Про розгляд звіту про роботу інспекторів з паркування департаменту правового забезпечення Запорізької міської ради за 12 місяців роботи

від 25.03.2021. Дата оприлюднення 25.03.2021

Керуючись Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування сфери паркування транспортних засобів», виконавчий комітет Запорізької міської ради

ВИРІШИВ:

Взяти до відома звіт про роботу інспекторів з паркування департаменту правового забезпечення Запорізької міської ради за 12 місяців роботи (додається).

 

Міський голова                                                               В.В. Буряк


Звіт
про роботу інспекторів з паркування департаменту правового забезпечення Запорізької міської ради за 12 місяців роботи

27.09.2018 набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування сфери паркування транспортних засобів».

Трохи більше ніж через рік, 27.11.2019 Запорізька міська рада прийняла рішення про збільшення чисельності виконавчих органів міської ради, а саме департаменту правового забезпечення, фактично надавши дозвіл на організацію діяльності інспекторів з паркування в нашому місті.

Департаментом за 3 місяці було виконано основні роботи для матеріального, технічного та кадрового забезпечення діяльності інспекторів з паркування

Третього березня 2020 троє інспекторів з паркування вийшли на своє перше чергування з інформаційною метою, а з 10 березня почали свою роботу  належним чином.

Як відомо, перші місяці роботи інспекторів з паркування припали на період запровадження тотального карантину, що не могло не сказатися на ефективності роботи інспекторів.

Інспекторами з паркування здійснюється перевірка дотримання Правил дорожнього руху в місцях масового скупчення людей та автівок, зокрема це ринки, торгівельні центри, зупинки громадського транспорту, місця масових прогулянок мешканців.

Статистика щодо зафіксованих порушень по місяцям за рік:

у березні було винесено 443 повідомлення та постанови, до бюджету надійшло 120 тисяч гривень;

у квітні – 603 повідомлення та постанови, надійшло 182 тисячі гривень;

у травні – 601 повідомлення та постанова, надійшло 173 тисячі гривень;

у червні – 737 повідомлення та постанови, надійшло 208 тисяч гривень;

у липні – 1107 повідомлень та постанови, надійшло 250 тисяч гривень;

у серпні – 1080 повідомлень та постанови, надійшло 230 тисяч гривень;

у вересні – 1003 повідомлень та постанови, надійшло 218 тисяч гривень;

у жовтні – 800 повідомлень та постанови, надійшло 172 тисячі гривень;

у листопаді – 1021 повідомлень та постанови, надійшло 234 тисячі гривень;

у грудні – 1560 повідомлень та постанови, надійшло 347 тисяч гривень;

у січні 2021 – 715 повідомлень та постанови, надійшло 170 тисяч гривень;

у лютому 2021 – 1004 повідомлень та постанови, надійшло 215 тисяч гривень;

у березні 2021 (станом на 22.03.2021) – 783 повідомлень та постанови, надійшло 123 тисячі гривень.

Загалом, за рік роботи інспекторами з паркування було винесено 11 500 повідомлень та постанов, на загальну суму 5 175 500 гривен. Переважна більшість порушників сплачують штраф в добровільному порядку, оскільки законодавцем передбачена 50% знижка на оплату штрафу протягом 10 днів з дня винесення повідомлення або постанови і більше 80% порушників користуються нею та сплачують штраф саме в добровільному порядку, що є одним з найкращих покажчиків по країні.

Надходження до бюджету міста від сплати штрафів станом на 22.03.2021 року становлять 2 653600 гривень.

З 16 березня 2021 набули чинності зміни до Кодексу України про адміністративні правопорушення, якими, зокрема було збільшено розмір штрафів за порушення правил зупинки і стоянки, і замість 255 і 510 гривень становлять 340 і 680 гривень відповідно.

Місця, де зафіксована  найбільша концентрація порушень Правил дорожнього руху в частині зупинки/стоянки, виявлені інспекторами з паркування за рік роботи:

Район бульвару Шевченка, вулиць Зелінського та Незалежної України – близько 340 порушень.

Площа Фестивальна, проспект Соборний до вул. Гагаріна – понад 1500 порушень.

Район Критого ринку та прилеглих вулиць – понад 1500 порушень.

Вул. Чарівна в районі зупинки громадського транспорту «Заводська» – більше 150 порушень.

В районі кільця по вул. Іванова – більше 500 порушень.

Відрізок проспекту Моторобудівників від вул. Брюллова до районної адміністрації по Шевченківському району – більше 500 порушень.

Район Центрального ринку та прилеглих вулиць – більше 2000 порушень.

Значна увага приділяється контролю за паркуванням біля лікарень, зокрема біля 2 та 10 міської поліклініки, 9 міської лікарні, обласної клінічної лікарні.

Необхідно зазначити, що більше 70 відсотків постанов було винесено за порушення, які дійсно загрожують безпеці руху та створюють реальну небезпеку для водіїв або пішоходів, це паркування на зупинках громадського транспорту, пішохідних переходах, виїздах з прилеглої території та на перехрестях. Тобто, вказані 70 відсотків зафіксованих порушень, це ті, які реально несуть небезпеку, і лише 30 відсотків це ті, які просто створюють незручності.

За 12 місяців роботи інспекторів з паркування сума від надходжень сплачених штрафів до бюджету перевищила витрати на запровадження діяльності інспекторів, зокрема витрати на закупівлю форми, обладнання, техніки тощо та витрати на заробітну плату приблизно на 700 000 гривень.

Штатним розписом передбачено 6 посад інспекторів з паркування з яких на сьогодні працює 5.

Ця кількість була достатньою для становлення роботи інспекторів, але ніяк не відповідає вимогам нашого міста.

Для можливості реагувати на скарги громадян щодо порушення правил паркування, організації постійного чергування тощо потрібне збільшення кількості інспекторів.

Постанови на тих власників, які не сплачують штраф, направляються до державної виконавчої служби. Так, було направлено близько 350 постанов на примусове виконання. За рік в примусовому порядку (у подвійному розмірі) вже було виконано 82 постанови на загальну суму близько 80 тисяч гривень. По іншим боржникам накладається арешт на автомобілі та вони оголошуються  у розшук.

До департаменту було пред’явлено 20 судових позовів щодо скасування штрафів. По 13 з них судами першої або апеляційної інстанції вже відмовлено у задоволенні позовних вимог. За рік лише одна постанова інспектора була скасована. Решта справ ще розглядається у судах.

Раз на квартал інспекторами проводиться тиждень роз’яснювальної та профілактичної роботи, під час якої більшу частину уваги приділяється саме роз’ясненню вимог Правил дорожнього руху водіям та пішоходам. В такі періоди до відповідальності притягають лише за особливо цинічні порушення, як то зупинка на пішохідному переході, перехресті або на самій зупинці громадського транспорту.

В тих місцях, які постійно протягом тривалого часу перевіряються інспекторами, значно зменшилась кількість автомобілів, які стоять на зупинках громадського транспорту, пішохідних переходах, перехрестях. Це проспект Металургів, район площі Фестивальна, район Критого ринку, вул. Іванова тощо. Порушення ще мають місце бути, але їх кількість зменшилася.

Окрім роботи щодо перевірки дотримання Правил дорожнього руху, інспекторами з паркування фіксуються недоліки в організації дорожньої інфраструктури (відсутність дорожніх знаків, розмітки тощо), та інформація про це передається у відповідні структурні підрозділи міської ради. Також, інспекторами надаються пропозиції щодо організації та впорядкування місць масового паркування, з метою поліпшення дорожнього руху та зменшення кількості порушень.

Діяльність інспекторів з паркування є вкрай необхідною і корисною для міста та суспільства.

Подальший розвиток діяльності інспекторів з паркування дасть можливість запровадити інші корисні для міста проєкти, зокрема можливість проведення примусової евакуації автомобілів порушників. Як свідчить досвід, саме евакуація автомобілів є ефективним важелем впливу на порушників, який переконливо впливає на зменшення хаотичного паркування у найбільш проблемних місцях.

З метою реалізації зазначених планів, департаментом будуть підготовлені відповідні пропозиції та надані на розгляд виконавчому комітету та депутатському корпусу.

 

Директор департаменту
правового забезпечення
Запорізької міської ради                                               В.М. Зломинога