Медична реформа

У чому полягає медична реформа в Україні?

З 2018 року в Україні триває медична реформа. Її суть — змінити систему фінансування закладів охорони здоров’я таким чином, щоб кожен українець міг безкоштовно отримати чіткий перелік медичних послуг та ліків, а лікарі були фінансово мотивовані надавати якомога кращі послуги. Ключовий документ, який регулює медичну реформу, — Закон України Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення.

 

Які зміни відбудуться у рамках медичної реформи?

Гроші йдуть за пацієнтом

Реформа передбачає фінансування медичних установ за принципом «гроші йдуть за пацієнтом». Це означає, що кожний пацієнт, який обрав свого сімейного лікаря, педіатра чи терапевта, має право безкоштовно отримати визначений перелік медичних послуг. Цей перелік зростає із віком пацієнта. Вартість наданих послуг держава компенсує лікарю або медзакладу.

Центри первинної медико-санітарної допомоги для фінансування у 2019 році повинні заключити договори на обслуговування населення з Національною службою здоров’я України (НСЗУ). НСЗУ забезпечує прозору та пряму оплату за надані послуги медичним установам або лікарям, а також контролює якість наданих медичних послуг.

Лікар для кожної сім’ї

З квітня 2018 року в Україні триває кампанія з укладання декларацій з лікарями первинної ланки — сімейними лікарями, педіатрами та терапевтами. Пацієнт, який уклав декларацію з лікарем, отримає гарантовану державою безкоштовну первинну медичну допомогу.

Порядок надання первинної медичної допомоги регламентується наказом Міністерства охорони здоров’я України №503 «Про затвердження Порядку вибору лікаря, який надає первинну медичну допомогу, та форми декларації про вибір лікаря, який надає первинну медичну допомогу».

Всі пацієнти, які уклали декларації, можуть розраховувати на консультацію лікаря, спостереження за загальним станом здоров’я, проведення профілактичних заходів із запобігання виникнення неінфекційних захворювань.

Сімейний лікар, терапевт чи педіатр:

  • надає первинну та невідкладну медичну допомогу;
  • призначає лікування;
  • виписує рецепти, за якими, у тому числі, можна отримати препарати за програмою «Доступні ліки»;
  • виписує лікарняні листи, довідки, форми;
  • забезпечує проведення 8 базових лабораторних і інструментальних досліджень;
  • проводить вакцинацію;
  • направляє до профільних спеціалістів.

Відповідно до наказу Міністерства охорони здоров’я України від 19.03.2018 № 503 «Про затвердження Порядку вибору лікаря, який надає первинну медичну допомогу» неукладання, припинення, призупинення дії Декларації не є підставою для ненадання пацієнтам безперервної первинної медичної допомоги. Пацієнтам, які не обрали свого сімейного лікаря, у Центрах первинної медико-санітарної допомоги буде надаватися безоплатно медична допомога при невідкладному стані, у тому числі і вдома. Водночас, пацієнту запропонують обрати лікаря та укласти з ним декларацію. Кінцевого терміна для укладання декларацій немає.

Безкоштовна діагностика

Згідно з медичною реформою, кожен пацієнт має право на визначений перелік медичних послуг, у тому числі діагностичних. Зараз у цей перелік входять:

  1. загальний аналіз крові з лейкоцитарною формулою;
  2. загальний аналіз сечі;
  3. глюкоза крові;
  4. загальний холестерин;
  5. вимірювання артеріального тиску;
  6. електрокардіограма;
  7. вимірювання ваги, зросту, окружності талії;
  8. швидкий тест на вагітність;
  9. швидкий тест на тропонін;
  10. швидкі тести на ВІЛ, вірусні гепатити.

З липня 2019 року у програму безкоштовної діагности війдуть:

  1. 12 додаткових аналізів;
  2. мамографія;
  3. 5 видів рентгенологічних обстежень: грудна клітина, суглоби, хребет, кістки і приносові пазухи;
  4. ехокардіографія, моніторинг ЕКГ і 2 види тесту для визначення патологій серцево-судинної системи;
  5. 6 видів УЗД: шлунково-кишковий тракт, нирки, сечовий міхур, артерії ніг, щитовидна і молочні залози;
  6. 4 види біопсії під контролем УЗД: щитовидної залози, лімфатичних вузлів, молочних та передміхурової залоз;
  7. видалення новоутворень: м’яких тканин і шкіри, у носі, гортані, вухах;
  8. ендоскопічні дослідження і операції одного дня: стравоходу, шлунку, дванадцятипалої і товстої кишки, сечового міхура, трахеї і бронхів.

Ці медичні послуги на 100% оплатить НСЗУ. Послуги можна буде безоплатно отримати тільки за направленням сімейного лікаря, з яким укладено декларацію.

Вузькі спеціалісти

На теперішній час практика звернень до вузькопрофільних спеціалістів без направлень дуже розповсюджена. Зараз потрапити до кардіолога, невропатолога, ЛОРа, хірурга або іншого вузькопрофільного спеціаліста без направлення від лікаря первинної ланки ще можливо. Проте з липня 2019 року почне діяти програма «Безкоштовна діагностика», згідно якої пацієнти зможуть безкоштовно звернутися до вузького спеціаліста лише за наявності направлення від лікаря первинної ланки. Без направлення сімейного лікаря медичні послуги у закладах другого рівня будуть для пацієнтів платними. Звернення без направлень будуть оплачуватися Національною службою здоров’я України у визначеному переліку випадків, який тільки розробляються.

Електронна система охорони здоров'я e-Health

З другого кварталу 2019 року планується впровадження електронних медичних карток, електронного рецепта, електронних направлень до вузьких спеціалістів та на обстеження, електронного лікарняного листа.

19 грудня 2018 року на сесії Запорізької міської ради прийнято рішення №32 від 19.12.2018 «Про затвердження Програми «Охорона здоров’я міста Запоріжжя на період 2019-2021 роки». Один із заходів цієї програми — створення єдиного медичного простору у Запоріжжі, проведення комп’ютеризації медичних закладів, які надають первинну медичну допомогу та спеціалізовану амбулаторно-поліклінічну медичну допомогу, відповідно до вимог підключення до e-Health за кошти бюджету міста.

 

У мене залишилися питання, куди звертатися?

Радимо звернутися до реєстратури вашої амбулаторії. Багато корисної інформації на тему медичної реформи публікується на офіційному сайті Міністерства охорони здоров'я.

 

Документи, які регулюють дане питання

Закон України Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення

Наказ Міністерства охорони здоров’я України №503 Про затвердження Порядку вибору лікаря, який надає первинну медичну допомогу, та форми декларації про вибір лікаря, який надає первинну медичну допомогу

Рішення Запорізької міської ради №32 від 19.12.2018 Про затвердження Програми «Охорона здоров’я міста Запоріжжя на період 2019-2021 роки»

Перелік нормативно-правових актів з реформування системи охорони здоров'я України

 

Схожі питання

Урядова програма «Доступні ліки»

Що таке вакцинація та коли робити щеплення дітям та дорослим

<< Повернутися до розділу Здоров'я