У Запоріжжі продовжать розвиток міських бібліотек

27.05.2020 18:25

У ході ювілейної 50-ї сесії було схвалене рішення про реорганізацію бібліотечних установ. Йдеться зокрема про злиття дитячої і дорослої мереж, а також підвищення заробітної плати працівникам – зі збереженням кількості робочих місць для них. Мета реформи - розвиток міських бібліотек.

Міська влада Запоріжжя приділяє чималу увагу розвитку бібліотек. Так, за останні кілька років були відремонтовані й осучаснені три заклади цієї мережі – центральна бібліотека для дорослих (вул. Гоголя, 66), її відокремлений підрозділ-філія №2 (просп. Маяковського, 7), а також так звана бібліотека української книги (просп. Соборний, 175). До кінця поточного року перебудувати планується ще 5 бібліотек, а впродовж найближчих 5-ти років - усі наявні у місті.

- Міський голова поставив завдання ще 1,5 роки тому розробити оптимальну програму, реформу, але ми всі розуміли, що наша бібліотечна галузь перебуває у не надто гарному стані. За останні 20 років не було системного підходу, переважно через брак коштів. Не змінювалися підзаконні акти, за якими працювали бібліотеки, не проводилися ремонти, не оновлювалися бібліотечні фонди. Саме тому ми так довго, але плідно працювали над цим питанням, - розповіла заступниця директора департаменту культури і туризму Запорізької міської ради Катерина Сімонова.

Внаслідок реорганізації двох бібліотечних систем міста у єдину публічну жодних звільнень працівників не відбудеться. Нова структура передбачає наявність 34 підрозділів, серед яких: 15 дорослих і 14 дитячих бібліотек, 3 бібліотечні пункти, а також 2 книгосховища. Реорганізація бібліотечних систем дозволить вивільнити додаткові кошти за рахунок створення єдиної адміністративної і технічної служби без дублювання посад. За рахунок зекономленого вдасться виконати капітальні й поточні ремонти приміщень цих закладів. Крім того, планується підвищити заробітну плату працівникам на 10-20 %.

- Ми вже пройшли всі узгодження, зокрема й у Міністерстві культури. Ми будемо перші в Україні, хто це зробить, при цьому ми не скоротимо жодного працівника, а навпаки збільшимо їм зарплату, - підкреслив Володимир Буряк.

В рамках вже згаданої реформи передбачене й продовження введення єдиного електронного квитка та системи Е-книга. Як розповіла директорка централізованої бібліотечної системи для дорослого населення міста Ірина Лень, це досить популярні сервіси серед користувачів.

- Ми запровадили минулоріч електронний каталог - першими в Україні. Нині до нас звертаються за досвідом програмного забезпечення. Вся література, всі книжки внесені до електронного каталогу, доступ до якого читачі мають з дому. Крім того, можна відслідковувати місцезнаходження видання – у котрійсь із бібліотек, або ж на руках, - додала Ірина Лень.

Бібліотечна мережа розвиватиметься й у напрямку інклюзії. Наприклад, у планах – закупівля літератури для незрячих та людей зі слабким зором, а також налагодження співпраці з низкою видавництв.

Керівник одного з них – харківського «Фоліо» Олександр Красовицький - залишив позитивний відгук після відвідин відремонтованих бібліотек міста. Він зазначив, що в Україні небагато закладів цього типу, які перейшли на сучасні стандарти.

- Можливість обслуговувати читача на дому, логістичні системи, які дозволяють обмінюватися між бібліотеками книжками, електронні ігри, комп’ютерні програми, музика й відео - це і є сучасна бібліотека, яка, здебільшого, має відкритий доступ до книжок, якісний ремонт з відмінним Інтернетом, а також надає читачеві можливість працювати цілий день, щоб ніхто не турбував, - додав Олександр Красовицький.