Запоріжцям нагадують про переваги легального працевлаштування

25.09.2020 15:30

Як повідомляє Запорізький міський центр зайнятості, в умовах карантину чимало громадян стали розмірковувати щодо можливих переваг офіційного працевлаштування. Адже уклавши трудовий договір з роботодавцем, працівник має право на отримання лікарняного та допомоги по безробіттю, а також - на захист від раптового звільнення.

Державна служба зайнятості завжди займала принципову позицію в цьому питанні, пропонуючи шукачам роботи виключно легальні вакансії. Водночас деякі громадяни впевнені, що їх зарплата при офіційному працевлаштуванні буде нижчою через оплату податків і зрештою вигоди будуть нівельовані. Це не так. Норми Кодексу законів про працю України свідчать - легальні трудові відносини мають суттєві переваги для працівників.

П’ять плюсів, які стосуються оплати праці:

Право на зарплату в розмірі, який не може бути меншим, ніж це встановлено законом.

Якщо ви працюєте повний робочий час і виконуєте норми праці, то вам не можуть платити менше розміру мінімальної зарплати (ст. 95). На важких роботах, на роботах зі шкідливими і небезпечними умовами праці та умовами підвищеного ризику для здоров'я працівникам встановлюється підвищена оплата праці (ст. 100).

Право на збереження заробітку під час відпусток і лікарняних.

Працівники мають право на щорічну відпустку зі збереженням заробітної плати (ст. 74). Щодо лікарняних, то оплата перших 5 днів здійснюється працівнику за рахунок коштів роботодавця, а далі - за рахунок коштів Фонду соціального страхування України.

Право на доплату за надурочні й нічні роботи, а також за роботу у вихідні.

За погодинною системою оплати праці робота в надурочний час оплачується в подвійному розмірі годинної ставки (ст. 106). Робота у вихідний день може компенсуватися за згодою сторін у грошовій формі, у подвійному розмірі (ст. 72). Робота у нічний час оплачується у підвищеному розмірі, встановленому угодами/колективними договорами, але не нижче 20% тарифної ставки (окладу) за кожну годину роботи у нічний час (ст. 108).

Право на оплату в період зупинки чи скорочення діяльності.

Час зупинення (скорочення) діяльності не з вини працівника, зокрема на період оголошення карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України, оплачується з розрахунку не нижче від 2/3 тарифної ставки або встановленого працівникові розряду (окладу) (ст. 113).

Право на стягнення коштів за період затримки розрахунку або видачі трудової книжки у день звільнення.

У разі невиплати з вини роботодавця належних звільненому працівникові коштів підприємство має виплатити йому середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку (ст. 117). У разі затримки видачі трудової книжки з вини роботодавця працівникові виплачується середній заробіток за весь час вимушеного прогулу (ст. 235).