Як розраховується земельний податок

Хто має платити земельний податок?

Платниками земельного податку є:

  • власники земельних ділянок
  • власники земельних часток (паїв)
  • землекористувачі

 

Як розраховується земельний податок?

Об'єкт оподаткування:

  • земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні
  • земельні частки (паї), які перебувають у власності

База оподаткування

Сума земельного податку розраховується на основі бази оподаткування. Базою для розрахунку є:

  1. нормативна грошова оцінка земельної ділянки з урахуванням коефіцієнта індексації
  2. площа земельної ділянки, якщо її нормативну грошову оцінку не проведено

У Запоріжжі проведено нормативну грошову оцінку всіх земель міста і встановлено базову вартість 1 квадратного метра земель. З 01.01.2016 рішенням Запорізької міської ради від 30.06.2015 №7 Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя було впроваджено нову нормативну грошову оцінку земель у межах м. Запоріжжя.

Щороку вартість землі коригується на коефіцієнт індексації Кi = І:100, де І - індекс споживчих цін за попередній рік. У разі якщо індекс споживчих цін перевищує 115 відсотків, такий індекс застосовується із значенням 115.

Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель. 

Ставки податку

Ставки податку залежать від цільового призначення ділянки. Вони встановлюються міською радою та оприлюднюються відповідними рішеннями. З 01.01.2019 діють ставки податку, встановлені у Додатку 1 Рішення міської ради №27 від 28.11.2018 Про встановлення ставок та пільг із сплати земельного податку.

 

Хто має право на пільги щодо сплати земельного податку?

Податковим кодексом передбачені пільги щодо сплати земельного податку для фізичних та юридичних осіб.

Пільги для фізичних осіб — ст. 281 Податкового кодексу.

Пільги для юридичних осіб — ст. 282 Податкового кодексу.

Земельні ділянки, які не підлягають оподаткуванню земельним податком — ст. 283 Податкового кодексу.

 

Пільги зі сплати земельного податку на території міста Запоріжжя

Також місцева влада встановлює пільги для окремих груп платників та земельних ділянок з певним цільовим призначенням. Згідно Рішення міської ради №100 від 19.12.2018 Про внесення змін до рішення міської ради від 28.11.2018 №27 «Про встановлення ставок та пільг із сплати земельного податку» від сплати земельного податку звільняються:

  • Заповідники, у тому числі історико-культурні, національні природні парки, заказники (крім мисливських), парки державної та комунальної власності, регіональні ландшафтні парки, ботанічні сади, дендрологічні і зоологічні парки, пам'ятки природи, заповідні урочища та парки-пам'ятки садовопаркового мистецтва.

  • Дослідні господарства науково-дослідних установ і навчальних закладів сільськогосподарського профілю та професійно-технічних училищ.

  • Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, органи прокуратури, заклади, установи та організації, спеціалізовані санаторії України для реабілітації, лікування та оздоровлення хворих, військові формування, утворені відповідно до законів України, Збройні Сили України та Державна прикордонна служба України, які повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів.

  • Дитячі санаторно-курортні та оздоровчі заклади України незалежно від їх підпорядкованості, у тому числі дитячі санаторно-курортні та оздоровчі заклади України, які знаходяться на балансі підприємств, установ та організацій.

  • Санаторно-курортні та оздоровчі заклади громадських організацій інвалідів, реабілітаційні установи громадських організацій інвалідів.

  • Дошкільні та загальноосвітні навчальні заклади незалежно від форм власності і джерел фінансування, заклади культури, науки, освіти, охорони здоров'я, соціального захисту, фізичної культури та спорту, які повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів.

  • Підприємства, установи, організації, громадські організації фізкультурно-спортивної спрямованості, у тому числі аероклуби та авіаційно-спортивні клуби Товариства сприяння обороні України, – за земельні ділянки, на яких розміщені спортивні споруди, що використовуються для проведення всеукраїнських, міжнародних змагань та навчально-тренувального процесу збірних команд України з видів спорту та підготовки спортивного резерву.

  • Комунальні і державні заклади та підприємства, які здійснюють театральну та концертну діяльність, забезпечують функціонування театральних та концертних залів, діяльність із підтримки театральних і концертних заходів, функціонування спортивних споруд.

  • Лікарняні заклади, які здійснюють діяльність із догляду за хворими із забезпеченням проживання.

  • Комунальні некомерційні підприємства, які здійснюють діяльність у сфері охорони здоров’я.

 

Як сплатити податок?

Фізичні особи:

Контролюючі органи за місцем знаходження земельної ділянки нарахувують земельний податок для фізичних осіб  до 1 липня і надсилають у вигляді податкових повідомлень за місцем реєстрації особи. Якщо ви не отримали податкове повідомлення, зверніться до податкової інспекції за місцем розташування земельної ділянки.

Термін сплати податку — 60 днів з дня вручення податкового повідомлення. За затримку сплати податку до 30 днів застосовується штраф 10% від суми, більше 30 днів — 20% від суми податкового боргу.

Юридичні особи:

Юридичні особи самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня. До 20 лютого вони подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації платника плати за землю разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі (раз на 5-7 років).

Сплатити податок можно у відділенні будь-якого банку, в електронному кабінеті свого банку або через сервіс онлайн платежів.

Платники податку мають право звернутися з письмовою заявою до контролюючого органу за місцем знаходження земельної ділянки для проведення звірки даних щодо:

  • розміру площі земельної ділянки, що перебуває у власності та/або користуванні платника податку;
  • права на користування пільгою із сплати податку;
  • розміру ставки податку;
  • нарахованої суми податку.


В мене залишились питання, куди звертатись?

Державна фіскальна служба України

Адміністрування та контролювання податків входить до повноважень Державної фіскальної служби України. За зверненням платників податків контролюючі органи надають їм безоплатно індивідуальні податкові консультації з питань практичного застосування окремих норм податкового законодавства. Звертатися потрібно до ДФС за місцем розташування земельної ділянки.

 

Документи, які регулюють дане питання

Податковий кодекс України, ст. 269-287

Рішення міської ради №27 від 28.11.2018 Про встановлення ставок та пільг із сплати земельного податку

Рішення міської ради №100 від 19.12.2018 Про внесення змін до рішення міської ради від 28.11.2018 №27 «Про встановлення ставок та пільг із сплати земельного податку»

Рішення Запорізької міської ради від 30.06.2015 №7 Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя 


Схожі питання

Як розраховується орендна плата за землю

Як отримати витяг про нормативну грошову оцінку землі

Як отримати кадастровий номер

Як отримати земельну ділянку за пільгами учасника АТО

Повернутися до розділу Земля

Опубліковано: 19.09.2018 10:54 (оновлено: 14.02.2019 12:22)