більш ніж 300 вулиць і провулків, у тому числі кінцева частина проспекту Соборного, проспект Металургів, бульвар Вінтера.

Інфраструктура

На території Дніпровського району розташовані великі промислові підприємства: ПрАТ «Запоріжтрансформатор», КТ «Запорізький завод високовольтної апаратури «Вакатов і кампанія», ПрАТ «Завод «Перетворювач», ПАТ «Запорізький кабельний завод», ключові комунальні підприємства міста, легендарна гідроелектростанція ДніпроГЕС, Запорізький річковий порт.

 

Освіта і культура

Район налічує 23 загальноосвітні навчальні заклади, 19 дитячих садків, декілька музичних шкіл, два вищих навчальних заклади: Запорізька державна інженерна академія та Запорізький інститут економіки та інформаційних технологій, а також два професійно-технічні навчальні заклади, Запорізький гідроенергетичний коледж.

На території району розташовані:

  • Запорізька обласна філармонія;
  • чотири палаци культури: палац культури ПАТ "Запоріжтрансформатор» ім. Іванова В.А., ТОВ «Соціальні Ініціативи Запоріжжя» Палац культури металургів, ДП «Палац культури енергетиків» ПАТ «Запоріжжяобленерго», Палац культури і творчості ПАТ «ЗАлК»;
  • міський палац юнацької та дитячої творчості;
  • центр дитячої та юнацької творчості Дніпровського району;
  • десять бібліотек.
Запорізька обласна філармонія
Запорізька обласна філармонія, фото: Ігор Лавров

Відпочинок і туризм

Територія району включає 13 скверів та 5 парків для відпочинку мешканців. Це і сквер на площі Запорізькій, парки Металургів та Енергетиків. Реконструйовано сквери по бульвару Вінтера, вулицях Товариській, Ладозькій, Сергія Синенка, Розенталь.

Найважливішою пам’яткою Дніпровського району і всього міста є гребля ДніпроГЕСу. На Верхній Хортиці збереглися будівлі менонітських поселень Хортиця та Розенталь. Там же зростає дуб, якому не менше 700 років. На жаль, могутнє дерево зберегло лише одну живу гілку.

Школа для дівчат, менонітське поселення Розенталь
Школа для дівчат, менонітське поселення Розенталь, фото: Сергій Лавров

Архітектурною пам’яткою є забудова Соцміста — приклад радянського конструктивізму. Крім того, на території Дніпровського району знаходиться Музей історії зброї.

Проспект Соборний на території Дніпровського району
Проспект Соборний на території Дніпровського району, будинок-вежа Козлінера, фото: Сергій Лавров