Що робити, якщо вкусив кліщ

Як уникнути укусів кліщів?

Кліщі — переноcники збудників кліщового вірусного енцефаліту, хвороби Лайма, лихоманки Західного Нілу, туляремії та інших небезпечних захворювань. Щоб уникнути укусів кліщів, варто відповідально ставитися до відпочинку на природі. Дотримуйтесь наступних порад:

1. Одягайтесь правильно. На світлому однотонному одязі з довгими рукавами і штанинами, який щільно прилягає до тіла, легше буде помітити кліщів. Низ брюк заправьте у шкарпетки. Обов’язково одягніть кепку, панамку, хустку тощо.

2. Кожні дві години оглядайте себе і дітей, аби виявити кліщів. Особливо ретельно обстежуйте ділянки тіла, покриті волоссям.

3. Місце для привалів на природі звільняйте від сухої трави, гілок, хмизу в радіусі 20-25 м.

4. Повернувшись додому, відразу зніміть і ретельно огляньте одяг, виперіть та випрасуйте його. Кліщі часто чіпляються до одягу, а потім переповзають на шкіру і присмоктуються. Не варто залишати цей одяг біля ліжка чи спати у ньому. Витрушування одягу не допоможе.

5. Перевірте речі, які принесли з прогулянки — простирадла, намети, сумки тощо.

6. Якщо на природу брали домашнього улюбленця — його також слід оглянути на наявність кліщів.

7. Використовуйте спеціальні засоби для захисту від кліщів перед прогулянкою. Зверніть увагу на тривалість дії засобу, не забувайте оновлювати захист.

 

Як виявити укус кліща?

Кліщ присмоктується протягом 15-20 хвилин практично безболісно завдяки анестезуючій рідині. Лише згодом, як правило, через кілька годин виникає відчуття болю або дискомфорт на місці укусу.

Кліщ може триматися на тілі людини або тварини до 12 діб. Дорослих кліщів найчастіше помічають через 2-3 дні: на місці укусу з’являються припухлість, свербіж, почервоніння, а сам кліщ збільшується у розмірах. Також кусають і можуть бути небезпечними навіть маленькі майже прозорі кліщі — німфи.

 

Що робити, якщо вас вкусив кліщ?

Якщо ви виявили кліща, треба видалити його швидко і правильно. У жодному разі не розчавлюйте комаху — це підвищує шанси інфікування. Також не використовуйте олію та креми.

1. Повільно витягніть кліща разом із хоботком, розхитуючи його пальцями, обгорнутими марлевою серветкою, пінцетом чи петлею з нитки, яку слід закріпити максимально близько до шкіри.

2. Якщо вам не вдалося видалити кліща самостійно, або його частина залишилася під шкірою, необхідно звернутися до травмпунктів, які працюють цілодобово на базі:

  • КУ «Міська клінічна лікарня екстреної та швидкої медичної допомоги м. Запоріжжя», вул. Перемоги, 80
  • КУ «Запорізька міська багатопрофільна клінічна лікарня №9», вул. Щаслива, 1.

3. Після видалення кліща обробіть ранку антисептичним розчином. Бажано зберегти комаху і доставити її в Запорізький міський відділ ДУ «Запорізький обласний лабораторний центр МОЗ України» (вул. Миру, 1Б / Рекордна, 25) для точного визначення виду і небезпеки, яку він представляє.

4. Спостерігайте за місцем укусу кліща протягом місяця. Будь-які зміни —  свербіж, почервоніння, підвищена температура — є приводом для обов’язкового звернення до лікаря. Він призначить лікування або скерує на консультацію до інфекціоніста.

 

У мене залишилися питання, куди звертатися?

Зверніться до вашого сімейного лікаря, з яким укладено декларацію. Ви можете записатися на прийом онлайн на офіційному веб-сайті Департаменту охорони здоров'я.

Записатися на прийом до лікаря

 

Схожі питання

Як пережити спеку

Що робити при отруєнні грибами

Що робити при алкогольному отруєнні

Що робити, якщо вкусила оса, бджола або шершень

Що робити, якщо вкусив павук

Що робити, якщо вкусила змія

Що робити, якщо вкусила собака або хижа тварина

<< Повернутися до розділу Здоров'я

 

 

Опубліковано: 08.02.2019 14:57