Туристичний путівник

Місто Запоріжжя має значний туристичний потенціал, зумовлений географічним розташуванням, особливостями історичного розвитку, національно-культурним різноманіттям, специфічною архітектурою міста, природними об’єктами, наявністю потенційно брендових туристичних продуктів, унікальним поєднанням у межах міста урбанізованих та індустріалізованих майданчиків із заповідними територіями.

Національний заповідник «Хортиця»

О. Хортиця, фото: Сергій Лавров

У межах міста Запоріжжя, індустріальної столиці півдня України, є заповідник зі статусом національного о. Хортиця з прилеглою територією.

Хортиця найбільший острів не лише на Дніпрі, а на усіх річках Європи, довжиною 12 км, шириною 2,5 км. Його площа складає близько 2,5 тис. га. На думку вчених, він утворився більше 2 мільйонів років тому у результаті геологічного розлому, який відколов частинку Українського кристалічного щита.

Природа острова унікальна. На його території поєднуються усі ландшафти України: плавневі ліси та луки, справжні та петрофітні степи, скелясті відшарування гранітів, балки, нагорні діброви, висячі болота, озера. Тут понад тисяча видів рослин, стільки ж видів комах, дві сотні видів птахів, два десятка видів ссавців. Багато з них потрапили до Червоної книги України.

Сьогодні Національний заповідник «Хортиця» потужний туристичний центр Запорізького краю. У заповіднику діє багато туристичних маршрутів, на яких можна ознайомитися з історією міста, його унікальною природою, почути безліч легенд та переказів, на які так щедра хортицька земля. Кожен, хто потрапляє на цей острів, душею торкається нашої багатовікової історії, насолоджується неповторними краєвидами, відчуває життєдайну енергетику Хортиці перлини української землі.

Контакти:
(061) 224-88-58
+38 (095) 914-77-06
http://ostriv.org/

Подивитись на мапі

Історико-культурний комплекс «Запорозька Січ»

Історико-культурний комплекс «Запорозька Січ», фото: Сергій Лавров

Запорозька Січ столиця козацьких земель, серце низового лицарства та центр козацької вольності, який існував за порогами Дніпра із середини 16 ст. до 1775 року.

Утворення 3апорозької Січі пов'язане з процесом формування українського козацтва і освоєння ним раніше спустошених татарами українських земель між Дніпром і Південним Бугом. Численні козацькі загони, які займалися господарським освоєнням цих земель і вели постійну боротьбу з татарами, змушені були будувати на уходах укріплення для власної безпеки.

Піклуючись про відтворення історичної пам’яті та повернення до багатовікових традицій запорозького козацтва на території Національного заповідника «Хортиця» було створено історико-культурний комплекс «Запорозька Січ». Дана «Січ» не є копією жодної з вісьмох Запорозьких Січей. Це узагальнений образ козацької столиці, в якому представлено головні будівлі, притаманні Запорозьким Січам: церква, курені, будинок кошового отамана, канцелярія, військові скарбнички, школа, пушкарня. На передмісті: кузня, гончарня, шинок та «грецька хата» для заїзджих гостей. Історико-культурний комплекс «Запорозька Січ» на острові Хортиця покликаний дати сучасникам цілісне уявлення про таке унікальне явище, яким було в історії України запорозьке козацтво.

Контакти:
http://hortica.zp.ua

Подивитись на мапі

Музей історії запорозького козацтва

Музей історії українського козацтва розташований на острові Хортиця. Поруч з музеєм знаходиться великий курган, який видно з греблі ДніпроГЕСу. Цей курган, як стверджують деякі історики, — скіфське поховання. З оглядового майданчика музею відкривається найбільш мальовничий вид на греблю Дніпрогесу.

Експозиційна площа музею становить 1600 кв. м. На сьогоднішній день в музеї зібрано понад 32 тис. експонатів. В музеї представлені експозиції: 

  • Запорозьке козацтво в історичній та художній літературі;
  • період Київської Русі; 
  • православ'я на українських землях;
  • новітня історія запорозького краю;
  • нові археологічні знахідки Національного заповідника.

У музеї постійно відкриті для огляду три діорами: «Битва Київського князя Святослава», «Військова рада на Січі», «Визволення міста Запоріжжя».

Неподалік від музею на острові Хортиця розташований кам'яний стовп, на якому написано, що тут, імовірно, вбили князя Святослава. Тут же знаходиться таємничий чорний камінь, який, як вважають, має велику магічну силу.

Контакти:
(0612) 52-73-17
+38 (095) 914-77-06
http://hortica.zp.ua

Подивитись на мапі

Меморіально-туристичний комплекс «Протовче»

Хортицькі плавні, фото: Сергій Лавров

Археологічні знахідки поблизу озера Осокорового свідчать, що у поселенні Протовче мешкали і мисливці, і ремісники, і землероби. Наявність значної кількості предметів озброєння говорить ще й про потужну військову рису. Існує думка, що поселення було своєрідним форпостом на кордоні між слов’янським державним угрупуванням і кочівницьким Степом. Його часові межі  від Х до ХІV століть. Масштаби пам’ятки, її виключно важливе стратегічне розташування дають вагомі підстави вважати Протовче однією із залог, з яких згодом викристалізувався військово-адміністративний центр Запорозька Січ.

Протовче цікаве не тільки з історичного боку, це унікальна пам’ятка природи, зона абсолютної заповідності. Комплекс з більше 20 озер, проток і заток, острівців і півострівців — це залишки колись безкрайнього плавневого масиву «Великого Лугу Запорозького». Тут мешкає більше 28 видів звірів, 47 видів риб, 226 видів птахів.

Подивитись на мапі

Туристичний комплекс «Скіфський стан»

На Хортиці існувало 129 курганів, найдавніші з яких споруджені в добу бронзи — ІІІ-ІІ тис. до н.е. Кургани розташовувалися шістьма групами і були ніби нанизані на так званий Скіфський шлях, який проходить серединою Хортиці, від балки Наумової до плавневої частини. П'ята курганна група, до якої колись входило 28 курганів, а нині вціліло лише три, розташована у найвищій точці Хортиці: висота над рівнем Дніпра — 59 м, над рівнем моря 72 м. На цьому місці відкриваються чудові краєвиди. Відтак тут у листопаді 2005 року вперше в Україні розпочалися роботи з відновлення історичного ландшафту.

До трьох вцілілих курганів додалися ще вісім: один насипаний на місці дослідженого, два на місці зруйнованих, два у вигляді макетів, а ще два рукотворні пагорби постали один у вигляді стилізованого святилища скіфського Бога війни Арея, а другий своєрідний постамент для стилізованої козацької вежі. На курганах установлено стели доби бронзи, половецькі статуї. На західній околиці комплексу розташовано музей кам'яних витворів, який склали кам'яні гармани, ступи, корита, зернотерки, жорна та хрести козацького типу, виявлені у довколишніх селах і привезені на Хортицю.

Подивитись на мапі

Запорізький кінний театр та етнографічний комплекс «Козацька залога»

Вистава у кінному театрі, фото: Сергій Лавров

Кінний театр «Запорозькі козаки» є однією з візитних карток Запоріжжя і пропонує програму фольклорно-етнографічного кінного театру, який почав працювати ще на початку 90-х років. Театралізована вистава проходить на імпровізованій сцені, програма включає елементи вольтижирівки, джигітівки трюки на конях, роботу арапником (батогом), захоплюючі козацькі ігри та розваги. Театр проводить старовинний ритуал «Посвята у козаки» з видачею почесної грамоти на пам'ять. Також кінний театр запрошує здійснити кінні прогулянки по мальовничих місцях Хортиці.

Контакти:
о. Хортиця, вул. Заповідна, 23, «Козацька залога»
(061) 701-24-81, (061) 213-32-85, (067) 619-52-90
www.zp-kazaki.com

Подивитись на мапі

Проспект Соборний

Проспект Соборний, фото: Сергій Лавров

Проспект Соборний — один з найдовших в Європі. Це центральна, найбільш красива і жвава вулиця Запоріжжя. Проспект починається від центрального вокзалу Запоріжжя-1 і закінчується на площі Запорізькій біля Дніпрогесу.

Відразу ж після вокзалу проспект розрізає територію Запорізького автозаводу. Потім по Шенвізському мосту перетинає Мокру Московку. Тут проходила південна межа старої Олександрівської фортеці. В ста метрах від моста відбувається вигин проспекту біля колишнього селища Калантирівка і він витягується майже в пряму лінію аж до свого кінця. На початку цієї лінії проспект тягнеться по колишній вулиці Кузнечній, а після річки Суха Московка і дамби переходить в нову частину Запоріжжя, послідовно проходячи через Вознесенку і Соцмісто.

У старій частині проспекту збереглося кілька дореволюційних будівель, що представляють собою не стільки архітектурну, скільки історичну цінність. На проспекті Соборному знаходиться більшість пам'яток Запоріжжя. Від театру ім. Магара в старому місті до «Фонтану життя» і «Годинника закоханих» — в новому.

Подивитись на мапі

ДніпроГЕС

Вид на ДніпроГЕС з Хортиці, фото: Сергій Лавров

Дніпровську гідроелектростанцію по праву можна вважати символом Запоріжжя і цілої епохи. Це велика гідроелектростанція півдня України, п'ята та найстаріша ступінь каскаду ГЕС. Саме на основі ДніпроГЕСу в Запоріжжі було створено металургійний, хімічний та машинобудівний промисловий комплекс.

Із спорудженням греблі, що на 50 метрів підвищила рівень води в Дніпрі, відкрилося судноплавство. Авторство технічного проекту греблі і шлюзу належить професору І.Г. Олександрову, а архітектурне рішення   В.А. Весніну. Будівництвом керував О.В. Вінтер. Всього на Дніпробуді працювало понад 20 тис. осіб.

1 травня 1932 року Дніпровська гідроелектростанція дала перший струм. Офіційне ж відкриття Дніпрогесу відбулося 10 жовтня. Повна потужність станції в 30-ті рр. ХХ ст. дорівнювала 560 тис. кВт.

1 травня 1933 року через трикамерний шлюз пройшов перший пасажирський пароплав «Софія Перовська». Так відкрилося судноплавство по Дніпру.

1969 році почалося будівництво Дніпрогесу-2 і нового однокамерного шлюзу, яке очолив М.О. Дубовець. Новий шлюз унікальна інженерна споруда, він став вітчизняним аналогом відомих панамських шлюзів. Зараз загальна потужність Дніпрогесу становить 1538,0 МВт.

Подивитись на мапі

Запорізький міський дитячий ботанічний сад

Теплиці у ботанічному саду, фото: http://botsad.zp.ua/

Садів, подібних Запорізькому міському дитячому ботанічному саду, немає не тільки на території України, але й у Європі. Сьогодні територія саду складає 14,6 га землі. До його складу входять навчальний корпус, дендропарк, оранжерея «Зимовий сад», оранжерея «Кактусарій», комплекс теплиць «Лимонарій», «Папороті», «Хризантеми», «Розарій», «Кали», квітники, альпінарії. Колекція саду налічує близько 4 тис. рослин. Тут зібрані унікальні хвойні, тропічні та субтропічні рослини, понад 130 сортів троянд.

Контакти:
вул. Чарівна,11
(061) 265-32-52, (061) 769-05-26
www.botsad.zp.ua

Подивитись на мапі

Запорізький академічний обласний український музично-драматичний театр ім. В.Г. Магара

Музично-драматичний театр ім. В.Г. Магара, фото: Сергій Лавров

Театр названий на честь художнього керівника театру, народного артиста СРСР Володимира Магара. Приміщення нинішнього театру побудовано в 1953 році. Сьогодні театр — один з кращих в Україні в плані архітектури, естетичних показників, технічного обладнання. У 2004 році театру присвоєно звання академічного.

Репертуар театру — це українська класична, світова та сучасна драматургія, оперети та мюзикли, вистави героїко-романтичної спрямованості, комедії, музично-пластичні вистави та казки для дітей. В театрі діють театр-салон та мала сцена. При театрі створений Міжнародний центр театру «Данапріс» та театр просто неба, вистави якого проходять на о. Хортиця, в Історико-культурному комплексі «Запорозька Січ».

Контакти:
пр. Соборний, 41
(061) 764-38-17
http://magara.zp.ua

Подивитись на мапі

Запорізький обласний краєзнавчий музей

Колекція Запорізького краєзнавчого музею нараховує близько 110 тисяч експонатів основного фонду, з яких кілька сотень пов’язані з історією козацтва. Серед них такі реліквії як клейноди, холодна та вогнепальна зброя, корабельні гармати та якорі, побутові речі запорожців, монети, документи XVI–XVIII ст.

Археологічна колекція в Запоріжжі є найбільшою серед обласних музеїв України. Особливий інтерес представляють унікальні пам’ятки доби бронзи та скіфського часу, періодів черняхівської культури і середньовіччя. Тільки у трьох залах давньої історії краю експонується понад 4300 оригінальних старожитностей.

Великою є і колекція часів визвольних змагань та селянського руху під проводом Нестора Махна, будівництва Дніпрогесу, Другої світової війни та повоєнної відбудови промислового комплексу Запоріжжя, одного з найбільших у світі. Багатонаціональна культура Запорізького краю від його заселення у XVIII – початку XIXст. представлена у кількох залах експозиції «Етнографічні скарби Запоріжжя».

Зали відділу природи приваблюють численними експонатами флори і фауни степу, лісу та Азовського моря. Особливої неповторності надають експозиціям високохудожні діорами: «Цілинний степ», «Кам’яні могили», «Коса Обитічна», «Старобердянське лісництво».

У Великому виставковому залі музею площею 200 кв. м. постійно діють пересувні виставки провідних музеїв України, Росії та інших країн.

Контакти:
вул. Троїцька, 29
(061) 764-39-12
http://zokm.jimdo.com

Подивитись на мапі

Музей історії зброї

Музей історії зброї, фото: www.facebook.com/pg/armshistorymuseum/

Музей історії зброї в Запоріжжі був створений у 2004 році. На пострадянському просторі це одна з найбільших приватних колекцій зброї, що була зібрана на п’яти континентах і представлена публіці. Основною темою експозиції є історія виникнення і розвитку зброї. Хронологічні межі експонатів, представлених в музеї, охоплюють величезний проміжок часу — від середнього палеоліту (40–15 тис. років тому) до другої половини ХХ ст. Більш ніж 4 тис. одиниць вогнепальної та холодної зброї, зібраних в музеї, відображають майже всі етапи становлення людських цивілізацій.

Контакти:
пр. Соборний, 189
(061) 232-15-55
Facebook

Подивитись на мапі

 

Музей ретро-автомобілів «Фаетон»

Музей ретро-автомобілів «Фаетон» розпочав свою роботу у 2008 році з виставки автомобілів з колекції громадської організації ім. Л. Хлєвного «Автомотоклуб «Фаетон». В 2011 році музей отримав нове приміщення.

Сьогодні — це єдиний повноцінний автомобільний музей в Україні. Колекція музею нараховує більше 60 одиниць техніки кінця 20-х рр. – 70-х рр. ХХ ст. З довоєнної техніки в експозиції представлені рідкісні автомобілі, такі як «полуторка» ГАЗ-АА 1935 року виробництва — найстаріша вантажівка в Україні, а також «трофейний» Opel 1937 року.

Широко представлені і автомобілі часів Другої світової війни. Є в колекції музею і американські автомобілі, що постачалися до СРСР за ленд-лізом. У 2012 році було відкрито другий зал музею, де експонуються 15 одиниць техніки («махновська» тачанка, пожежна машина та інше) та більше 50 видів вогнепальної зброї часів Другої світової війни. Особливістю музею є те, що вся техніка на ходу і декілька разів на рік виїжджає з музею на запорізькі вулиці.

Контакти:
вул. Виборзька, 8
(061) 213-14-25
www.faeton.zp.ua

Подивитись на мапі

Музей техніки Богуслаєва

Музей техніки Богуслаєва відкрився 20 жовтня 2012 року. На двох поверхах будівлі в просторих залах розташувалися експозиції різноманітної техніки. На першому поверсі розміщується експозиція, присвячена історії Запорізького моторобудівного заводу. Серед експонатів — унікальні колекції поршневих і реактивних авіаційних двигунів, що випускалися підприємством в різні періоди історії.

На другому поверсі розмістилася вражаюча колекція мотоциклів 30-х – 80-х рр. ХХ ст. Поміж київських мотоциклів К-650, Дніпро-11, Дніпро-14.9, іжевських Іж-350, Іж-49 своє місце знайшли і мотоцикли іноземного виробництва: Harley-Davidson, Sachs, Zundapp, BMW R-35, Simson (Star), DKW-350, Java-50, CZ-501, Pannonia T-5 тощо.

На площі перед музеєм розмістилася колекція військової техніки, де представлені протитанкові і дивізійні гармати, гаубиці «Гвоздика» 2С1, «Акація» 2С3, зенітні установки «Шилка» тощо.

Контакти:
вул. Копьонкіна, 27а
(061) 720-44-06
museum.motorsich.com

Подивитись на мапі

Музей-галерея прикладної кераміки та живописної творчості Іллі та Олексія Бурлай

Музей-галерея прикладної кераміки та живописної творчості, фото: http://museum-gallery.org/

18 червня 2008 року в старовинному приміщенні в історичній частині міста Запоріжжя на честь 90-річчя з дня народження О. П. Бурлай, заслуженого діяча мистецтв Татарської АРСР, лауреата премії ім. Г.Тукая, був відкритий музей-галерея.

Музей має наукову, творчу та культурно-педагогічну спрямованість. Відвідавши музей, можна дізнатися, як він створювався, чим живе сьогодні, побачити старовинну фортецю родини Хілтманн побудови ХVIII століття на глибині 5 метрів. В колекції музею  матеріали, пов'язані з історією та першими будівлями Запоріжжя, старовинні карти та фотодокументи, колекція старовинної черепиці і цегли, історія цегельні в селищі Карантинка. Колекція безперервно поповнюється цікавими експонатами.

Контакти:
вул. Поштова, 29
(061) 213-87-55
museum-gallery.org

Подивитись на мапі

 

Центральний парк культури та відпочинку «Дубовий гай»

Парк відпочинку «Дубовий Гай», фото: uk.wikipedia.org

Парк «Дубовий гай» розміщується у Олександрівському районі: від Набережної магістралі тягнеться до річкового вокзалу. Таку назву парк  отримав завдяки безлічі дубів, які ще у XVIII столітті займали обширні території, що розкинулися до Великого Лугу.

Саме як парк культури і відпочинку його офіційно відкрили 1 травня 1959 року. Сьогодні загальна площа парку 57 га. Серед парку річкова протока, через яку в кількох місцях перекинуті мости. Уздовж доріжок встановлені лавки, дитячі майданчики, парк атракціонів, фонтан, кілька майданчиків для проведення концертів, тенісні корти.

Розташування:
вул. Глісерна

Подивитись на мапі

Мости Преображенського

Міст Преображенського та опори нового моста, фото: Сергій Лавров

Два мости над Дніпром з'єднують через острів Хортицю правий і лівий береги міста Запоріжжя. Побудовані в 1949-1952 рр. і названі на честь автора проекту інженера-мостобудівника Б.М. Преображенського. На сьогодні це пам'ятник культурної спадщини України та пам'ятка містобудування місцевого значення.

Обидва мости були здані в експлуатацію 31 грудня 1952 року. Через Новий Дніпро був побудований чотирьохарочний двох'ярусний міст, нижній ярус якого був призначений для пішоходів і автотранспорту, а верхній для залізничної магістралі. Загальна довжина моста склала 560 метрів, висота 54 метри. Через Старий Дніпро також звели двох'ярусний, але одноарочний міст, що вважався для того часу унікальним через величезні прольоти довжиною 228 метрів.

Подивитись на мапі

Вознесенівський парк

Вознесенівський парк

Вознесенівський парк називають ландшафтним, тому що вся його територія мальовничі пагорби, акуратні доріжки, дивовижні квіткові композиції і навіть два озера. У 2009 році на одному з них побудували «Міст до тещі і свекрухи». Архітектурна композиція виконана у вигляді альтанки посеред озера, до якої веде кований місток.

Територію прикрашає пам'ятник князю Святославу Хороброму, недалеко знаходиться найкрасивіший каскад фонтанів «Райдуга».

Подивитись на мапі

Запорізька обласна філармонія

Запорізька обласна філармонія, фото: Ігор Лавров

Заснована в 1939 році і розміщена в концертному залі ім. М.І. Глінки на 772 місця, збудованому в 50-ті роки архітектором Р. Вегманом і інженером В. Шапильским.

Сьогодні філармонія має творчу базу для розвитку всіх видів музичного мистецтва. Симфонічні та камерні концерти, сольні концерти артистів філармонії, музичні лекторії, літературні вітальні, гастролі зарубіжних виконавців, обласні, всеукраїнські та міжнародні фестивалі, конкурси, творчі зустрічі, заходи, до професійних та календарних свят це творчий доробок працівників та артистів філармонії. Партитура кожного концертного сезону, яку натхненно й ретельно створює весь колектив філармонії, унікальна і неповторна. Щороку створюються нові цікаві програми, в яких органічно синтезуються різні жанри.

Контакти:
пр. Соборний, 183
(061) 236-44-67
www.filarmonic.zp.ua

Подивитись на мапі

Запорізька дитяча залізниця

Дитяча залізниця, фото: архів ДЗД

Запорізька дитяча залізниця одна з найкращих і найбільших в Україні. Побудована в 1972 р. На момент відкриття її довжина становила 3,5 км, а на дорозі було 3 станції. Зараз повна експлуатаційна довжина складає 9,4 км, включаючи тунель довжиною 80 м.

Рухомий склад: тепловози ТУ7А-3108, ТУ2-136, ТУ2-144, вагони ПВ51, вантажна платформа. На сьогоднішній день це одна з небагатьох дитячих доріг, рух поїздів по якій триває цілий рік.

Поряд з головною станцією знаходиться тераріум, зоокуточок і зимовий сад.

Контакти:
вул. Привокзальна, 1
(0612) 64-41-44, (0612) 64-27-02

Подивитись на мапі

Запорізький державний цирк

20 квітня 1972 року стаціонарний Запорізький цирк розпочав свою роботу. Сьогодні цирк  один з центральних організаторів видовищних заходів для дозвілля дітей і дорослих. У Запорізькому цирку постійно проводиться робота по підвищенню художнього рівня циркових програм та культури обслуговування глядачів. На арені цирку радували мешканців міста і області такі видатні діячі циркового мистецтва як Юрій Нікулін, Ігор та Еміль Кіо, артисти Дурови, Філатови, Запашні та багато інших.

Контакти:
вул. Рекордна, 41
(0612) 33-71-60
www.circus.internet.zp.ua

Подивитись на мапі

Виставковий центр «Козак-Палац»

У 2009 році в Запоріжжі відкрився новий спеціалізований виставковий центр «Козак-Палац». Будівля центру спроектована і побудована у відповідності з сучасними будівельними стандартами, оснащена актуальною технічною базою з широкими можливостями. З появою такого об'єкту виставкової інфраструктури стало можливим проведення в Запоріжжі виставково-конгресних заходів на найвищому технічному рівні. Сьогодні «Козак-Палац» по праву є одним з кращих виставкових майданчиків в Україні.

Контакти:
вул. Перемоги, 70б
www.expo.zp.ua

Подивитись на мапі

Свято-Покровський кафедральний собор

Свято-Покровський кафедральний собор, фото: Сергій Лавров

Першу церкву на місці нинішнього головного собору міста побудували ще в 1778 році, стара Покровська церква була переважно дерев'яною. 5 травня 1886 року на місці вже розібраної церкви заклали новий кафедральний Свято-Покровський собор, зруйнований більшовиками в 30-ті роки ХХ століття.

Будівництво майже точної копії зруйнованого собору почалося в 1993 році і тривало 14 років. 53-метровий Свято-Покровський кафедральний собор фахівці називають одним з найкрасивіших в країні. Архітектор Дмитро Романов знайшов фотографії собору, який діяв на цьому місці до Жовтневої революції 1917 року, в Санкт-Петербурзі, в Синодальному архіві. Свято-Покровський кафедральний собор був відтворений у його первісній красі. 

Контакти:
пр. Соборний, 37
pokrovsobor.zp.ua

Подивитись на мапі

«Фонтан Життя» на площі Маяковського

«Фонтан Життя», фото: Сергій Лавров

Фонтан, побудований на площі Маяковського, вдало поєднав у собі як естетичну красу, так і дивовижне технічне рішення. Фонтан має найбільшу в Україні кулю, що обертається під дією води. Куля важить 3,8 тони і виконана з найміцнішого запорізького граніту. Механізм фонтану настільки точний і налагоджений, що напір води, що обертає гранітну громадину, всього 3,5 атмосфери, менше, ніж у водопроводі. А водний прошарок між кулею і його опорою всього один міліметр.

Куля в центрі фонтану об'єднує навколо себе вісім статуй, пов'язаних з культурою, історією та побутом українського народу. Зокрема, у структурі кулі є композиція Чорнобиля, яка увінчує подвиг ліквідаторів наслідків аварії на ЧАЕС, козак Мамай символ вільного і незалежного духу запорізьких козаків, всього народу України, чумаки невтомні мандрівники таврійських степів, Берегиня символ збереження життя, скіфи давній народ Запорізького краю, мисливець символ нерозривного співіснування людини і природи, кам'яні могили місця першої писемності людства і степ  багатство землі української.

Подивитись на мапі

«Годинник закоханих» на бульварі Шевченка

«Годинник закоханих», фото: Сергій Лавров

«Годинник закоханих» був побудований на бульварі Шевченка у 2003 році за ініціативою тодішнього мера Запоріжжя Олександра Поляка. Спочатку для годинника, прикрашеного гербом Запоріжжя, планувалася роль міських курантів, але потім його вирішили зробити музичним тепер з настанням кожної нової години хронометр програє уривок з пісні «Коли весна прийде, не знаю...», яка вважається неофіційним гімном Запоріжжя. А «закоханим» годинник став після того, як молодята взяли за традицію фотографуватися біля нього на щасливе сімейне життя.

Подивитись на мапі

Опубліковано: 01.10.2017 13:36 (оновлено: 18.02.2019 16:25)