Про усунення наслідків порушень Правил благоустрою території міста Запоріжжя за адресою: навпроти парку Металургів (на підставі акту обстеження території від 03.03.2021 № 0763)

від 09.03.2021. Дата оприлюднення 09.03.2021

Керуючись Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», Законом України «Про благоустрій населених пунктів», Законом України «Про рекламу», Типовим порядком видачі дозволів на порушення об’єктів благоустрою або відмови в їх видачі, переоформлення, видачі дублікатів, анулювання дозволів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2013 № 870, Типовими правилами розміщення зовнішньої реклами, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2003 № 2067, Правилами благоустрою території міста Запоріжжя, затвердженими рішенням Запорізької міської ради від 22.06.2011 № 41, Порядком розміщення зовнішньої реклами в м. Запоріжжя, затвердженого рішенням виконавчого комітету міської ради від 22.02.2013 № 45 (зі змінами), у зв’язку з фактом виявлення об’єкта, встановленого без достатніх правових підстав, без дозвільних документів, на підставі акту обстеження території від 03.03.2021 № 0763, фотоматеріалів, виконавчий комітет Запорізької міської ради

ВИРІШИВ:

1. Усунути наслідки порушень Правил благоустрою території міста Запоріжжя, затверджених рішенням міської ради від 22.06.2011 № 41 (далі – Правила), шляхом демонтажу металевої конструкції (засобу зовнішньої реклами), встановленої без відповідних дозвільних документів, розташованої на об’єкті благоустрою м. Запоріжжя за адресою: навпроти парку Металургів.

Звільнення об’єкту благоустрою від зазначеної металевої конструкції (засобу зовнішньої реклами) здійснити шляхом демонтажу та її транспортування до місця зберігання.

Під демонтажем необхідно розуміти комплекс заходів, які передбачають відокремлення об’єкту, встановленого без відповідних дозвільних документів, а також майна, що знаходиться в цьому об’єкті, від місця його розташування або основи, тощо (у тому числі від’єднання від інженерних мереж при необхідності), транспортування на місце подальшого зберігання, тощо.

2. Власнику вищезазначеного об’єкту, вказаного у п. 1 даного рішення, запропонувати самостійно, протягом 7 календарних днів з дня оприлюднення цього рішення на офіційному сайті Запорізької міської ради, виконати роботи щодо усунення наслідків порушень Правил благоустрою території міста Запоріжжя шляхом демонтажу металевої конструкції (засобу зовнішньої реклами), та приведення місця розташування в належний стан з відновленням його благоустрою.

3. У разі невиконання цього рішення власником об’єкта, вказаного у п. 1 даного рішення, виконання цього рішення доручити районній адміністрації міської ради по Дніпровському району як балансоутримувачу території, на якій знаходиться дана металева конструкція (засіб зовнішньої реклами).

4. Районній адміністрації міської ради по Дніпровському району:

4.1. Створити Комісію для організації і координації робіт з усунення наслідків порушення Правил благоустрою території міста Запоріжжя шляхом звільнення об’єкта благоустрою міста Запоріжжя від об’єкту, встановленого без відповідних дозвільних документів.

4.2. Здійснити звільнення території від об’єкту, встановленого без відповідних дозвільних документів,  в порядку, визначеному Положенням про Комісію.

4.3. Забезпечити організацію та координацію робіт по звільненню закріпленої території від об’єкту, встановленого без відповідних дозвільних документів.

4.4. Привести територію місця розташування об’єкту, встановленого без відповідних дозвільних документів в належний стан з відновленням її благоустрою після демонтажу.

4.5. Комісії спільно із Зберігачем скласти інвентаризаційний опис із зазначенням характеристик майна, за результатами якої скласти Акт опису  демонтованого об’єкту, встановленого без відповідних дозвільних документів  і майна в ньому в двох примірниках, один з яких долучити до інвентарної справи.

5. Визначити місцем зберігання демонтованого об’єкту, встановленого без відповідних дозвільних документів територію депо № 2 Запорізького комунального підприємства міського електротранспорту «Запоріжелектротранс» за адресою: м. Запоріжжя, вул. Лізи Чайкіної, 1.

6. Комунальному підприємству «Експлуатаційне лінійне управління автомобільних шляхів», комунальному підприємству «Водоканал», Запорізькому комунальному підприємству міського електротранспорту «Запоріжелектротранс», комунальному підприємству електромереж зовнішнього освітлення «Запоріжміськсвітло», комунальному підприємству «Титан», комунальному ремонтно-будівельному підприємству «Зеленбуд», комунальному підприємству «Побутовик» у присутності Комісії для організації і координації робіт з усунення наслідків порушення Правил благоустрою території міста Запоріжжя виконати демонтаж об’єкта, встановленого без відповідних дозвільних документів – комплекс заходів, які передбачають відокремлення об’єкта, встановленого без відповідних дозвільних документів від місця його розташування або його основи, тощо (у тому числі від’єднання від інженерних мереж при необхідності), завантаження, транспортування на місце подальшого зберігання, тощо. За результатами виконаних заходів, підготувати розрахунок понесених витрат для реалізації демонтажу для передачі Комісії.

7. Комунальному підприємству «Експлуатаційне лінійне управління автомобільних шляхів» залучити спеціалізовану техніку та працівників для здійснення заходів з демонтажу об’єкта, встановленого без відповідних дозвільних документів.

8. Комунальному підприємству «Побутовик» залучити спеціалізовану техніку та працівників для здійснення заходів з демонтажу об’єкта, встановленого без відповідних дозвільних документів.

9. Комунальному підприємству «Водоканал» залучити спеціалізовану техніку та працівників для здійснення заходів з демонтажу об’єкта, встановленого без відповідних дозвільних документів.

10. Запорізькому комунальному підприємству міського електротранспорту «Запоріжелектротранс» залучити спеціалізовану техніку та працівників для здійснення заходів з демонтажу об’єкта, встановленого без відповідних дозвільних документів.

11. Комунальному підприємству «Титан» залучити необхідний інструмент та працівників для здійснення заходів з демонтажу об’єкта, встановленого без відповідних дозвільних документів.

12. Комунальному ремонтно-будівельному підприємству «Зеленбуд» залучити необхідне обладнання та працівників для здійснення заходів з демонтажу об’єкта, встановленого без відповідних дозвільних документів.

13. Директорам комунальних підприємств зазначених у п. 6 цього рішення перед виконанням заходів з демонтажу об’єкта, встановлених без відповідних дозвільних документів провести цільові інструктажі з охорони праці та безпеки життєдіяльності.

14. Просити Департамент охорони здоров’я Запорізької обласної державної адміністрації організувати чергування бригади швидкої медичної допомоги під час проведення зазначених заходів.

15. Просити Дніпровський відділ поліції Головного управління Національної поліції України в Запорізькій області забезпечити охорону громадського порядку під час проведення зазначених заходів.

16. Просити управління патрульної поліції в м. Запоріжжя Департаменту патрульної поліції України забезпечити безпеку дорожнього руху під час проведення зазначених заходів.

17. Просити ГУ ДСНС України у Запорізькій області організувати чергування пожежної машини під час проведення зазначених заходів.

18. Комісії для організації і координації робіт з усунення наслідків порушення Правил благоустрою території міста Запоріжжя шляхом звільнення території міста Запоріжжя від об’єкта, встановленого без відповідних дозвільних документів за участі  комунальних підприємств, визначених в п. 6 цього рішення, здійснити заходи  усунення наслідків порушень Правил благоустрою території міста, шляхом демонтажу об’єкта, визначеного у п. 1 даного рішення, встановленого без відповідних дозвільних документів,  шляхом його демонтажу та  транспортування до місця зберігання.

19.     Зберігачу майна визначити собівартість витрат на його зберігання за добу у встановленому законодавством порядку і передати ці розрахунки до Комісії у інвентарну справу.

20.     Фізична особа – підприємець або юридична особа, що здійснювала демонтаж та/або транспортування об’єкта, вказаного у п.1. даного рішення, переданого на зберігання, протягом п’яти робочих днів після демонтажу та/або транспортування надати Комісії відповідні документи про розмір понесених витрат на демонтаж та/або транспортування.

21.     Комісії на підставі наданих документів про розміри витрат на демонтаж та/або транспортування та розрахунків власних витрат на демонтаж та зберігання скласти загальний розрахунок витрат.

22.     Облік взятого на зберігання об’єкта, від якого звільнено об’єкт благоустрою м. Запоріжжя, здійснюється на позабалансових рахунках Зберігача «Активи, прийняті на відповідальне зберігання» на підставі Акту опису.

23.     Протягом десяти робочих днів з дати демонтажу об’єкта, встановленого без відповідних дозвільних документів,  Комісії розмістити в засобах масової інформації (друкованих або електронних) повідомлення про взяття на облік об’єкта, від якого звільнено об’єкт благоустрою території м. Запоріжжя, із зазначенням наступних даних:

-        про власника (якщо останній відомий);

-        про дату та місце проведення демонтажу вказаного майна та його технічні характеристики;

-        поштова адреса місця зберігання та контактні телефони Зберігача та Комісії.

24.     Витрати на демонтаж та/або транспортування і зберігання об’єкта, вказаного у п. 1 даного рішення, від якого звільнено об’єкт благоустрою м. Запоріжжя, несе його власник.

25.     Особа, що здійснила встановлення об’єкта, вказаного у п.1 даного рішення без відповідних дозвільних документів від якого звільнено об’єкт благоустрою  м. Запоріжжя, або заявляє про права на нього, має право на його повернення (отримання) за письмовим зверненням до відповідної районної адміністрації Запорізької міської ради з наданням таких документів:

-        заяви на ім’я керівника Зберігача про повернення об’єкта, від якого звільнено об’єкт благоустрою м. Запоріжжя;

-        документа, що посвідчує її особу; документа, що підтверджує призначення керівника юридичної особи; а у разі подання заяви представником, - документа, що підтверджує повноваження діяти від імені цієї особи, при цьому особа, яка представляє особу – нерезидента України, пред’являє документи, які в разі необхідності легалізовані в установленому чинним законодавством України порядку;

-        документів, які відповідно до чинного законодавства посвідчують право власності (користування) на об’єкт, встановлений без відповідних дозвільних документів особи, що звертається.

Надані документи передаються до Комісії для їх вивчення щодо можливості повернення даного об’єкту  або про відмову у його поверненні та розраховує всі витрати, пов’язані з демонтажем та зберіганням даного об’єкта, встановленого без відповідних дозвільних документів, від якого звільнено об’єкт благоустрою м. Запоріжжя.

26.     Висновки Комісії щодо можливості повернення об’єкта, встановленого без відповідних дозвільних документів або про відмову у його поверненні оформлюються протоколом засідання Комісії.

27.     Протягом трьох робочих днів після оформлення протоколу Комісії щодо можливості повернення об’єкта, що знаходиться на зберіганні, Комісія надає заявнику розрахунок витрат, пов’язаних з реалізацією процедури звільнення - транспортування (переміщення), демонтажу, розвантаження, зберігання конструкцій, відновлення об’єктів благоустрою на місці встановлення об’єкта, встановленого без відповідних дозвільних документів, від якого звільнено об’єкт благоустрою м. Запоріжжя, тощо та квитанцію, яка підлягає оплаті протягом трьох банківських днів.

28.     Після надання заявником документів про оплату зазначених вище витрат йому повертається об’єкт, встановлений без відповідних дозвільних документів, від якого звільнено об’єкт благоустрою м. Запоріжжя, за актами приймання-передачі. Завантаження та вивезення об’єкту з території Зберігача здійснюється шляхом самовивезення заявником в день підписання акту приймання-передачі.

29.     У видачі об’єкту, встановленого без відповідних дозвільних документів, від якого звільнено об’єкт благоустрою м. Запоріжжя, заявнику може бути відмовлено, якщо на підставі поданих документів неможливо встановити право власності (користування) заявника на даний об’єкт, від якого звільнено об’єкт благоустрою м. Запоріжжя.

30.     Комісія і Зберігач розпочинають процедуру реалізації об’єкта, встановленого без відповідних дозвільних документів, який знаходяться на зберіганні і від якого власник відмовився або власник не встановлений, у відповідності до діючого законодавства України.

31.     Інвентарна справа на об’єкт, встановлений без відповідних дозвільних документів підлягає зберіганню Комісією відповідно до вимог діючого законодавства України (але не менше трьох років з дати видачі об’єкту, встановленого без відповідних дозвільних документів та майна що в ньому заходилося власнику (користувачу), або реалізації об’єкту та майна що в ньому заходилося, або утилізації об’єкту та майна що в ньому заходилося).

32. Оприлюднити дане рішення на офіційному сайті Запорізької міської ради.

33. Контроль за виконанням даного рішення покласти на заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради Волобуєва В.О., голову районної адміністрації міської ради по Дніпровському району Змієнка В.В.

 

Міський голова                                 В.В. Буряк


ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проєкту рішення виконавчого комітету Запорізької міської ради «Про
усунення наслідків порушень Правил благоустрою території міста Запоріжжя за
адресою: навпроти парку Металургів (на підставі акту
обстеження території від 03.03.2021 № 0763)»

Згідно Правил благоустрою території міста Запоріжжя, затверджених рішенням Запорізької міської ради від 22.06.2011 № 41 (далі – Правила), на об'єктах благоустрою юридичним особам (їх філіям, представництвам, відділенням), фізичним особам-підприємцям, а також громадянам забороняється: розміщувати оголошення та інформаційно-агітаційні плакати, рекламу, листівки тощо у невизначених спеціально для цього місцях (п. 4.3.8. Правил); самовільно розміщувати конструкції, які мають рекламний або інший характер, інформаційно-рекламні плакати, торговельні лотки, кіоски, павільйони (п. 4.3.10. Правил); самовільно встановлювати малі архітектурні форми, об'єкти зовнішньої реклами (п. 4.3.33. Правил).

Актом обстеження території № 0763 від 03 березня 2021 року, було виявлено факт розміщення металевої конструкції (засобу зовнішньої реклами) на об’єкті благоустрою міста Запоріжжя за адресою: навпроти парку Металургів, встановленої без відповідних дозвільних документів.

Відповідно до листа управління з питань земельних відносин Запорізької міської ради від 01.03.2021 № 412/02-03 за адресою: м. Запоріжжя, навпроти парку Металургів договори оренди землі не значаться.

На підставі листа департаменту комунальної власності та приватизації Запорізької міської ради – робочого органу з питань розміщення зовнішньої реклами в м. Запоріжжя від 02.03.2021 № 0946/01/01-07 щодо розміщення засобів зовнішньої реклами за адресою: навпроти парку Металургів, дозвіл на розміщення зовнішньої реклами на зазначений рекламний засіб не надавався.

Розміщення та утримання зовнішньої реклами на території міста регулюється, зокрема, Законом України «Про рекламу», Законом України «Про благоустрій населених пунктів», Законом України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності», Типовими правилами розміщення зовнішньої реклами, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2003 № 2067 та Порядком розміщення об'єктів зовнішньої реклами у м. Запоріжжі, затвердженого рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради від 22.02.2013 № 45 (пункт 6.14. Правил) та передбачає собою наступне.

Згідно п. 3.1. Порядку розміщення об'єктів зовнішньої реклами у м. Запоріжжі зовнішня реклама, незалежно від її типу та місця розташування, розміщується згідно з дозволами, які видаються на підставі рішень виконавчого комітету міської ради, за виключенням тимчасових виносних рекламних конструкцій, дозволи на розміщення яких видаються відповідно до цього Порядку.

Визначення місця розташування та типу зовнішньої реклами, як елементу благоустрою, здійснюється у відповідності до схем розташування засобів зовнішньої реклами, розроблених з метою комплексного благоустрою територій, окремих об'єктів та їх частин, з урахуванням архітектурних функціонально - планувальних, історико - культурних факторів, типології елементів міського середовища та з дотриманням правил благоустрою територій (п. 6.14.2.).

Схема місць розташування засобів зовнішньої реклами, як технічна документація з питань благоустрою територій, розробляється на підставі генерального плану міста та іншої затвердженої містобудівної документації та погоджується в установленому законом порядку (п. 6.14.3.).

Згідно п. 6.14.4. Правил забороняється самовільне розміщення рекламної інформації (листівок, об’яв, афіш, тощо) на фасадах будинків, на опорних стовпах вуличного освітлення та інших елементах благоустрою міста.

На підставі п. 6.14.13. Правил виконання робіт, пов’язаних з розташуванням рекламних засобів з порушенням встановлених норм та правил вважаються незаконними і тягнуть за собою відповідальність згідно з законодавством.

Пунктом 6.14.14. Правил встановлено, що підлягають демонтажу засоби зовнішньої реклами, які розташовано з порушенням встановленого порядку розміщення, цих Правил, а саме без дозволів, у разі анулювання дозволу, у разі використання конструкції, конструктів якої  відрізняється від  визначеної у дозволі, у випадку відхилення місця розташування рекламного засобу від встановленого, а також в інших випадках, визначених у нормативно-правових актах або в договорі про тимчасове користування місцями розташування рекламних засобів.

Частина 1 ст. 16 Закону України «Про рекламу» (далі – Закон) та п. 3 Типових правил розміщення зовнішньої реклами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2003 № 2067 «Про затвердження Типових правил розміщення зовнішньої реклами» (далі – Типові правила), визначають, що розміщення зовнішньої реклами у населених пунктах проводиться на підставі дозволів.

Таким чином, законодавство, що регулює порядок розміщення зовнішньої реклами, як на загальнодержавному так і на місцевому рівні, передбачає необхідним отримання відповідного дозволу від виконавчого органу сільських, селищних, міських рад у населених пунктах.

10 січня 2019 року Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду в рамках справи № 296/9314/14-а, адміністративне провадження № К/9901/14632/18 (ЄДРСРУ № 79124804) вказав, що «транспорті засоби» причепи-платформи являють собою несучу раму, на якій встановлена платформа відкритого типу основою якої є металева решітка з прокольним розташуванням прутів, не має двигуна та поєднується з автомобілем за допомогою тягового засобу, не обладнані системами самозавантаження-самовивантаження або іншими спеціальними засобами, відносяться до вантажних причепів, мають ідентифікаційний номер та реєстраційні свідоцтва.

Відповідно до абз. 13 ч. 1 ст. 1 Закону (абз. 12 ч. 1 ст. 1 Закону на момент ухвалення рішення 10.01.2019) реклама на транспорті - це реклама, що розміщується та території підприємств транспорту загального користування, метрополітену, зовнішній та внутрішній поверхнях транспортних засобів та споруд підприємств транспорту загального користування і метрополітену.

Зовнішня реклама - це реклама, що розміщується на спеціальних тимчасових і стаціонарних кострукціях-рекламоносіях, розташованих на відкритій місцевості, а також на зовнішніх поверхнях будинків, споруд, на елементах вуличного обладнання, над проїжджою частиною вулиць і доріг (абз. 6 ст. 1 Закону).

Згідно із абз. 7 п. 2 Типових правил спеціальні конструкції – тимчасові та стаціонарні рекламні засоби (світлові та несвітлові, наземні та неназемні (повітряні), плоскі та об'ємні стенди, щити, панно, транспаранти, таблички, короби, механічні, динамічні, електронні табло, екрани, панелі, тумби, складні просторові конструкції, аеростати, повітряні кулі тощо), які використовуються для розміщення реклами.

В свою чергу, за правилами частин першої та третьої ст. 18 Закону розміщення реклами на транспорті погоджується лише з власниками об'єктів транспорту або уповноваженими ними органами (особами); за умови розміщення реклами на транспорті з дотриманням вимог безпеки і правил дорожнього руху забороняється вимагати від власників транспортних засобів отримання дозволів, погоджень, інших документів щодо розміщення реклами.

Аналіз наведених норм права свідчить про те, що в розумінні абз. 13 ч. 1 ст. 1 (абз. 12 ч. 1 ст. 1 Закону на момент ухвалення рішення 10.01.2019) та ст. 18 Закону не потребує отримання дозволу на розміщення реклами, зокрема, на транспорті, який віднесено до загального користування.

З огляду на викладене, враховуючи, що причепи-платформи є самостійно нерухомими конструкціями, жодним чином не передбачені для перевезення пасажирів, спеціально пристосовані саме для розміщення зовнішньої реклами на всій площі своєї поверхні, за будь-яким іншим функціональним призначенням (перевезенням вантажу) не використовуються, то колегія суддів Верховного суду погоджується із висновками судів попередніх інстанцій про те, що вказані рекламні засоби є спеціальними конструкціями, що відносяться до носіїв зовнішньої реклами у розумінні абз. 6 ст. 1 Закону та потребує отримання дозволу на таке розміщення.

На вищевказаному наголосив Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 18.12.2018 в рамках справи № 907/535/17 (ЄДРСРУ № 78802005).

Такі висновки узгоджуються з правовою позицією Верховного Суду України, викладеною у постановах від 26.04.2017 у справі № 905/542/15 та у справі № 905/544/15 і колегія суддів не вбачає підстав відступати від неї.

Таким чином, на підставі вищевикладеного, з урахуванням п.п. 4.3.8, 4.3.10, 4.3.33, 6.14.4., 6.14.13. Правил благоустрою території м. Запоріжжя та чинного законодавства в частині розміщення та утримання зовнішньої реклами на території міста, в даному випадку, що розміщена на об’єкті благоустрою міста Запоріжжя за адресою: навпроти парку Металургів, без відповідних дозвільних документів, виникли підстави для усунення наслідків порушень Правил благоустрою території міста Запоріжжя, шляхом демонтажу зазначеного об’єкта за рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради, та його транспортування до місця зберігання.

 

Начальник Інспекції з благоустрою
Запорізької міської ради                                          В.В. Лисенко