Соціально-економічній паспорт

Соціально-економічний паспорт м. Запоріжжя за підсумками 2018 року

1. Загальні відомості

2. Промисловість

3. Зовнішньоекономічна діяльність

4. Капітальне будівництво

5. Інвестиції

6. Житлово-комунальне господарство

7. Розрахунки за енергоносії

8. Транспорт

9. Торгівля та послуги

10. Фінанси та бюджет

11. Соціальна сфера

12. Стан ринку праці

13. Малий та середній бізнес

14. Адміністративні послуги

15. Освіта

16. Охорона здоров’я

17. Культура

18. Екологія

 

1. Загальні відомості

Місто Запоріжжя — обласний центр Запорізької області, один з найбільших адміністративних, індустріальних та культурних центрів півдня України.

Місто має річковий порт, міжнародний аеропорт і є важливим транзитним залізничним вузлом.

Запоріжжя займає вигідне економіко-географічне положення та розташоване на головній водно-транспортній магістралі України — р. Дніпро. Гідрографічна мережа Запоріжжя складається, окрім р. Дніпро, з малих річок: Мокра Московка, Суха Московка, Верхня, Середня та Нижня Хортиця, великої кількості струмків і балок. Довжина малих річок у межах міста складає 26 км, струмків — 11,5 км, балок із водотоками — 22,3 км.

Висота міста над рівнем моря — до 50 м; місцевість — рівнинна, ґрунти — чорноземні звичайні, відносна вологість у зимовий період — 75-80%, у літній — близько 60%; сейсмічність міста — сприятлива (від 0 до 5 балів).

Клімат — атлантично-континентальний, з вираженими в літній період посушливими суховійними явищами, які в окремі роки виявляються особливо інтенсивно. Літо тепле, зазвичай починається в перших числах травня і триває до початка жовтня, охоплюючи період близько п'яти місяців. Зима помірно м'яка, часто спостерігається відсутність стійкого сніжного покриву. У середньому, висота сніжного покриву становить 14 см, найбільша — 35 см. Середня річна температура — +9,0 °C, середня температура в липні — +22,8 °C, а в січні — - 4,9 °C.

Середня глибина промерзання ґрунту — 0,8 м, максимальна — близько 1 м. За умовами забезпеченості вологою територія міста належить до посушливої зони. Середньорічна кількість опадів становить 443 мм, а випаровування з поверхні суходолу — 480 мм, з водної поверхні — 850 мм. При цьому влітку часто спостерігаються зливи, що сильно розмивають поверхню ґрунту.

Місто Запоріжжя поділено на 7 адміністративних районів (Вознесенівський, Дніпровський, Заводський, Комунарський, Олександрівський, Хортицький, Шевченківський). У районах створено районні адміністрації, які забезпечують функції взаємодії з громадськістю, органами самоорганізації населення в питаннях життєзабезпечення та благоустрою міста.

Запорізьку міську раду представляють 64 депутати. У міській раді сформовано депутатські групи і фракції: «Опозиційний блок» (20 депутатів); «Нова політика» (9 депутатів); «Солідарність» (7 депутатів); «Об’єднання «Самопоміч» (6 депутатів); «ВО «Батьківщина» (6 депутатів); «Наш край» (6 депутатів); Українське об’єднання патріотів — «УКРОП» (6 депутатів); позафракційні (4 депутата).

Виконавчий комітет Запорізької міської ради складається з 16 осіб (у тому числі з представників виконавчих органів міської ради, підприємств та організацій міста).

До структури виконавчих органів Запорізької міської ради входять департаменти і управляння та районні адміністрації по 7 районах міста. Структурні підрозділи, які функціонально мають здійснювати безпосередній моніторинг процесів благоустрою та архітектурно-будівельного контрою мають статус інспекцій.

Запоріжжя — шосте за кількістю населення місто України, станом на 1 січня 2019 року населення Запоріжжя налічувало 738,728 тис. осіб.

Упродовж 2018 року чисельність населення зменшилася на 6704 особи (проти 5253 осіб у 2017 році), в т.ч. за рахунок природного скорочення на 6088 осіб. Природний рух населення міста в 2018 році в порівнянні з попереднім роком характеризувався зменшенням народжуваності. Так, в місті  народилося 4980 немовлят, що на 711 дітей менше, ніж торік (5691 дітей).

Упродовж останніх років спостерігається суттєве перевищення кількості померлих над кількістю народжених.

Так, у 2018 році зареєстровано 11068 померлих, що на 45 осіб більше, ніж у 2017 році (11023 особи).

Міграційне сальдо було негативним та склало 616 осіб.

2. Промисловість

Місто Запоріжжя — один з найбільших промислових мегаполісів країни. У ньому зосереджені машинобудівний, енергетичний і металургійний комплекс державного значення.

Промисловий потенціал міста Запоріжжя — це понад 290 промислових підприємств (підприємства за основними видами промислової діяльності, які включені до щомісячної статистичної звітності).

Обсяг реалізованої промислової продукції в місті за січень-грудень 2018 року становив 157,1 млрд грн. (74,3% до обласного показника та на 13,1% більше, ніж у 2017 році), у розрахунку на одного мешканця показник становив 210,0 тис. грн., що в 3,6 рази більше, ніж у середньому по Україні.

За 2018 рік у структурі реалізованої промислової продукції міста металургійне виробництво складало 53,7%; машинобудування — 14,8%; виробництво харчових продуктів, напоїв та тютюнових виробів — 8,7%; постачання електроенергії, газу, пари та кондиційованого повітря — 8,1%.


Металургійне виробництво. Виробництво готових металевих виробів, крім машин і устаткування

За 2018 рік у порівнянні з 2017 роком збільшено виробництво сталі на 4,0% та резервуарів, цистерн, баків та контейнерів подібних з металів чорних або алюмінію, місткістю більше 300 л — на 10,2% при цьому зменшено виробництво феросилікомарганцю на 11,0%. 

Упродовж звітного періоду металургійними підприємствами міста вироблено 32,6% всього прокату готових чорних металів, виробленого в Україні, 21,4% чавуну та 8,2% резервуарів, цистерн, баків та контейнерів подібних з металів чорних або алюмінію, місткістю більше 300 л. 

Обсяг реалізованої промислової продукції галузі за січень-грудень 2018 року по м. Запоріжжю складав 84 303,5 млн грн (98,7% до обласного показника та на 20,4% більше, ніж за аналогічний період 2017 року).

Металургійний комплекс міста представлений такими відомими підприємствами чорної та кольорової металургії, як:

  • ПАТ«Запорізькийметалургійнийкомбінат «Запоріжсталь» — провідний виробник прокату, сталі та чавуну;
  • АТ «Запорізький завод феросплавів» — провідний виробник феросплавів;
  • ПрАТ «Електрометалургійний завод «Дніпроспецсталь» — виробник спеціальних сталей;
  • ТОВ «Титано-магнієвий комбінат» — єдиний в Україні виробник губчатого титану, який також виробляє титанові зливки.


Машинобудування, крім ремонту і монтажу машин і устаткування

На підприємствах машинобудування міста за 2018 рік у порівнянні з  2017 роком зменшено виробництво котушок індуктивності для розрядних ламп або трубок на 34,9%.  

Обсяг реалізованої промислової продукції галузі за січень-грудень 2018 року по м. Запоріжжю складав 23 175,6 млн грн (86,0% до обласного показника та на 7,8% більше, ніж за аналогічний період 2017 року).

Економіко-визначальні підприємства галузі:

  • ПрАТ «ЗАЗ» — єдине в Україні підприємство, яке має повний цикл виробництва легкових автомобілів, виробляє також вантажні автомобілі та автобуси;
  • АТ «Мотор Січ» — провідна компанія світу, яка виробляє надійні двигуни до авіаційної техніки, а також промислові газотурбінні установки;
  • ПрАТ «Запоріжтрансформатор» — один з лідерів світового трансформаторобудування;
  • ПрАТ «Український графіт» — провідний виробник графітованих електродів для електричних печей;
  • ПрАТ «Запорізький завод важкого кранобудування» — одне з найбільших кранобудівних підприємств;
  • КП «Науково-виробничий комплекс «Іскра» — провідний розробник та виробник наземної радіолокаційної техніки оборонного комплексу України;
  • ДП «Запорізький державний авіаційний ремонтний завод «МіГремонт» — спеціалізується на ремонті та модернізації авіаційної техніки;
  • ТОВ «Запорізький механічний завод» — виробляє запасні частини до рухомого складу залізничного транспорту;
  • ПрАТ «Запорізький електроапаратний завод» — спеціалізується на виробництві силових напівпровідникових перетворювачів.

 

Виробництво харчових продуктів, напоїв та тютюнових виробів

За 2018 рік у порівнянні з 2017 роком збільшено виробництво пряників і виробів подібних на 2,4% при цьому зменшено виробництво виробів здобних на 18,9%, хліба та виробів хлібобулочних нетривалого зберігання — на 19,6%, печива солодкого — на 3,5%, борошна — на 9,2%.  

Обсяг реалізованої промислової продукції галузі за січень-грудень 2018 року по м. Запоріжжю складав 13 689,5 млн грн (58,7% до обласного показника та на 16,7% більше, ніж у аналогічному періоді 2017 року). 

Економіко-визначальні підприємства галузі: ПрАТ «Карлсберг Україна» м. Запоріжжя — підприємство європейського рівня з виробництва пива та безалкогольних напоїв та ПАТ «Запорізький оліяжиркомбінат».

Постачання електроенергії, газу, пари та кондиційованого повітря.

У місті за 2018 рік у порівнянні з 2017 роком збільшено виробництво електроенергії на 19,0%, пари та води гарячої — на 7,5%.

Обсяг реалізації по галузі за січень-грудень 2018 року по м. Запоріжжю складав 12 831,4 млн грн (28,4% до обласного показника та на 14,4% менше, ніж у аналогічному періоді 2017 року).  

Майже на всіх промислових підприємствах міста впроваджена інтегрована система менеджменту якості, екології та охорони праці, яка відповідає міжнародним стандартам ISO 9001, ISO 14001, OHSAS 18001, а також постійно впроваджуються інноваційні технології.
 

3. Зовнішньоекономічна діяльність

Промисловість міста має чітко визначену експортну орієнтацію, про що свідчать високі обсяги зовнішньоторговельного товарообігу, 67,3% якого складає експорт. 

Підприємства та організації міста у січні-грудні 2018 року експортували товарів і послуг на суму 3124,5 млн дол. США (на 17,2% більше, ніж за відповідний період 2017 року), імпортували — 1519,2 млн дол. США (на 37,8% більше). Позитивне сальдо зовнішньоторговельного балансу міста склало 1605,3 млн дол. США.

Як і в попередні періоди, основу зовнішньої торгівлі міста становили товари. На їх долю припадало 94,4% експорту та 97,2% імпорту. 

За січень-грудень 2018 року експорт товарів становив 2949,33 млн дол. США (збільшився на 18,0% у порівнянні з аналогічним періодом 2017 року), імпорт – 1476,57 млн дол. США (збільшився на 40,0%). Позитивне сальдо зовнішньої торгівлі товарами склало 1472,76 млн дол. США.

Зовнішньоторговельні взаємовідносини підтримувались з партнерами із понад 140 країн світу. Найвагоміша частка запорізької продукції (39,3%) була поставлена до країн Азії. До країн Європи та СНД відправлено відповідно 27,3% та 16,6% від загального експорту товарів. Експорт до Азії збільшився на 33,5%, до, Європи — на 11,2%, до СНД — зменшився на 12,4%.

Значні експортні поставки товарів здійснювалися в Туреччину (14,2% загального обсягу експорту), Російську Федерацію (11,9%), Китай (6,3%), США (4,8%), Італію (3,9%), ОАЕ (3,5%), Німеччину (3,3%), Грецію (3,2%), Єгипет (3,1%), Польщу (3,1%), Індію (2,7%).

Імпорт товарів здійснювався, зокрема, з РФ (40,1% від загального обсягу імпорту), Китаю (14,4%), Туреччини (4,7%), США (5,0%),  Німеччини (4,6%), Польщі (2,7%), Словаччини (2,3%), Білорусі (1,9%), Великої Британії (1,9%).    

У структурі експорту основну частку склали: чорні метали та вироби з них (65,4%); машини, обладнання та механізми (15,3%); продукти рослинного походження (5,6%); продукція хімічної та пов’язаних з нею галузей промисловості (3,6%) в структурі імпорту — мінеральні продукти (46,2%); недорогоцінні метали та  вироби з них (15,4%); реактори, котли, електричні машини (19,3%); риба та ракоподібні (4,6%).
 

4. Капітальне будівництво

У 2018 році за рахунок надходжень до бюджету розвитку міста проведено видатків на загальну суму 1 368,6 млн грн або 94,5% річних планових призначень. У порівнянні з 2017 роком обсяг видатків бюджету розвитку збільшився на 10,6% або на 130,9 млн грн.

Бюджетні кошти були спрямовані на фінансування будівництва, реконструкції та ліквідації аварійного стану об’єктів, насамперед, об’єктів із застосуванням енергозберігаючих технологій — теплових мереж, котелень і теплових пунктів; створення комфортних умов проживання населення; створення належних умов функціонування закладів освіти, культури, лікувальних закладів та установ; будівництво та реконструкцію мереж водопостачання і каналізації, вулиць, доріг, благоустрій міста, мереж зовнішнього освітлення, парків, скверів тощо.

У 2018 році виконано ремонтно-будівельні роботи на трьох об’єктах: «Реконструкція нежитлових приміщень під житлові по пр. Інженера Преображенського, 3», «Реконстукція нежитлового приміщення під житлове у житловому будинку по вул. Патріотична, 64», «Реконструкція житлового приміщення №101 під житловий блок у гуртожитку по вул. Незалежної України, 45», проводилися роботи на 15 об’єктах житлового фонду.

На проведення реконструкцій 24 будівель закладів освіти освоєно  16,4 млн грн. На проведення капітальних ремонтів у 29 закладах освіти (проти 2 у 2017 році) освоєно 23,4 млн грн.

Упродовж року на 16 об’єктах галузі охорони здоров’я міста проводилися роботи з капітального ремонту на загальну суму 17,9 млн грн, роботи закінчено на 8 об’єктах. На 13 об’єктах проводилися роботи з реконструкції на загальну суму 14,3 млн грн, роботи закінчено на 1 об’єкті.

Найбільш значущі для міста об’єкти соціально-культурної сфери, введені в експлуатацію упродовж 2018 року:

Найменування обєкту

Потужність введення в експлуатацію об’єкта (у відповідних одиницях)

Реконструкція відділення очної травми та приймального відділення комунального закладу «Міська клінічна лікарня №3» м. Запоріжжя

Загальна площа 380,7 м2

Капітальний ремонт покрівлі гінекологічного відділення та пологового відділення ЗОЗ «Пологовий будинок №3» по вул. Бочарова, 11 в м. Запоріжжя

Площа покрівлі 2 381,0 м2

Капітальний ремонт даху стаціонару КУ «Центральна лікарня Орджонікідзевського району» в м. Запоріжжя

Площа покрівлі 292,76 м2

Капітальний ремонт приміщень КЗ «Центр первинної медико-санітарної допомоги №9 (амбулаторія №7)», розташованих за адресою: місто Запоріжжя, вул. Істоміна, 17

Загальна площа 173,48 м2 

Капітальний ремонт приміщень КЗ «Центр первинної медико-санітарної допомоги №9 (амбулаторія №10)», розташованих за адресою: м. Запоріжжя, вул. Ладозька, 17

Загальна площа 733,1 м2

Капітальний ремонт нежитлових приміщень по вул. Патріотична, 64 в м. Запоріжжя (для тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб)

Загальна площа 585,6 м²

Реконструкція та капітальний ремонт ділянок водоводів

Довжина 2 350 п.м.

Реконструкція мереж зовнішнього освітлення вулиць

Довжина 23 000 м

Капітальний ремонт автодороги до аеропорту від траси Харків-Сімферополь-Алушта-Ялта до вул. Блакитної в м. Запоріжжя

Довжина 3,859 км

Зовнішні мережі електропостачання Кушугумського кладовища у м. Запоріжжя — нове будівництво

Загальна протяжність 1,0135 км

Реконструкція елементів благоустрою території з встановленням декоративної скульптури, присвяченої ліквідаторам Чорнобильської катастрофи вздовж Вознесенівського узвозу м. Запоріжжя

Загальна площа мощення 2459,6 м2

Будівництво, технічне переоснащення теплових мереж

Загальна довжина 1,003 км

Реконструкція, капітальний ремонт доріг

Загальна довжина 3 200 м

 

У рамках реалізації проекту «Будівництво автотранспортної магістралі через р. Дніпро у м. Запоріжжя» 27.03.2018 укладено Меморандум про співпрацю між Державним агентством автомобільних доріг України, Запорізькою обласною державною адміністрацією та Запорізькою міською радою.

У 2018 році в місті забудовниками усіх форм власності введено в експлуатацію 24,943 тис.кв.м загальної площі житлових будівель (нове будівництво), що складає 36,6% від річного плану (68,0 тис.кв.м) та 51,1% до 2017 року (48,748 тис.м2).

Переважну частину житла прийнято в експлуатацію в будинках з двома та більше квартирами (багатоповерхові житлові будинки).

Основними причинами неповного виконання річного плану стало:

  • наявність значної кількості нереалізованих квартир у забудовників, що є перешкодою для будівництва нового житла;
  • недостатня платоспроможність населення.

У 2018 році в м.Запоріжжі введено в експлуатацію:

1. Житловий будинок №72 по вул. Новокузнецькій у мкрн. №5 житлового району «Південний». Загальна площа будинку 4 140,40 кв.м.

2. Житловий будинок №73 по вул. Новокузнецькій у мкрн. №5 житлового району «Південний». Загальна площа будинку 8 253,2кв.м.

3. Житловий будинок по вул. Дніпровські пороги, 15. Загальна площа будинку 5 722,0 кв.м.

4. Житловий комплекс з торговельно-офісними приміщеннями по пр. Металургів, 8-а. Загальна площа будинку: 6 383,97 кв.м.

5. Прямі іноземні інвестиції

Залучення прямих іноземних інвестицій є стратегічним напрямком інвестиційної політики. Основна частка залучених у місто іноземних інвестицій — прямі іноземні інвестиції.

Упродовж січня-грудня 2018 року в економіку міста надійшло 2,3 млн дол. США іноземних інвестицій, вибуло — 9,2 млн дол. США, курсова різниця склала — 2,5 млн дол. США. За результатом, загальний обсяг акціонерного капіталу нерезидентів станом на 31.12.2018 склав 855,6 млн дол. США що на 1,0% менше, ніж на 01.01.2018 (864,3 млн дол. США).  

В економіку міста залучено 95% від обсягу прямих іноземних інвестицій області. У розрахунку на одного мешканця міста цей показник склав 1149,8 дол. США.

Приріст інвестицій спостерігався у сфері інформації та телекомунікації на 32,1%, у фінансовій та страховій діяльності — на 1,4%, у сфері ремонту, монтажу машин і устаткування — на 1,3%.

Капітал нерезидентів спрямовано, переважно, у промисловість (69,2% від загального обсягу прямих іноземних інвестицій), а саме: у виробництво харчових продуктів, напоїв та тютюнових виробів (20,5%), машинобудування (23,5%), металургійне виробництво (9,6%). Крім того, значу частку інвестицій спрямовано в сферу оптової та роздрібної торгівлі, ремонт автотранспортних засобів і мотоциклів (13,9%) та в сферу операцій з нерухомим майном (11,7%).

Прямі іноземні інвестиції в економіку м. Запоріжжя надходили із більш, ніж 45 країн світу. Найбільші інвестори: Кіпр, Швеція, Республіка Корея, Нідерланди, Естонія, Ізраїль.

6. Житлово-комунальне господарство

Для приведення житлового фонду міста в технічно-справний стан, придатний для подальшої експлуатації, проводилися роботи з проектування та проведення капітальних ремонтів будинків. У 2018 році з бюджету міста на ці цілі спрямовано 398,41 млн грн, що складає 94,0% від плану на рік.

За рахунок вказаних коштів виконано малий капітальний ремонт 61 ліфтів та модернізацію 54 ліфтів, проведено технічний огляд ліфтів у 359 житлових будинках, здійснено експертне обстеження ліфтів на 22 об’єктах. У рамках виконання вибіркового капітального ремонту завершено роботи на 73-х об’єктах, проведено заміну 68,54 тис.п.м інженерних мереж на 108 будинках, відремонтовано 83,26 тис.кв.м покрівлі на 76 будинках. Виконано інструментальне обстеження з деформації 49 житлових будинків, обстеження будівельних конструкцій ЗВ ДП «ДНДІБК» 17-ти будинків, виконано роботи з вирівнювання 3 блок-секцій житлових будинків по вул. Лахтинській, 9а, 15а. Проведено моніторинг за деформаціями на  63 житлових будинках. Встановлено 193 приладу обліку теплової енергії.

Серед головних комунальних підприємств, які надають житлово-комунальні послуги в м. Запоріжжі є МКП «Основаніє», КП «Наше місто», КП «Запоріжремсервіс», КП «Водоканал», Концерн «Міські теплові мережі».

Основним видом діяльності МКП «Основаніє» є здійснення позовної роботи з населенням, яке має борги за житлово-комунальні послуги та надання послуг з управління модульним містечком по вул. Стешенко,18, вул. Патріотичній, 64, для ВПО із зони АТО. Загальна кількість працівників  МКП «Основаніє» складає 84 особи.

Підприємством за 2018 рік одержано дохід у сумі 8,4 млн грн, витрати підприємства становили 39,2 млн грн. Результатом діяльності МКП «Основаніє» за 2018 рік є збиток у сумі 30,86 млн грн у зв’язку з віднесенням на витрати нарахування резерву сумнівних боргів.

Комунальне підприємство «Наше місто» надає послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій шляхом здійснення технічного контролю за станом житлового фонду та надання послуг відповідно до укладених договорів з підрядними організаціями. Станом на 01.01.2019 підприємство обслуговує 142 будинки (у т.ч. 52 гуртожитки). Середньооблікова чисельність усіх працівників становить понад 160 осіб.

Підприємством за 2018 рік одержано дохід у сумі 421,67 млн грн, витрати становили 402,5 млн грн. Фінансовий результат діяльності підприємства є прибуток у розмірі 19,15 млн грн.

Концерн «Міські теплові мережі» надає послуги з гарячого водопостачання та централізованого опалення.

За 2018 рік дохід  підприємства становив 2440,3 млн грн, витрати — 2539, 08 млн грн. Фінансовий результат є збиток у сумі 98,8 млн грн. Головними причинами збитковості є збільшення цін на природний газ на 67,1 млн грн, електроенергію — на 14,1 млн грн, покупне тепло — на 52,4 млн грн.

КП «Запоріжремсервіс» виконувало роботи з обрізування дерев, звалювання аварійних та сухостійних дерев, покосу трави, навантаження та вивіз листя, підмітання снігу та посипання територій, збирання та вивезення безпечних відходів, утримання муніципальної аварійної служби; управління житловим фондом, паркування, автотранспортні послуги, інструментальне спостереження за деформацією житлових будинків. Середньооблікова чисельність працівників становить 868 осіб.

Підприємством за 2018 рік одержано 174,3 млн грн доходів, витрати становили 166,3 млн грн.  Фінансовий результат є прибуток у сумі 8,04 млн грн.

КП «Водоканал» забезпечує потреби мешканців міста та інших споживачів у послугах водопостачання та водовідведення каналізаційних стоків. Середньооблікова чисельність працівників становить 2907 осіб.

Підприємством за 2018 рік одержано 649,8 млн.грн. доходу, витрати становили 694,0 млн.грн. Фінансовий результат від діяльності є збиток у розмірі 44,2 млн грн. Це пояснюється збільшенням амортизації після переоцінки основних засобів, податку за спецводокористування та тривалої процедури затвердження тарифів на послуги водопостачання та водовідведення.

 

Рівень розрахунків населення за житлово-комунальні послуги, тис. грн

Назва підприємства

Нараховано населенню за 2018

Сплачено населенням за 2018

% розрахунків населення

Концерн «МТМ»

1 580 434,30

1 251 440,93

79,18

КП «Водоканал»

322 193,20

276 509,20

85,8

КП Наше місто

64 860,50

42 457,30

65,50

Разом

1967488,00

1570407,43

79,80

 

 

Динаміка заборгованості населення за звітний рік

Назва підприємства

Стан заборгованості населення на 01.01.2018, тис.грн

Стан заборгованості населення на 01.01.2019, тис.грн

Темп зміни заборгованості населення, % до початку року

Концерн «МТМ»

519 893,32

848 886.69

+163,28

КП «Водоканал»

143 164,00

181 284,60

+126,63

КП «Наше місто»

5 918,40

28 321,60

+478,5

Разом

668975,72

1727468,61

+258,23

 

 

Рівень тарифів на житлово-комунальні послуги

Послуга

Чинні тарифи (у 2018) грн/куб.м., грн/кв.м з ПДВ

Рівень відшкодування затвердженими тарифами фактичної собівартості (за 12 міс. 2018 року), %

Дата введення тарифу

Водопостачання

 

86,6

 

тариф споживачам, які є суб'єктам господарювання у сфері централізованого водопостачання

2,760
3,12

3,228

 

до 24.01.2018
з 25.01.2018 до 12.09.2018
з 12.09.2018

тариф споживачам, які не є суб'єктам господарювання у сфері централізованого водопостачання

7,068
8,28

9,18

 

до 24.01.2018
з 25.01.2018 до 12.09.2018
з 12.09.2018

тариф на централізоване постачання холодної води (з використанням внутрішньобудинкових систем)

7,596
8,916

9,948

 

до 24.01.2018
з 25.01.2018 до 12.09.2018
з 12.09.2018

Водовідведення:

 

86,60

 

тариф споживачам, які є суб'єктам господарювання у сфері централізованого водопостачання

2,844
2,892

2,76

 

до 24.01.2018
з 25.01.2018 до 12.09.2018
з 12.09.2018

тариф споживачам, які не є суб'єктам господарювання у сфері централізованого водопостачання

4,932
5,292

5,616

 

до 24.01.2018
з 25.01.2018 до 12.09.2018
з 12.09.2018

тариф на централізоване постачання холодної води (з використанням внутрішньобудинкових систем)

5,304
5,70

6,072

 

до 24.01.2018
з 25.01.2018 до 12.09.2018
з 12.09.2018

Гаряче водопостачання:

 

84,10

 

з рушникосушильником

71,66
74,41

 

з 01.01.2018
з 03.10.2018

без рушникосушильника

66,28
68,90

 

з 01.01.2018
з 03.10.2018

Опалення:

 

84,10

 

без приладів обліку

28,23
28,91

 

з 01.01.2018
з 03.10.2018

з приладами обліку

1209,61
1238,70

 

з 01.01.2018
з 03.10.2018

Утримання будинків і споруд та прибудинкових територій

5,059

113

05.2018

 

Створення ОСББ

У м. Запоріжжі для підтримки об’єднань співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ) у рамках програми розвитку житлово-комунального господарства проводиться фінансування робіт з їх капітального ремонту. За 2018 рік на проведення капітального ремонту ліфтового господарства, внутрішньо-будинкових мереж, споруд та обладнання (строк експлуатації яких перевищує 25 років), ремонт покрівлі освоєно 99 540,361 тис.грн. Всього виконано капітальний ремонт у 43 житлових будинках ОСББ.

У рамках реалізації пілотного проекту щодо проведення капітальних ремонтів спільного майна в багатоквартирних житлових будинках ОСББ та ЖБК на умовах співфінансування, з бюджету міста профінансовано 41,10 млн грн на виконання робіт у 86 будинках.  

Станом на 01.01.2019 у м. Запоріжжі створено та функціонує 133 будинки житлово-будівельних кооперативів (ЖБК) та 980 житлових будинків об’єднань співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ).

За 2018 рік створено 71 ОСББ у 75 будинках та 3 ЖБК реорганізовані в ОСББ (у 2017 році створено 53 ОСББ у 64 будинках та  реорганізовано 12 ЖБК в ОСББ).

Розрахунки за енергоносії

У м. Запоріжжі станом на 01.01.2019 рівень розрахунків за спожиту електричну енергію склав 97,8%, у тому числі:

  • міський бюджет — 100,0%  (прострочена заборгованість відсутня);
  • Концерн «Міські теплові мережі» — 96,1% (прострочена заборгованість відсутня);
  • КП «Водоканал» - 98,5% (прострочена заборгованість відсутня);
  • ЗКП МЕ «Запоріжелектротранс» — 97,7% (прострочена заборгованість відсутня);
  • КП ЕЗО «Запоріжміськсвітло» — 100,0% (заборгованість відсутня).

Рівень розрахунків Концерну «Міські теплові мережі» за природний газ, спожитий у 2018 році, склав 57,2%, загальна заборгованість (з урахуванням минулих років) — 1 214,872 млн грн, у тому числі основний борг — 1 040,77 млн грн, штрафні санкції — 174,10 млн грн.

Загальна заборгованість усіх категорій споживачів теплової енергії м. Запоріжжя перед Концерном «МТМ» станом на 01.01.2019 склала 1 014,71 млн грн, у т.ч. населення — 855,258 млн грн.

Рівень розрахунків установ бюджетної сфери, підпорядкованих міській раді, за природний газ, спожитий упродовж 2018 року, становить 100,0%. 

Рівень розрахунків населення м. Запоріжжя за природний газ, спожитий у 2018 році, становить 89,0%.

7. Розрахунки за енергоносії

У м. Запоріжжі станом на 01.01.2018 рівень розрахунків за спожиту електричну енергію склав 100,8%, у тому числі:

  • міський бюджет — 100,0%  (прострочена заборгованість відсутня);
  • Концерн «Міські теплові мережі» — 110,6% (прострочена  заборгованість відсутня);
  • КП «Водоканал» — 117,9% (прострочена заборгованість відсутня);
  • ЗКП МЕ «Запоріжелектротранс» — 105,5% (прострочена заборгованість відсутня);
  • КП ЕЗО «Запоріжміськсвітло» — 100,0% (заборгованість відсутня).

Рівень розрахунків Концерну «Міські теплові мережі» за природний газ, спожитий у 2017 році склав 96,6%, загальна заборгованість (з урахуванням минулих років) — 935,155 млн. грн., у т.ч. основний борг — 760,599 млн. грн., штрафні санкції — 174,556 млн. грн.

Загальна заборгованість усіх категорій споживачів теплової енергії м. Запоріжжя перед Концерном «Міські теплові мережі» станом на 01.01.2018 склала 837,345 млн. грн., у т.ч. населення — 519,893 млн. грн.

Рівень розрахунків установ бюджетної сфери, підпорядкованих міській раді, за природний газ спожитий упродовж 2017 року становить 128,0% (на 01.01.2018 прострочена заборгованість відсутня). 

Рівень розрахунків населення м. Запоріжжя за природний газ спожитий у 2017 році становить 80,0%.

8. Транспорт та зв'язок

Робота транспорту загального користування має на меті гарантоване та ефективне задоволення потреб у безпечному і якісному транспортному обслуговуванні населення та підприємств міста, а також, створення сталого розвитку транспортного потенціалу в м. Запоріжжі.

На території міста працюють три автостанції, річковий порт та річковий вокзал, міжнародний аеропорт.

Пасажирські перевезення упродовж 2018 року здійснювалися на 89 автобусних, 7 тролейбусних та 7 трамвайних маршрутах 22 автопідприємствами різних форм власності.

У навігаційний період перевезення пасажирів річковим транспортом здійснювало ДП «Адміністрація річкових портів» за 2-ма приміськими напрямками до 6 причалів.

Протяжність маршрутів електротранспорту в місті становить: трамвайних — 145,3 км, тролейбусних — 219,2 км. Довжина автобусних маршрутів коливається в середньому від 10,0 до 30,0 км (декількох — до 47,1 км).

Середня добова кількість техніки на міських транспортних маршрутах складалася з 940 од. автобусів різних класів, 54 од. трамваїв та  34 од. тролейбусів.

Загальний обсяг перевезень автотранспортом загального користування за 2018 рік становив 53,3 млн.осіб. (на 7% більше, ніж торік), електротранспортом - 40,96 млн.осіб (на 14,8% менше, ніж у 2017 році).

На підставі результатів проведених пасажирообстежень реорганізовано маршрутну мережу міста: введено 7 нових автобусних маршрутів загального користування (№14,28,29,39,56,59,78), змінено (подовжено) 5 автобусних маршрутів  (№18,36,38,49,72).

Тривала робота щодо оновлення та підвищення рівня технічного стану муніципального транспорту, так:

- придбано 50 автобусів великої місткості у фінансовий лізинг;

- облаштовано тягові підстанції міського електротранспорту 17 системами моніторингу та захисту тягової мережі;

- придбано 12 трамваїв, які раніше експлуатувалися в державах Європейського Союзу;

- відремонтовано 2 трамвайних вагона Т-3 із заміною кузова на новий з низьким рівнем полу та заміною контакторно-реостатної системи управління на транзисторно-імпульсну енергозаощадливу систему управління;

- придбано 180 од. системи моніторингу та диспетчеризації (GPS) для встановлення на трамваях, тролейбусах, автобусах, автотранспортних засобах із впровадженням програмного забезпечення. Встановлено 16 інтерактивних екранів на 8 зупинках міського електротранспорту.

З 2018 року КП «Запорізький центр диспетчеризації громадського транспорту» виконує функції з організації та управління рухом громадського транспорту, підготовку інформації про роботу перевізників, впровадження моніторингу та координації роботи транспорту в сфері пасажирських перевезень.

КП «Міжнародний аеропорт Запоріжжя» це повітряні ворота Запорізького краю. Він має важливе значення в транспортній системі Запорізької області та України.

За 2018 рік КП «Міжнародний аеропорт Запоріжжя» обслуговано 400,3 тис. осіб, що на 14,9% більше, ніж торік. Прийнято та обслуговано 3260 повітряних суден. Оброблено 4448,5 т. вантажів, що на 12,6% більше, ніж минулому році.

КП «Міжнародний аеропорт Запоріжжя» продовжує розширювати географію польотів. У 2018 році забезпечено авіасполучення з Варшавою та Бургасом.

На виконання заходів цільової міської програми «Забезпечення належної та безперебійної роботи комунального підприємства «Міжнародний аеропорт Запоріжжя»:

- проведено капітальний ремонт частини злітно-посадкової смуги (ШЗПС) протяжністю 7 070 кв.м;

- виконано будівельно-монтажні роботи по об’єкту огородження  та  система  технічного  нагляду і контролю доступу по периметру охоронної зони обмеженого доступу протяжністю 1694 м;

- продовжено роботи з будівництва пасажирського терміналу і обслуговуючих споруд, внесено зміни до проектної документації та проводиться технічний нагляд по об’єкту;

- придбано обладнання на технічне переоснащення радіотехнічних засобів навігації та посадки аеродромного комплексу та розпочато будівництво майданчика.

Забезпечено перевезення дачників річковим та автотранспортом в період навігації 2018 року. Річковим транспортом перевезено 62,6 тис. пасажирів; автотранспортом - 77,2 тис. пасажирів.

9. Торгівля та послуги

Розрахунковий показник роздрібного товарообороту підприємств, які обліковуються на території м.Запоріжжя та основним видом економічної діяльності яких є роздрібна торгівля, за 2018 рік склав 17747,1 млн.грн., що на 1037,4 млн.грн., або на 6,2% більше, ніж у 2017 році.

Розрахунковий обсяг реалізованих послуг склав 11413,0 млн.грн., що на 2747,9 млн. грн., або на 31,7% більше, ніж торік (у т.ч. 3001,2 млн.грн. реалізо-ваних населенню, що на 158,6 млн.грн. або на 5,6% більше).

Частка послуг, реалізованих населенню, в 2018 році становила 26,3% від загального обсягу реалізованих послуг (у 2017 році - 32,8%).

На кінець звітного періоду сфера обслуговування міста представлена  2476 магазинами (проти 2244 в 2017 році), 645 підприємствами ресторанного господарства (проти 535  од.), 98 складами (як і в 2017 році), 993 об’єктами сфери послуг (проти 1008 од.).

У місті функціонує 33 ринки, загальна кількість торгових місць на яких станом на 01.01.2019 склала 25,5 тис., середня заповнюваність торговельних місць на ринках міста за 2018 рік  склала 56,2% ( у 2017 році - 59,3%).

Упродовж року тривала робота з розвитку та благоустрою території ринків міста: проводився ямковий ремонт під’їзних доріг, вибірковий поточний ремонт торговельних місць, та роботи з приведення ринків та прилеглих до них територій в належний санітарний стан.

Тривала робота зі створення сприятливих умов для здійснення реалізації власної продукції виробниками сільськогосподарської продукції та місцевими товаровиробниками, створювалися необхідні умови щодо розширення функцій ринків та надання спектру послуг

З метою забезпечення мешканців міста продуктами харчування за прийнятними цінами в 2018 році проведено 154 ярмарки з реалізації продтоварів місцевих товаровиробників, загальний роздрібний товарооборот яких склав 6414,59 тис грн.

 

10. Фінанси та бюджет

Доходна частина за 2018 рік склала 8 651,9 млн.грн., з них доходи загального фонду – 4 973,4 млн.грн. (питома вага - 57,5%), спеціального – 289,1 млн.грн. (3,3%) та офіційні трансферти - 3 389,4 млн.грн. (39,2%). План звітного року по доходах виконано на 100,9%. У порівнянні з 2017 роком фінансовий ресурс бюджету міста збільшився на 654,0 млн.грн. або на 8,2%, у т.ч. по загальному фонду на - 723,2 млн.грн. або на 9,5%.

Виконання бюджету, як основна стадія бюджетного процесу, відбулася в умовах практичної реалізації бюджету по всіх передбачених показниках його доходної частини з урахуванням змін, внесених до податкового та бюджетного законодавства, поліпшення показників соціально-економічного розвитку, проведення виконавчими органами міської ради та фіскальною службою роботи, спрямованої на збільшення надходжень, за результатами яких мобілізовано 92,4 млн.грн.

План по доходах загального фонду виконано на 100,9%. У порівнянні з 2017 роком відбулося зростання зазначених доходів на 659,7 млн.грн. або на 15,3% за рахунок збільшення надходжень податку на доходи фізичних осіб на 644,6 млн.грн., що пояснюється підвищенням фонду оплати праці та середньомісячної заробітної плати відповідно на 31,3% та на 28,5%, єдиного податку - на 118,3 млн.грн. (у зв’язку зі збільшенням кількості платників та зростанням ставок податку), податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки - на 12,0 млн.грн. (за рахунок появи нових платників та підвищення ставок даного податку, які мають прив’язку до розміру мінімальної заробітної плати).

Порівняно з минулорічним показником надходження доходів спеціального фонду скоротилися на 0,8 млн.грн. або на 0,3%. Зазначене обумовлено зменшенням коштів від продажу землі на 5,3 млн.грн. та від відчуження комунального майна - на 2,8 млн.грн. Водночас, зросли надходження екологічного податку на 3,0 млн.грн., кошти пайової участі - на 1,7 млн.грн. та власні надходження бюджетних установ - на 3,3 млн.грн.

У складі спеціального фонду обсяг доходів бюджету розвитку становив 8,4% та склав 24,3 млн.грн., у тому числі кошти від відчуження комунального майна - 9,6 млн.грн., пайової участі в розвитку інфраструктури міста - 5,6 млн.грн. та від продажу землі - 9,0 млн.грн., тощо.

11. Соціальна сфера

Заробітна плата

Середній розмір заробітної плати одного штатного працівника  м.Запоріжжя за 2018 рік у порівнянні з 2017 роком збільшився на 28,5% та становив 9259,46 грн. Цей показник на 6,1% більше, ніж по Запорізькій області та на 4,4% - ніж по Україні.

Заборгованість із виплати заробітної плати

За статистичними даними станом на 01.01.2019 загальна сума заборгованості із виплати заробітної плати по м.Запоріжжю становила                 120,4 млн.грн. на 23 суб’єктах господарювання, в тому числі на:

- 14 діючих (економічно активних) підприємствах - 74,5 млн.грн.;

- 8 підприємствах, які перебувають у стадії банкрутства - 45,7 млн.грн.;

- 1 економічно неактивному підприємстві - 0,15 млн.грн.

Кількість працівників, перед якими існувала заборгованість із виплати заробітної плати становила 6690 осіб.

Упродовж 2018 року заборгованість із виплати заробітної плати зросла на

 44,4 млн.грн.,  або на 58,4% (на початок 2018 року становила 76,0 млн.грн.).

Питому вагу в структурі заборгованості із виплати заробітної плати мають підприємства державної форми власності (державні підприємства та ті, у статутному фонді яких частка державної власності перевищує 50%) - 76,9%  або 92,5 млн.грн. та приватної форми власності - 22,9%  або 27,6 млн.грн.

Упродовж 2018 року серед підприємств-боржників державного сектору економіки найбільше зросла заборгованість на економічно  активному підприємстві ПАТ «Запоріжжяобленерго» із сумою заборгованості
62,4 млн.грн. проти 40,52 млн.грн. станом на 01.01.2018.

За оперативними даними станом на 01.03.2019 заборгованість із заробітної плати  перед працівниками, які працюють на підприємстві  погашено в повному обсязі. Залишок заборгованості у сумі 11,8 млн.грн.  стягується  виконавчими листами за рішенням суду.

Серед підприємств-банкрутів державного сектору економіки збільшення заборгованості в 2018 році спостерігалось на:

- ЗДП «Кремнійполімер» з сумою заборгованості  15 млн.грн. проти
7,85 млн.грн.  на початок року. Причина заборгованості - нестача обігових коштів та накладення арешту на рахунки підприємства;

- ЗДП «Радіоприлад» з сумою заборгованості 8,4 млн.грн. проти
4,38 млн.грн. на початок року. Причина заборгованості - недостатність обігових коштів через недозавантаженість виробничих потужностей та несвоєчасність розрахунків за виконані роботи.

Серед підприємств приватної форми власності найбільша заборгованість спостерігалася на  економічно активному  підприємстві  Класичний приватний університет (4,18 млн.грн. проти 0,54 млн.грн. на початок року) та підприємстві-банкруті Командитне товариство «Кастор 17» (15,5 млн.грн.).

Заборгованість із виплати заробітної плати на економічно активних підприємствах комунальної форми власності відсутня.

З метою погашення існуючої заборгованості із заробітної плати та недопущення її в подальшому протягом 2018 року: проведено 11 засідань міської та 78 районних комісій з питань погашення заборгованості із виплати заробітної плати (грошового забезпечення) та соціальних виплат, додержання мінімальних гарантій в оплаті праці та легалізації заробітної плати, у ході  яких заслухано 416 керівників підприємств-боржників; складено та затверджено                 31 графік погашення заборгованості, направлено  близько 50 листів-звернень до власників або уповноважених органів підприємств-боржників м.Запоріжжя щодо сприяння в прискоренні погашення заборгованості та недопущення її виникнення в подальшому.

За результатами проведеної роботи станом на 01.01.2019 сума погашеної заборгованості із виплати заробітної плати склала 109,8 млн.грн.

Заборгованість по соціальних виплатах

Заробітна плата працівникам бюджетної сфери в 2018 році виплачувалася своєчасно. Касові видатки за звітний рік склали 3 089,0 млн.грн. Заборгованість на кінець року відсутня. Середня заробітна плата працівників бюджетної сфери становила 5 493,00 грн.

Видатки на виплату допомоги сім’ям з дітьми, малозабезпеченим сім’ям, інвалідам з дитинства, дітям-сиротам та дітям, позбавленим батьківського піклування, прийомним батькам та сім’ям проведено в обсязі 715,3 млн.грн. Заборгованість станом на 01.01.2019 склала 0,01 млн.грн.

12. Стан ринку праці

Упродовж січня-грудня 2018 року в м.Запоріжжі статус безробітного мали 15,55 тис.осіб.

Активними програмами сприяння зайнятості населення було охоплено понад 7,0 тис. безробітних громадян (45,5%). Рівень працевлаштування на  кінець звітного періоду склав 34,2%, 5,32 тис. осіб, які мали статус безробітно-го, знайшли робоче місце за сприянням міської служби зайнятості.

Навантаження на одне вільне робоче місце склало  9 осіб проти 7 осіб в минулому році, наявність вільних робочих місць складала 478 од., у т.ч. 149 од. для службовців.

За січень-грудень 2018 року створено 27 робочих місця  шляхом одноразово виплаченої  допомоги по безробіттю для організації підприємницької діяльності; ліквідовано 693 робочих місця для найманих працівників у фізичних осіб.        

13. Малий та середній бізнес

За даними Головного управління Державної фіскальної служби в Запорізькій області станом на 01.01.2019 кількість суб’єктів малого та середнього підприємництва (МСП) склала 42,46 тис.од., що на 0,6%                           (264 од.) більше, ніж на 01.01.2018. Кількість малих підприємств становила 7,04 тис.од. (зменшилася на 0,5%), середніх підприємств - 315 од. (зросла на 5,4%), фізичних осіб-підприємців - 35,87 тис.осіб (збільшилася на 3,0%).

Чисельність найманих осіб у секторі МСП (включаючи фізичних осіб-підприємців) склала 117,87 тис.осіб, що на 7,2% (на 7,92 тис.осіб) більше, ніж торік.

Надходження до бюджетів всіх рівнів за 2018 рік склали: від суб’єктів малого підприємництва - 1913,9 млн.грн., від суб’єктів середнього підприєм-ництва - 1799,1 млн. грн. Частка надходжень від суб’єктів малого та середнього підприємництва до бюджетів всіх рівнів склала 53,0% (у 2017 році - 51,3%).

Найбільшу частку серед суб’єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території міста, становлять підприємства, які працюють у сферах оптової торгівлі (26,2%), будівництва (7,6%), адміністративного та допоміжного обслуговування (7,3%).

Серед основних актуальних проблем розвитку малого та середнього підприємництва є надмірна кількість регуляторних норм законодавства, нестачу кваліфікованих працівників, відсутність діючого законодавства з протидії рейдерству, зависокий фіскальний тиск.

 

Адміністративні послуги

З метою наближення послуг до населення, забезпечення прозорості та відкритості в сфері адміністративних послуг у м.Запоріжжі функціонують                 6 філій Центру надання адміністративних послуг (ЦНАП),  відкриття шостої філії по Шевченківському району відбулося в травні 2018 року.

Через філії ЦНАП надається 138 видів адміністративних послуг, з них                 96 послуг, визначених розпорядженням Кабінету Міністрів України, і є обов’язковими для видачі в межах ЦНАПу та 42 послуги, які стосуються документів дозвільного характеру. Із 138 адміністративних послуг, що надаються через філії ЦНАП м. Запоріжжя, 87 послуг пов’язані з веденням підприємницької діяльності.

ЦНАП співпрацює з 23 адміністративними органами, з яких 5 - органи місцевого самоврядування, 18 - обласних та територіальних органів центральної виконавчої влади. Щодня філії ЦНАП відвідують від 500 до 600 заявників.

Функціонує сайт ЦНАП (http://cnapzmr.gov.ua), на якому розміщено вичерпну інформацію для отримання адміністративних послуг. На сайті запроваджено відкриту електронну систему опрацювання прийнятих заяв.

         У 2018 році у філіях ЦНАП запроваджено електронні сервіси, серед яких термінали самообслуговування та еквайринги, що є зручним моментом для проведення оплати за адміністративні послуги. Наприкінці року запрацював сервіс «Мобільний адміністратор», скористатися яким можуть громадяни з обмеженими фізичними можливостями або люди похилого віку, які за станом здоров’я самостійно не мають можливості відвідати філії ЦНАП. З початку запровадження сервісом скористалися 30 осіб вищезазначеної категорії.

Упродовж 2018 року до філій ЦНАП звернулося майже 78,0 тис. суб’єктів звернень, яким надано 39,47 тис. адміністративних послуг (у т.ч. документів дозвільного характеру), 3,87 тис.осіб - відмовлено в наданні адмінпослуг, зареєстровано 1,62 тис. декларацій, відмовлено в реєстрації 465 декларацій  та  надано 29,89 тис. консультацій.

Проблемні питання галузі:

- порушення термінів розгляду заяв щодо надання адміністративних послуг (здебільшого суб’єктом надання адміністративних послуг - Головним управлінням Держгеокадастру в Запорізькій області);

- несвоєчасне інформування суб’єктами надання адміністративних послуг про зміни в діючому законодавстві;

- необґрунтованість відмов за результатами розгляду заяв (здебільшого суб’єктом надання адміністративних послуг - Головним управлінням Держгеокадастру у Запорізькій області).

Шляхи вирішення проблемних питань:

- дотримання термінів, встановлених чинним законодавством;

- надання відмов за результатами розгляду заяв з обґрунтованими правовими підставами;

- налагодження співпраці з суб’єктами надання адміністративних послуг в частині вчасного інформування про зміни в діючому законодавстві.

14. Освіта

У 2018 році сформована мережа закладів загальної середньої освіти                       забезпечує умови для отримання якісної освіти дітям з різними потребами через денну, вечірню, індивідуальну та екстернатну форми навчання. В місті функціонує 116 денних закладів загальної середньої освіти комунальної форми власності, де навчається 65,56 тис. учнів (проти 63,65 тис. у минулому року) та 2 заклади з вечірньою (заочною) формою навчання, 1,02 тис.учнів (проти 1,14).

Для навчання обдарованих, талановитих та здібних дітей забезпечено роботу 26 закладів освіти, а саме: 9 ліцеїв, де здобувають освіту 5648 учнів та 17 гімназій - 12815 учнів.

В освітній системі міста функціонують 26 навчально-виховних комплексів, з яких у структурі «школа-садок» - 20 навчально-виховних комплексів.

Створено умови для здобуття повної загальної середньої освіти за індивідуальною формою навчання для 360 школярів (0,6% від загального учнівського контингенту) відповідно до стану здоров`я.

З 1 вересня 2018 року в закладах системи загальної середньої освіти відкрито 264 профільних класи для 8301 учня та 691 клас з поглибленим вивченням окремих предметів для 21578 учнів, що становить відповідно 12,7%  та 32,9 % від загальної кількості учнів 1-11-х класів.

У 2018-2019 навчальному році функціонує 74 україномовні школи (62,7% від загальної кількості), у 17 (14,4%) закладах державна мова вивчається поглиблено, в 19 (16,1%) закладах навчаються в двомовному режимі Кількість учнів, які навчаються державною мовою, збільшилася на 2282 та становила 40949 (63,2%) учнів. З російською мовою навчання функціонує 23 школи (19,8%). Російською мовою навчаються 23807 учнів (36,8%), які поряд з рідною мовою  вивчають державну мову як навчальний предмет.

У м.Запоріжжя функціонують 118 комунальних закладів дошкільної освіти (1013 груп; 22213 вихованців та 23 дитини знаходиться під соціально-педагогічним патронажем); 22 дошкільних підрозділи при 20 навчально-виховних комплексах та 1 дошкільний підрозділ при закладі загальної середньої освіти (гімназія «Контакт») (98 груп; 2223 вихованці).

Крім того, у місті функціонують 8 закладів дошкільної освіти інших форм власності (6 - приватної та 2 - державної), у 43 групах яких здобувають дошкільну освіту 730 дітей.

Показник охоплення дітей 5-річок закладами дошкільної освіти  складає 85%, а з урахуванням дітей охоплених навчанням в інших закладах освіти, показник зростає до 98%. Існує значне перевищення показників наповнюва-ності дошкільних груп. На 100 місцях у закладах дошкільної освіти всіх типів та форм власності виховується 130 дітей, безпосередньо в комунальних закладах - 132 дитини. 

Завдяки вжитим заходам щодо розвитку мережі дошкільною освіти                      за останні роки в місті суттєво скоротилася черга з влаштування дітей до садочків зі 1569 дітей на 01.01.2016 до 177 дітей на 01.01.2019.

Завдання позашкільної освіти вирішують 13 закладів позашкільної освіти, їх 42 структурні підрозділи (клуби за місцем проживання та філії). 

Мережа закладів позашкільної освіти в місті функціонує стабільно. Відповідно до визначених типів закладів функціонують 8 комплексних та               5 профільних закладів позашкільної освіти

Мережа гуртків (груп) творчих об’єднань у закладах позашкільної освіти освітньої галузі за такими напрямками навчання як науково-технічний, еколого-натуралістичний, туристсько-краєзнавчий, фізкультурно-спортивний, художньо-естетичний, дослідницько-експериментальний, оздоровчий, гуманітарний, військо-патріотичний, соціально-реабілітаційний), складається з 419 гуртків, 1138 груп, в яких навчаються та організовують своє змістовне дозвілля 16432 дитини та підлітки, що складає 25,1% від загального учнівського контингенту по місту.

У 725 гуртках, клубах, секціях, спортивно-оздоровчих, науково- пошукових об‘єднаннях на базі закладів загальної середньої освіти, які визначені як  центри позашкільної освіти займаються 13378 дітей, що складає 20,4% від учнівського контингенту.

Загалом позашкільною освітою в освітній галузі міста охоплено понад  45,5% учнів.

Заняття в гуртках (творчих об’єднаннях) закладів позашкільної освіти переважно ведуться українською мовою. У 2018-2019 н.р. кількість таких гуртків складає 319 (76%), груп - 849 (74,5%), дітей у них  - 12222 (74,4%); це на 15 гуртків, 27 груп, 329 вихованців більше, ніж у минулому році.

Закладами позашкільної освіти міста за минулий рік проведено 856 заходів, в яких брало участь 53884 дитини та підлітки міста. 

Акценти діяльності департаменту освіти і науки Запорізької міської ради спрямовані на підвищення якості позашкільної освіти, реалізацію інноваційних підходів до її змісту, розвитку в місті STEM - освіти, як однієї з основних тенденцій у світовій системі освіти. Знаковою подією для міської освітньої системи стало створення на базі Позашкільного навчального закладу «Комунарський районний центр молоді та школярів» Запорізької міської ради Запорізької області STEM-центру як сучасного освітнього майданчику для успішної реалізації інноваційної освітньої технології STREAM-освіти, на базі Позашкільного навчального закладу «Міський Палац дитячої та юнацької творчості» Запорізької міської ради Запорізької області - відкриття нових гуртків науково-технічного напряму, зокрема: «Медіа - школа. Аудіо-відео технології», астрономічного гуртку.

16. Охорона здоров'я

Мережа закладів охорони здоров'я м.Запоріжжя складається з                    34 медичних закладів (установ), підприємств підпорядкованих департаменту охорони здоров’я, в т.ч: 12 лікарень для надання стаціонарної медичної допомоги для дорослих та дітей, 4 пологових будинки, 8 Центрів первинної медико-санітарної допомоги, 7 стоматологічних поліклінік, КЗОЗ «Студентська поліклініка, КЗ «Інформаційно-аналітичний центр медичної статистики департаменту охорони здоров’я Запорізької міської ради», КП «Примула».

Відповідно до Концепції реформи фінансування системи охорони здоров’я в 2018 році 8 Центрів первинної медико-санітарної допомоги перетворено із комунальних закладів у комунальні некомерційні підприємства.

Стаціонарну допомогу надають 16 закладів охорони здоров’я, в тому числі: 9 лікарень загального профілю, КУ «Міська клінічна лікарня екстреної та швидкої медичної допомоги м. Запоріжжя», 2 лікарні для надання стаціонарної медичної допомоги дитячому населенню, 4 пологових будинки.

Ліжковий фонд складає 3875 ліжок. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25.11.2015 №1024 проведено оптимізацію ліжкового фонду: в 2016 році скорочено 210 ліжок, в 2017 році - 85 ліжок, у 2018 році скорочення ліжкового фонду не проводилося.

Забезпеченість стаціонарними лікарняними ліжками на 10 тис. населення у 2018 році склала 52,3 проти 52,0 у 2017 році (нормативне значення 60,0 на               10 тис. населення).

Амбулаторну допомогу мешканцям міста надають 8 центрів первинної медико-санітарної допомоги, поліклінічні відділення лікарень (вторинна медична допомога), 7 стоматологічних поліклінік, медичну допомогу студентам вищих начальних закладів І-ІУ рівня акредитації надає КЗОЗ «Студентська поліклініка. Загальна потужність амбулаторно-поліклінічних закладів за 2018 рік склала 11482 відвідувань у зміну.

Забезпеченість амбулаторно-поліклінічною допомогою на 10 тис. насе-лення склала 154,85, проти 153,8 в 2017 році.

Забезпеченість медичним персоналом на 10 тисяч населення складає 180,32, у тому числі: по лікарям - 40,44 (2017 рік - 40,18), по середньому медичному персоналу - 69,7  (2017 рік - 70,25).

         Продовжується спеціалізація лікарів інших спеціальностей на лікарів загальної практики-сімейної медицини, укомплектованість лікарськими посадами в Центрах ПМСД складає  77,9%.         За 2018 рік пройшли атестацію 372 лікаря.

 

17. Культура

Мережа закладів культури, підпорядкованих департаменту культури і туризму міської ради, складає 59 закладів: 37 міських публічних бібліотек, 13 початкових спеціалізованих мистецьких навчальних закладів, муніципальний театр-лабораторія «Ві», муніципальний театр танцю, міський центр народної творчості та культурно-освітньої роботи «Народний дім», палаци культури «Титан», «Заводський», «Хортицький», «Орбіта», «Молодіжний» та «Кіноконцертний зал ім.О.Довженка.

Міські бібліотеки об'єднано в дві централізовані бібліотечні системи:                 20 бібліотек для дорослого населення, 17 - для дітей. Кількість бібліотечних працівників складає 190 осіб. У 2018 році міські бібліотеки надали послуги 111,5 тис. читачам. Книжкові фонди бібліотек поповнено 12,81 тис. примірниками книг на суму 727,0 тис.грн. та  652 назвами періодичних видань на суму 200,8 тис.грн. (у середньому 346 книг та 18 назв періодичних видань на 1 бібліотеку).

У м.Запоріжжя працюють 13 початкових спеціалізованих мистецьких навчальних закладів (шкіл естетичного виховання): 8 музичних шкіл, 4 школи мистецтв, 1 художня школа, де навчаються різним видам мистецтв 5968  дітей,  працюють 704 викладачі. Охоплення дітей позашкільною освітою складає 9,2%  від загального числа учнів, які навчаються в загальноосвітніх школах. У творчих змаганнях взяли участь понад 1130 талановитих дітей. Загалом учні та викладачі запорізьких мистецьких шкіл посіли 1310 призових місць у міських, обласних, регіональних, всеукраїнських та міжнародних конкурсах.

Муніципальними театрами (театр танцю та театр-лабораторія «Ві) у 2018 році проведено 191 виставу та концерт, які відвідало понад 24,6 тис. глядачів. Доходи театрів склали 510,9 тис.грн.

Упродовж 2018 року в палацах культури «Заводський», «Орбіта», «Молодіжний», «Титан» та «Хортицький» працювало 127 клубних формувань, які налічували 5,5 тис. постійних учасників. З метою забезпечення змістовного дозвілля мешканців міста в цих палацах культури проведено 1482 заходи, з них для дітей - 830. Загальна кількість відвідувачів склала понад 470 тис. осіб, з яких 193,6 тис. - діти.

У 2018 році в кіноконцертному залі ім.О.Довженка відбулося                         7289 кіносеансів, на яких продемонстровано 323 фільми іноземного виробництва та 58 - українського. Загальна кількість глядачів становила                    95,8 тис. осіб,  з яких 5,2 тис. осіб відвідали кінотеатр на пільгових умовах. Касовий збір склав  4799,24 тис.грн.

 

18. Екологія

Місто Запоріжжя є потужним виробником високоякісних сталей, кольорових металів, феросплавів, абразивної продукції, силових трансформаторів, продукції машинобудування. різноманітного обладнання, тощо. Значна частина промислових підприємств розташована в центрі житлових забудов, що формує основне техногенне навантаження на довкілля міста.

Основними джерелами забруднення атмосферного повітря міста є промислові підприємства, викиди яких становлять понад 60% від загального валового викиду забруднюючих речовин та автотранспорт (викиди становлять 40%).

Викиди підприємств: ПАТ «Запоріжсталь», ПрАТ «Дніпроспецсталь», ПрАТ «Запоріжкокс», ПрАТ «Український графіт», АТ «Запорізький завод феросплавів», ПрАТ «Запоріжсклофлюс», ПрАТ «Запоріжвогнетрив», ТОВ «Запорізький титано-магнієвий комбінат», ПрАТ «Запорізький абразивний комбінат», ПАТ «Запорізький автомобілебудівний завод», АТ «Мотор Січ» складають 95% від загального обсягу викидів забруднюючих речовин зі стаціонарних джерел по місту.

За даними Головного управління статистики в Запорізькій області в 2017 році звітували за формою 2ТП-повітря 204 підприємства, як такі, що здійснювали викиди забруднюючих речовин (без вуглецю діоксиду) в атмосферне повітря від стаціонарних джерел.

Обсяги викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами (без урахування вуглецю діоксиду) за даними Головного управління статистики у Запорізькій області за 2017 рік склали    69,9 тис. тонн, що становить 99,6% до обсягів викидів за 2016 рік.

 

Динаміка викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря міста, тис. т/рік

Викиди

Роки

2014

2015

2016

2017

2018

Усього,

у тому числі:

124,7

114,7

-

-

статистичні дані

відсутні

від стаціонарних джерел

86,7

83,3

70,2

69,9

статистичні дані

відсутні

від автотранспорту

38,0

31,4

-*

-*

статистичні дані

відсутні

* - з 2016 року органи статистики не розраховують викиди забруднюючих речовин та парникових газів у повітря від транспортних засобів

 

За даними досліджень ДУ «Запорізький обласний лабораторний центр МОЗ України» у зоні житлової забудови під факелом викидів промислових підприємств у 2018 році виконано 1191 дослідження стану атмосферного повітря. Перевищення гранично допустимих концентрацій забруднюючих речовин виявлено в 211 випадках, що складає 17,7% від загальної кількості проб. Перевищення гранично допустимих концентрацій забруднюючих речовин у 2018 році були зафіксовані по пилу, фенолу, азоту діоксиду, сірковуглецю та сірководню.

Найбільше забруднення атмосфери в 2018 році визначалося у Вознесенівському та Заводському районах міста. Нижче середньобагаторічного показника реєструвалося забруднення атмосфери в Дніпровському, Шевченківському та Олександрівському районах. У Хортицькому та Комунарському районах перевищення не реєструвалися.

За даними спостережень за якістю атмосферного повітря, які проводяться Запорізьким обласним центром з гідрометеорології на 5-ти стаціонарних постах у 2018 році середньомісячні концентрації по місту перевищували ГДК в 1,8 рази по двоокису азоту, в 1,99 рази по фенолу і в 1,47 рази по формальдегіду.

Середньомісячні концентрації пилу, оксиду вуглецю, оксиду азоту, двоокису сірки, хлористого водню, фтористого водню не перевищували ГДК.

У 2018 році, в порівнянні з 2017 роком, забруднення повітря двоокисом азоту, оксидом азоту та фенолом дещо зменшилося, а по інших забруднюючих речовинах залишилося на тому ж рівні.

Річка Дніпро є джерелом водопостачання промислових об’єктів міста, джерелом енергії, а також повністю задовольняє господарсько-питні потреби міста, є транспортною артерією та цінним рекреаційним ресурсом.

Упродовж останніх років забір води по місту складає 197-228 млн. м3/рік. Загальний скид поверхневий вод за останні 5 років зменшився зі                            141,2 млн. м3/рік до 119,9 млн. м3/рік.

За результатами ДУ «Запорізький обласний лабораторний центр МОЗ України» у 2018 році відібрано 217 проб води з р.Дніпро для проведення досліджень по санітарно-хімічних показниках, з них 137 проб не відповідали гігієнічним нормам (63,0%).

Для проведення досліджень по санітарно-мікробіологічних показниках у 2018 році відібрано 223 проби води з р.Дніпро, відхилення зареєстровані в                  37 пробах, що складає 16,5% (у 2017 році не відповідало нормам 18,6% проб).

 

Забір і використання свіжої води по м. Запоріжжя, млн. м3/рік

 

2014

2015

2016

2017

2018

Забір води

218,0

202,9

197,6

190,2

196,7

Використання свіжої води

207,1

164,3

160,3

157,0

160,7

 

Скид зворотних вод по м. Запоріжжя, млн. м3/рік

 

2014

2015

2016

2017

2018

Усього

134,5

130,0

121,5

119,9

120,6

Нормативно очищені

47,80

45,83

43,28

43,87

44,07

Забруднені без очистки

0,034

0,083

0,028

0,016

0,009

Недостатньо очищені

64,04

60,12

55,04

52,41

54,59

Нормативно чисті без очистки

22,61

24,00

23,12

23,65

21,80

 

 

Скид забруднюючих речовин у водні об’єкти м. Запоріжжя, тис. т/рік

2014

2015

2016

2017

2018

32,13

28,006

23,551

22,496

24,032

 

Основними водокористувачами в м.Запоріжжі є ПАТ «Запоріжсталь» та КП «Водоканал». Обсяги використання води та скидів цих підприємств складають більше 95% від загальних показників по місту. Так, у 2018 році       ПАТ «Запоріжсталь» було забрано 97,27 млн.м3 води, скинуто - 62,87 млн.м3 зворотних вод, КП «Водоканал» забрано - 94,13 млн.м3, скинуто - 53,26 млн.м3.

На сьогодні в місті відходи розміщуються на наступних полігонах: полігон твердих побутових відходів № 1 (площа - 47,0707 га), накопичувач-випарювач АТ «Мотор Січ» (1,55 га), полігон ПАТ «Запорізький автомобілебудівний завод» (2,5 га), полігон промислових відходів у б.Середня (221 га). На території б Середня розташовані ділянки наступних підприємств - користувачів: ПАТ  «Запоріжсталь» (3 ділянки загальною площею 112,8 га), ПрАТ «Запоріжкокс» (45,8 га), ПрАТ «Дніпроспецсталь» (2 ділянки 40,69 га),                          АТ «Запорізький завод феросплавів» (15,5 га), ТОВ «Технопромекспорт» (6,0 га). Також, на території міста знаходиться відстійник-шламонакопичувач  б.Капустянка (площа - 148,46 га), який входить до комплексу позамайданчико-вого шламовидалення ПАТ «Запоріжсталь».

За даними Головного управління статистики в Запорізькій області загальний обсяг відходів (І-ІV клас небезпеки), накопичених у місті на кінець 2017 року, склав 123 257,2 тис. тонн, у тому числі І-ІІІ класів небезпеки – 7 631,2 тис. тонн.

У 2017 році утилізовано 1 865,8 тис. тонн відходів І-ІV класів небезпеки, у тому числі І-ІІІ класів небезпеки - 6,5 тис. тонн. За 2018 рік статистичні дані відсутні.

Упродовж 2018 року природоохоронні заходи промисловими підприємствами міста здійснювались за рахунок власних коштів. За результатами виконання цих заходів на полігонах промислових відходів звільнилася частина території від відходів, зменшилася кількість відходів за рахунок їх утилізації або повернення у виробничий процес.

Власниками полігонів щоквартально проводяться дослідження поверхневих, ґрунтових підземних вод та ґрунтів.

Станом на 01.01.2019 на полігоні ТПВ №1 накопичено близько                  16 276,7 тис. тонн відходів. Упродовж 2018 року розміщено близько 230,08 тис. тонн відходів.

Для будівництва полігону ТПВ № 3 на території Сонячної сільської ради Запорізького району Запорізької області відведено земельну ділянку площею  27 га та отримано Державний акт на право постійного користування земельною ділянкою. На будівництво полігону ТПВ № 3 профінансовано 77,7 млн.грн. Роботи щодо будівництва полігону ТПВ №3 тривають.

Інформацію підготовлено з використанням даних Головного управління статистики у Запорізькій області.
 

Соціально-економічний паспорт м. Запоріжжя за підсумками 2018 року
 

Соціально-економічний паспорт м. Запоріжжя за підсумками 2017 року
 

Соціально-економічний паспорт м. Запоріжжя за підсумками 2016 року
 

Про хід виконання Програми економічного і соціального розвитку м. Запоріжжя за І півріччя 2016 року
 

Презентація Програми економічного і соціального розвитку м. Запоріжжя на 2016 рік
 

Соціально-економічний паспорт м. Запоріжжя за підсумками 2015 року
 

Соціально-економічний паспорт м. Запоріжжя за підсумками 2014 року

 

Опубліковано: 31.07.2017 14:45 (оновлено: 05.04.2019 15:52)